Haftalik Bülten 07-09-2020

HAFTALIK BÜLTEN

GBPUSD Paritesi: Sterlin tarafında hafta başından itibaren Avrupa Birliği ile başlyacak olan Brexit görüşmeleri takip edilecek. Opsiyon piyasasında EURGBP 2 aylık döngüler ile yapılan işlemlerde son tarih olan 2020 sonuna kadar anlaşma ihtimalinin öne çıktığı görülüyor. Öte yanda Ocak 2020'den bu yana opsiyon işlemcileri Brexit negatif senaryoda Sterlin'de hızlı bir geri çekilmenin Euro'ya kıyasla yüksek ihtimal olduğunu düşünüyor. Opsiyon piyasası anlaşmasız Brexit'in Euro üzerindeki etkisinin limitli olacağı görüşünde diyebiliriz. İngiltere Merkez Bankası (BOE) üyelerinden gelen açıklamada daha fazla parasal genişlemin gündemde olduğunu anlıyoruz. FED'e gelince Başkan Powell geçtiğimiz Cuma günü açıklanan olumlu tarım dışı istihdam raporuna rağmen ekonominin uzunca bir süre düşük faiz ortamını koruyacağı açıklamasını yaptı. ABD tarafında haftanın son işlem gününde açıklanacak olan tüketici enflasyonu veriisnin yıllık bazda %1.2 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Ancak FED orta vadeli enflasyon hedeflemesini %2 ortalama olarak güncelledikten sonra enflasyon piyasalardaki etkisini bir nebze kaybetti. Ortalamaya yaklaşmadan döviz piyasası ve finansallar enflasyon fiyatlaması için aceleci olmayacaktır. Amerika için labor day sebebi ile kısa bir hafta olacak. İngiltere tarafında Brexit dışında önemli bir veri trafiği görünmüyor. Ancak Perşembe günü yapılacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında Lagarde'ın konuşmasında enflasyon ve büyüme konusunda yapılması muhtemel güncellemeler ileriye dönük teşvik beklentilerini de değiştireceğinden önemli olacaktır.

Analitik verilerde vadeli piyasalarda Sterlin net uzun pozisyon miktarı 712 kontrat artış ile 6,312 kontrata yükseldi. Belirgin bir pozisyon değişikliği olmayan paritede 52 haftanın rekor net uzun pozisyon miktarı 35,162 kontrat iken derinlik raporuna göre GBPUSD paritesi aşırı alım bölgesinden uzakta yükseliş potansiyeli barındırıyor.

Teknik olarak; 1.3200-1.3100 destek bölgesinin üzerinde GBPUSD paritesinde yükseliş eğilimi sürüyor. Bu hafta Brexit görüşmeleri ile desteklenen ortamda 1.3500 direnci test edilebilir. Bu seviyenin üzerinde paritenin 1.3700 seviyesine doğru yükselmesi beklenebilir. Aşağıda 1.3200-1.3100 ve 1.2900 destek olarak görülüyor.

USDJPY Paritesi: Ağustos ayı son haftasında Jackson Hole toplantısında Başkan Powell tam istihdam ve %2 ortalamayı aşan enflasyon ortamı bir araya gelmeden politika faizinde değişiklik olmayacağını söyledi. Bankanın uzun süreli düşük faiz ortamı konusunda net politikası Dolar Endeksi'nde (DXY) yükselişin önünü keserken haftanın son işlem gününde Ağustos ayında %8.4'e düşen işsizlik ilk etapta Dolar pozitif fiyatlandı. Ancak Amerikan Doları'nda aşırı alım bölgesinden yukarı yönlü hareketin kalıcı olması için şartların tam olarak oluştuğunu söyleyemeyiz. Diğer tarafta Japonya ekonomisinin artan virüs vaka sayısı ve ihracat tarafındaki zayıf iyleşme trendine bağlı olarak teşviklere debam etmesi bekleniyor.

Analitik verilerde, vadeli piyasalarda Japon Yeni net uzun pozisyon miktarı 5,988 kontrat artış ile 29,604 seviyesine yükseldi. 52 haftanın zirve seviyesi 34,607 kontrat iken döviz piyasasında Japon Yeni tarafında alımlar sürebilir.

Teknik olarak; . USDJPY paritesi 12 günlük üssel hareketli ortalaması olan 106.00 üzerinde 106.50-107.00 bandına doğru yükselişini sürdürebilir. Ancak 112.23-101.19 hareketinin %61.8 fibo düzeltme seviyesi olan 107.00'in kısa vadede geçilmesinin zor olduğunu düşünüyoruz. 106.00 seviyesi altına geri çekilme durumunda ise 105.20 ve 31 Temmuz düşük seviyesi olan 104.20 destek olarak takip edilebilir.

XAG/USD Paritesi: Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde tarım dışı istihdam verisi sonrasında yaşanan satışlara rağmen gümüş başarılı bir kapanış yaptı. Öte yanda Ağustos ayı kıymetli metal piyasası için düzeltme ayı oluyor. Altın teknik olarak 01 Eylül seansında teknik olarak kısa vadede satışlar devam edebilir sinyali verirken Cuma günün 1915 dolar üzerinde kalınması olumluydu. Haftanın ilk işlem gününde ABD piyasaları kapalı iken endekslerdeki satış baskısı ile tedirgin olan küresel piyasalar sakin bir gün geçirebilir. Haftanın geri kalanında İngiltere Brexit görüşmeleri ve Perşembe günü yapılacak ECB toplantısı ile euro/dolar paritesinde yaşanacak hareketlilik gümüşün hareketinde etkili olarabilir. Ayrıca Perşembe ve Cuma günün ABD teknoloji hisse senetleri önderliğinde yaşanan düzeltmenin devam edip etmeyeceği de önemli görülüyor. Endüsteriyel metallerde arz/talep dengesi desteği ile bakır piyasasında fiyatlarda yaşanan yükseliş ekonomik beklentilerin iyleştiğini ima ediyor. Ancak gümüş bakır kadar endüsteriyel kullanımı olan bir matal değil bu nedenle daha ziyade euro ve altın ile korelasyonu yüksek fiyatlamanın devam edeceğini düşünüyoruz.

Teknik olarak; Bu hafta 27.15 üzerinde kapanışlar ile piyasanın güçlenemediği senaryoda 11.64-29.85 yükselişinin %23.6 (ilk düzeltme) seviyesi olan 25.55 dolara doğru geri çekilme sürebilir. Küresel piyasaların risk iştahının ciddi boyutta bozulmadığı ortamda 25.55 desteğinin korunacağını tahmin ediyoruz. Satışların derinleşmesi durumunda ise 23.65 ve 22.90 destek olarak takip edilebilir. Yukarıda 27.15 üzerinde 28.30-28.90 aralığına doğru yükseliş denemesi gelebilir. Ancak 29.00 dolar ve üzeri için gümüş piyasasının biraz daha güç toplaması gerekiyor bu da zamana yayılabilir.

S&P500 Endeksi; Haftalardır aşırı alım bölgesinde olmasına rağmen talep görmeye devam eden teknoloji hisse senetleri 03 ve 04 Eylül seanslarında yaşanan satışlar ile endeksleri aşağı çekti. Geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomik verilerde ISM imalat ve imalat dışı sanayi endeksinde iyileşme devam ediyor. Konut sektötüne ilişkin verilerde düşük faiz ortamının ikinci el konut şatışlarını artırdığı görülüyor. Otomotiv sektöründe artan satışlarda bu tarafta canlanma olduğunu gösteriyor. Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisinde 1.37 milyon artış gerçekleşirken işsizlik oranı %8.4'e geriledi. Bütün bunlara rağmen ikinci teşvik paketinin her geciktiği hafta piyasalar için risk teşkil ediyor.

Teknik olarak; 03 Eylül seansında başlayan satışların devamı ile haftanın son işlem gününde endeks en düşük 3349'u gördükten sonra kapanış 3426 seviyesinde gerçekleşti. SPX 12 günlük üssel hareketli ortalama 3462 üzerinde bollinger üst bant 3550 seviyesini tekrar denemek isteyebilir. Öte yanda teknoloji hisselerinde satışın devam ettiği senaryoda 60 günlük üssel hareketli ortalama 3290'a kadar geri çekilmenin süreceğini tahmin ediyoruz. 3290-3255 destek bölgesinin aşağı yönde kırılması durumunda ise 3120 ve 3050 destek olarak görülüyor.

Nasdaq Endeksi: FANG hisse senetlerinin dayanılmaz yükselişi daha fazla yatırımcı çekemeyince Nasdaq endeksi haftayı düşüş ile kapattı. NDX volatility endeksi 41.74 seviyesine yükseldi. Endeks içinde volatilite de yükselişin devamı portföy çeşitlendirmesi ile yönetim yapan profesyonelleri rahatsız edebilir ve satışlar derinleşebilir. Bu nedenle geçtiğimiz haftanın son işlem gününde önemli gördüğümüz 11500 destek seviyesi üzerinde kapanışa rağmen satış eğilimi sürebilir. Teknoloji hisseleri 12 aylık bilanço beklentileri ile yılın geri kalanında kurumsal yatırımcının gözdesi olmayı sürdürecek. Ancak önümüzedki bir kaç ayda teknoloji hisselerinden sanayi sektörü geçiş ile teknoloji hisse senetlerinde dinlenme ve geri çekilme olası görülüyor.

Teknik olarak; 04 Eylül seansında en düşük 11145 seviyesini göre Nasdaq endeksi 11500-11600 seviyesi üzerinde kalabilirse güünü koruyor diyebileceğiz. Bu senaryoda endeks 12 bin trend çizgisi üzerinde 12300'e doğru yükselişini sürdürebilir. Aşağıda 11100 ilk destek iken bu seviye altında 60 günlük üssel hareketli ortalama olan 10.926 kritik önem sahip kırılma 10274 desteğini gündeme getiriyor olacak.

Dax Endeksi; Geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde yaşanan satışlar Alman DAX endeksini de aşağı çekti. Öte yanda haftanın son işlem gününde İspanya'da iki bankanın 16.6 mia dolarlık birleşmesinde sona yaklaşıldığı haberleri Avrupa genelinde bankacılık hisselerine ilk etapta olumlu yansıdı. Sonrasında ABD endekslerinde satışların hızlanması olumlu fiyatlamanın devam etmesine engel olsa da özellikle bankacılık sektörü birleşme haberleri pozitif etki yapacaktır. Alman 10 yıllık tahvil (bund) faiz oranlarında yükselişi de iyileşen ekonomik beklentileri yansıttığından pozitif buluyoruz. Bu hafta Perşembe günü yapılacak ECB toplantısı sonrasında enflasyon ve büyüme tarafında yapılacak olan güncellemeler ile ileriye dönük teşvik paketi beklentileri değişebilir. Küresel hisse senedi piyaları hareketi önemli olmakla birlikte daralan bollinger bant ve sıkışan teknik görünüm ile Alman DAX hisse senedi piyasında kırılma zamanı yaklaşıyor.

Teknik olarak; . DAX endeksi 60 günlük üssel hareketli ortalaması olan 12636 üzerinde 13 bin üzerinde güç toplayarak 13250-13500 boşluğunu doldurmak isteyebilir. Endekste kırılmanın yakın olduğundan bahsettik piyasanın satıcıların kontrolüne geçtiği senaryoda ise ilk destek 11667 olarak görülüyor.

Doğalgaz Piyasası; ABD doğalgaz stokları son 10 sene ortalamasının altına gerilerken Haziran sonundan bu yana doğalgaz fiyatları %61 yükselerek 1.04 dolarlık ralli yaptı. Yükselişin başlangıcı Çin'in Amerika'dan LNG ithalatını artıracağı beklentisine dayanıyordu. Bugünlerde LNG ithalatı da dahil olmak üzere Çin'in kapasitesini doldurduğu yönünde beklenti ağırlık kazanıyor. Önümüzdeki haftalarda yeni bir kasırga beklentisi ile arz tarafındaki endişelerin artmadığı ortamda yükselen fiyatlar ile ABD kaya gazı üretimi yapan firma sayısında artış arzı yukarı çekebilir.

Analitik verilerde 01 Eylül haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında fonların net uzun pozisyon miktarı 62,515 kontrat ile Aralık 2018'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Derinlik raporuna göre aşırı alım bölgesinde teknik görünüm ile piyasa bu hafta satıcıların kontrolüne geçebilir.

Teknik olarak: 2.55 desteği üzerinde kalındığı sürece bollinger üst bant 2.70 ardından 28 Ağustos yükseği 2.74 görülebilir. 2.55 seviyesi altına geri çekilme durumunda ise 12 günlük üssel hareketli ortalama 2.4950 ve 2.3410 destek olarak takip edilebilir.

Ücretsiz Deneme Hesabı