Haftalik Bülten 02-11-2020

HAFTALIK BÜLTEN

EURO/DOLAR Teknik Analiz

EURO/DOLAR Teknik Analiz

Derinlik Raporu (COT)

Derinlik Raporu (COT)

EURO/DOLAR Paritesi

27 Ekim tarihli derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında toplam spekülatör net uzun pozisyon miktarı 13104 kontrat düşüş ile 209052 olarak açıklandı. Son haftalarda gelen uzun pozisyon kapama faaliyeti (-19075) ile 39 haftanın yüksek seviyesine gerileyen net uzun pozisyon ile Euro'nun aşırı alım bölgesinden uzaklaştığı süreç izleniyor. Opsiyon piyasasında 3 aylık döngüde öngörülen volatilite (IV) 7.13 tarihsel volatilite ise 6.38 olarak görünüyor. 25 Delta RR 23 Ekim tarihinden bu yana euro satım opsiyonu talebinin arttığı görülüyor. Piyasanın öngördüğü volatilite IV önümüzdeki hafta tarihsel volatiliteye biraz daha yakalaşabilir. Kısa vadede opsiyon piyasası euro satış yönünde pozisyonlanmış olsa da orta vadede volatililte yükselşi potansiyeli barındırıyor.

Teknik olarak; Haftalık grafikte 12 günlük üssel hareketli ortalama 1.1730 altında 1.2555-1.0640 geri çekilmesinde %50 fibo düzeltme seviyesi olan 1.1595 test edilebilir. Bu seviyenin aşağı yönde kırılması durumunda 1.1500 ardından 60 günlük üssel hareketli ortalama 1.1384 takip edilebilir. Bu hafta seçim sonuçları sonrası Dolar Endeksi'nin hareketi döviz piyasasına yön verecek. Seçim sonuçlarının 04 Kasım tarihinde kesinleştiği ve piyasaların önemli bir belirsizliği geride bıraktığı senaryoda Euro/dolar 1.1730 üzerinde 1.1822 direncini test edebilir.

GBP/USD Teknik Analiz

GBP/USD Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

GBP/USD Paritesi

27 Ekim haftasının derinlik raporunda vadeli piyasada fon net kısa pozisyon miktarı 4660 kontrat artış ile 6660 kontrat olarak görülüyor. Son haftalarda Sterlin tarafında kısa pozisyon kapama faaliyeti ile değişen pozisyonlanma dikkat çekiyordu. 27 Ekim tarihli raporda aksine kısa pozisyon miktarında artış gerçekleşti. IMM'de fonların 52 haftalık rekor net kısa pozisyon miktarı -36576 iken bu seviyeye doğru artış potansiyeli yüksek ve İngiltere ekonomisinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ardından bu ihtimal arttı. Opsiyon piyasası işlemcileri vadeli piyasaya göre daha sakin fiyatlama yaparken korunma amaçlı pozisyonların öncesinde alınmış olması bu tabloda önemli rol oynuyor.

Teknik olarak; Eylül ayı sonunda görülen 1.27'li seviyeler ardından son üç haftada GBP/USD paritesi 1.2900-1.3100 aralığı içerisinde hareket etti. Teknik olarak 1.2900 altında zayıflayan görünüm ile 1.2700 ardından 1.2500 desteğine doğru geri çekilme sürebilir. Hafta sonu İngiltere'de ülke genelinde artan covid-19 vaka sayısı ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağı bu hafta para birimini olumsuz etkileyebilir. Ancak ABD seçimleri sonrasında küresel piyasalarda risk iştahı korunur ve Amerikan Doları tarafında satıcıların kontrolü görülür ise GBPUSD trend çizgisi 1.3000 üzerinde son iki haftanın yüksek seviyesi 1.3200'yi test edecek güç bulabilir.

USD/JPY Teknik Analiz

USD/JPY Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

USD/JPY Paritesi

28 Ekim haftasının derinlik raporunda vadeli piyasada fon net uzun pozisyon miktarı 3710 kontrat artış ile 17893 kontrat olarak gerçekleşti. Dipten uzak zirveye daha yakın pozisyonlanma ile sürpriz bir seçim sonucu ve artan volatilite uzun pozisyon kapama faaliyetini gündeme getirir. Opsiyon piyasasında haftalardır stabil görünen pozisyonlanma düşen IV ve SV ile piyasanın sukunetini ifade ediyor. 16 Eylül tarihinden bu yana dolar alım opsiyonu lehine işlemler 08 Ekim'den bu yana düz bir çizgi halinde iken 28 Ekim'den bu yana dolar alım opsiyon talebi nin arttığı görülüyor. Seçim sonuçları ve artan covid-19 vaka sayısı dolar tarafında pozisyonlanmayı beraberinde getirebilir. Opsiyon piyasaları işlemcileri geçtiğimiz hafta bu senaryoya limitli olarak hazırlanmış.

Teknik olarak; Geçtiğimiz hafta 21 Eylül düşüşk seviyesi 104.00'e yaklaşan parite sonrasında yaşanan toparlanma ile 104.66 ile bollinger alt bant üzerine çıktı. 112.23-101.19 hareketinin %23.6 düzeltme seviyesi 103.77 destek iken 12 günlük üssel hareketli ortalama 104.83 üzerinde 105.40 ve 60 günlük üssel hareketli ortalama 105.55 denenebilir. Orta vadede düşüş trendi içerinde olan USDJPY paritesi bu hafta seçim sonucuna göre ters yönlü güçlü bir tepki verebilir.


XAG/USD Teknik Analiz

XAG/USD Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

XAG/USD Paritesi

Analitik verilere göre 27 Ekim haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında gümüş net uzun pozisyon miktarı 201 kontrat artış ile 71372 olarak açıklandı. Son dört haftada piyasada gümüş net uzun pozisyon miktarı 2970 kontrat artış gösterdi. 35 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon miktarı ile rekor seviyede uzak piyasada son haftalarda alımlar limitli kalıyor. Opsiyon piyasasına gelince 3 aylık döngüde piyasanın öngördüğü volatilite (IV) 41.14 olarak tarihsel volatilite (51.33) altında seyrediyor. Önümüzdeki haftalarda IV'nin yükselme potansiyeli 25 Delta RR'da 24 Eylül'den bu yana kademeli olarak yükselen gümüş alım opsiyonu talebi ile şimdilerde ciddi görünmeyen alış yönlü pozisyonlanma bir süre sonra yerini güçlü bir talebe bırakabilir. Gümüş ETF pozisyon miktarında belirgin bir gerileme olmayışı da uzun vadede iyimserliğin bozulmadığını ifade ediyor.

Teknik olarak; Geçtiğimiz hafta yaşanan satış dalgası ile XAGUSD paritesinde kısa vadeli teknik görünüm bozuldu. 24.30 civarında olan 60 günlük üssel hareketli ortalama yukarı yönde kırılmadıkça satış baskısı sürüyor olacak. Destek seviyeleri 22.92-22.59 ve 22.22 olarak sıralanırken yukarıda 24.00-24.30 ve 24.85 kısa vadeli direnç olarak görülüyor. Bu hafta küresel piyasalarda seçim sonrası risk algısı ve Dolar Endeksi ile yön bulacak olan XAGUSD paritesi neyse ki Eylül ayından başlayarak ciddi bir düzeltme yaptı.

S&P500 Teknik Analiz

S&P500 Teknik Analiz

MSCI Dünya Fiyat/Kazanç

MSCI Dünya Fiyat/Kazanç

S&P500 Endeksi

20 Ekim tarihli derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında E-mini S&P net uzun pozisyon miktarı 27673 kontrat yükseldi. 28 Ekim tarihine gelindiğinde vadeli ve opsiyon piyassı net uzun pozisyon miktarı 39451 kontrat artış ile 125021 kontrata yükseldi. 48 haftanın yükseğinde net uzun pozisyon miktarı ile piyasa alış yönünde eğilimi işaret ediyor. 27 Ekim Salı gününden bu yana yaklaşan ABD seçimi ve artan covid-19 vaka sayısı ile geri çekilme yaşanırken bu hareket bir sonraki haftanın derinlik raporunda açığa çıkacak. Hafta içinde bilanço açıklayan FANG hisse senedi grubu içerisinde Netflix dışında olanlar beklentiyi karşılamadı. Öte yanda 29 Ekim tarihinde açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamında %33.1 olarak yukarı yönde güncelleme olumluydu. Bu haftanın ilk işlem gününde açıklanacak olan ISM imalat sanayi PMI endeksinin 55.6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 04 Kasım Çarşamba günü ABD seçim sonuçlarını öğrenmiş olacağız. Perşembe günü yapılacak olan Kasım ayı FED toplantısı ve istihdam raporu ile hisse senedi yatırımcısı kritik bir haftaya hazır olsun!

Teknik olarak; Kısa vadede 12 günlük üssel hareketli ortalama 60 günlük haraketli ortalamayı aşağı yönde kesmeye hazırlanırken S&P500 endeksinin 3360 üzerine çıkamadığı senaryoda 3150 arad destek olmak üzere 3050 seviyesine doğru geri çekilme yaşanabilir. Seçim sonrası küresel piyasaların risk iştahının arttığı senaryoda ise 3450 ara direnç olmak üzere 3550'ye doğru yükseliş görebiliriz.

Nasdaq Teknik Analiz

Nasdaq Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

Nasdaq Endeksi

Son iki haftada E-mini S&P endeksine kıyasla fon alımlarının göreceli limitli olduğu E mini Nasdaq endeksi için 27 Ekim tarihli raporda fon net uzun pozisyon miktarı uzun pozisyon kapama faaliyeti ile 491 olarak açıklandı. Geçtiğimiz hafta açıkalanan FANG hisse senetleeri Netflix dışında beklentiyi karşılamadı. Seçim öncesi risk almak istemeyen yatırımcı satış tarafında kalarak piyasanın dışına çıkmış görünüyor. Ancak önümüzdeki 10 yılın hisse senedi yatırım senaryosu içerisinde yeni teknoloji beklentileri önemli bir rol oynuyor. Bu şartlarda seçim sonucu, FED, tarım dışı istihdam derken 04 ve 05 Kasım tarihlerinde piyasa haraketi yatırımcıyı risk iştahının geri gelebileceğine inandırır ise Nasdaq endeksi artan işlem hacmi ile güzel bir yukarı yönlü tepki verebilir. Ortada kalmış bir piyasa havası ihtimalinde ise Mart ayı pandemi tepkisi kadar olmasa da mevcut seviyelerden %15'e yakın bir düşüş ihtimali olduğunu düşünüyoruz.

Teknik olarak; Derinlik raporunda limitli fon alımlarına bakarak Nasdaq için daha sert bir satış baskısı beklenirdi. Ancak teknik görünüme bakarak diyebilirz ki küresel risk alma iştahının arttığı pozitif senaryoda 60 günlük üssel haraketli ortalama 11320 kolayca aşılabilir. Üzerinde 11500 ilk direnç iken sonrasında 11800 test edilebilir. Aksi durumda Nasdaq endeksi de bollinger alt bant 10740'a doğru çekilebilir. Bu seviye altında 10274 destek olarak takip edilebilir.

DAX Teknik Analiz

DAX Teknik Analiz

Dax Endeksi Yayılım

Dax Endeksi Yayılım

DAX Endeksi

Avrupa Bölgesi artan virüs vaka sayısına karşı kayıtsı kalmadı ve kısıtlamalar gelmeye başladı. Almanya ve Fransa'nın aldığı kısıtlamalar ardından İngiltere 1 ay süre ile sokağa çıkma yasağı getirdi. İngiltere ardından Almanya yeni bir takım önlemler almayı tercih eder ise DAX hisse senedi üzerindeki satış baskısı artabilir. Her durumda tüketicinin kendi kendine önlem alarak içine kapandığı ortamda iyi gelen banka bilançolarına rağmen negatif görünüm sürüyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamı ilk okuma %8.2 olarak beklenti üzerindeydi. Bu hafta Euro Bölgesi ve Almanya PMI verileri açıklanacak. Ancak veriler geçmişi yansıtıyor ve endeksler geleceği satın almayı tercih etmesi ile bilinir. Bu şartlar altında Avrupa Merkez Bankası'nın Aralık ayında yeni önlemler alacağı sinyaline rağmen Alman DAX endeksinde satış baskısı sürebilir.

Teknik olarak; Alman DAX endeksi 12500 üzerine çıkacak güç bulamadığı sürece satıcıların kontrolü ile 11000 desteğine doğru geri çekilme beklenebilir. 11 bin altında 10350 destek olarak görülüyor. Yukarıda 12000 bin 12500 ve 13000 direnç olarak takip edilebilir.

Doğalgaz Teknik Analiz

Doğalgaz Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

Doğalgaz Piyasası

27 Ekim haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında toplam spekülatör net uzun pozisyon miktarı 21597 kontrat düşüş ile 51492 kontrata geriledi. Geçtiğimiz raporda 52 haftanın rekor net uzun pozisyon miktarı ile aşırı alım bölgesinde olan doğalgaz piyasası 48 haftanın yükseğinde bu bölgeden uzaklaşma eğiliminde iken fiyatlar direniyor. Derinlik raporuna göre halen aşırı alım bölgesinde olan doğalgaz geçtiğimiz hafta Perşembe günü açıklanan haftalık stok değişi rakamı ile moral buldu. Hava koşulları etkisi ve stokların yakından takip edileceği bir döneme giriyoruz. Hava tahminleri destek verir ise derinlik raporundaki geri çekilme limitli kalabilir.

Teknik olarak; 60 haftalık üssel hareketli ortalama 2.25'in yukarı yönde kırılması ile başlayan yükseliş trendi sürüyor. Bu hafta doğalgaz fiyatları 3.18 üzerinde 3.35 seviyesine doğru yükselişini sürdürebilir. Geçtiğimiz hafta başalyan düzeltmenin bu hafta derinleşmesi durumunda ise bollinger üst bant 2.95 ve 2.76 destek olarak görülüyor.

Ücretsiz Deneme Hesabı