Haftalik Bülten 07-12-2020

HAFTALIK BÜLTEN

EURO/DOLAR Teknik Analiz

EURO/DOLAR Teknik Analiz

Derinlik Raporu (COT)

Derinlik Raporu (COT)

EURO/DOLAR Paritesi

01 Aralık tarihli derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyassaında fonların net uzun pozisyon miktarı 5956 kontrat artış ile 198409 olarak açıklandı. Son dört haftada gerçekleşen pozisyon değişimine gelince 9474 kontratlık artış var. 38 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon miktarı ile arada geri çekilmeler olsa da rekor seviyelere doğru marj olduğu anlaşılıyor. Opisyon piyasasına bakıldığında piyasada öngörülen volatilite (IV) 6.87 ile gözle görülür bir yükseliş kaydederken 04 Aralık Cuma günü hariç euro tarafında alım opsiyonu tarafında artan bir talep var. Bu hafta Brexit tarafındaki haber akışı ile 04 Aralık tarihindeki dönüş paritede aşağı yönlü düzeltöe haraketi anlamına geliyor. Ancak yükseliş trendi sürüyor ve geri çekilmeler alım fırsatı olarak görülebilir.

Teknik olarak; Geçtiğimiz hafta 1.1950 üzerinde kalınması ile teknik görünüm güçlendi. Orta vadeli yükseliş eğilimin devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak kısa vadede euro/dolar paritesi 9 günlük üssel hareketli ortalama 1.2030 seviyesine doğru geri çekilebilir. Bu hafta ECB toplantısı ve Brexit'den gelecek haber akışını beklerken paritenin yeni yüksek seviyeler test etmeden önce kısa soluklu bir geri çekilme yapabileceğini düşünüyoruz. Bu geri çeklime orta vadeli yükseliş eğiliminin bozulduğu anlamına gelmiyor ve alım fırsatı olarak görülebilir. Destekler: 1.2100-1.2070-1.2030 Dirençler: 1.2175-1.2240-1.2290 olarak takip edilebilir.

GBP/USD Teknik Analiz

GBP/USD Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

GBP/USD Paritesi

01 Aralık haftasının derinlik raporunda vadeli piyasada fon net uzun pozisyon miktarı 9231 kontrat artış ile -7889 olarak açıklandı. Hafta boyunca ABD Doları değer kaybı yanında Brexit görüşmelerinde aşama kaydedildiği haber akışı bu harekette etkiliydi. Kısa pozisyon kapama olarak görünen bu eğilim haftanın son işlem gününde Brexit görüşmelerine ara verildiği açıklaması ile sekteye uğradı. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden anlaşmalı olarak çıkması İngiltere ekonomisi için daha fazla anlam ifade ediyor. Bu nedenle görüşmelere yeniden başlanmaz ve ilerleme kaydedilmez ise Sterlin tarafında kısa pozisyon kapama faaliyetinin hız kazanması beklenebilir. Opsiyon piyasasında öngörülen volatilite 9.66 seviyesine yükselirken Sterlin ABD Doları karşısında değer kazandı. Ancak opsiyon piyasası bu yükselişi satım (put) opsiyonu lehine işlemler ile değerlendirmiş. Kasım ayı boyunca anlaşmalı ayrılık konusunu koruma maçlı işlemleler için fırsata çeviren opsiyon piyasası işlemcileri geçtiğimiz hafta da aynı eğilimi gösterdi.

Teknik olarak; Zayıf dolar desteği ve Brexit haber akışı ile geçtiğimiz hafta en yüksek 1.3539 seviyesi görüldü. Haftanın son işlem gününde görüşmelere ara verilmesi haberi ile GBPUSD paritesi bollinger bant içine girdi. 1.3465 altında 1.3250 seviyesine doğru düşüş potansiyeli olduğu söylenebilir. Destekler: 1.3375-1.3310-1.3250 Dirençler: 1.3480-1.3540-1.3600 olarak takip edilebilir.

USD/JPY Teknik Analiz

USD/JPY Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

USD/JPY Paritesi

Geçtiğimiz hafta rekor yüksek seviyelerden geri çekilen Japon Yeni net uzun pozisyon miktarı 01 Aralık tarihli raporda tekrar rekor seviyeye yükseldi. Vadeli piyasada 7261 kontrat artış ile 47503 kontrata yükselen fon net uzun pozisyon miktarı aşırı alım bölgesinden geri çekilme olacağını düşündürüyor. Öte yanda ABD 2. teşvik paketi konusu seçim tarihinden bu yana ilk kez gündeme düştü. İlk aşamada 900 milyar dolarlık teşvik paketi için uğraş verilmesi bekleniyor. Seçimin kazananı belli ancak senatoda koltuk sayısı kesinleşmedi ve bu ortamda teşvik paketi konusunda sonuca ulşamak yakın görülmüyor. Buna rağmen kolay para politikası ve ek yapılması beklenen teşvikler ile ABD Doları değer kaybetmeye devam ediyor. Bu durum ihracatçı ekonomi Japonya için dezavantaj olarak bir süre sonra politika yapıcıları rahatsız edecektir. Opsiyon piyasasında 3 aylık döngüler ile bakıldığında IV 6.42 SV 6.24 ile birbiri ile buluşmuş. Öte yanda piyasa işlemcilerinin geçtiğimiz haftalarda dolar alım opsiyonu lehine gelişen aktivitesi satım (put) opsiyon lehine artan işlemler bırakmış. Kısaca, USDJPY paritesinde dolar negatif fiyatlama eğilimi var.

Teknik olarak; USDJPY paritesinde düşüş eğilimi sürerken geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde yaşanan toparlanma çabası ile ara direnç 104.70 üzerinde 18 haftalık üssel hareketli ortalama 105.00 hedef olabilir. Dirençler: 104.70-105.00-105.40 Destekler: 103.70-103.50-103.20 olarak takip edilebilir.

XAG/USD Teknik Analiz

XAG/USD Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

XAG/USD Paritesi

Son derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasası fon net uzun pozisyon miktarı 2279 kontrat artış ile 63999 olarak açıklandı. Son dört haftada net olarak değişime gelince sadece 224 kontratlık artış var. 39 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon miktarı ile gümüş piyasasında fon net uzun pozisyon miktarında artış sürebilir. Opsiyon piyasasına gelince 3 aylık döngüde piyasada öngörülen volatilite (IV) 36.01 olarak tarihsel volatilite (41.67) altında seyrediyor. Öngörülen volatilite artışı nihayet geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Aynı zamanda gümüş alım (call) opsiyonu lehine gelişen bir talep var. Buna rağmen euro'daki geri çekilme ile beraber 04 Aralık Cuma günü volatilite geri çekilme ile bu haftanın ilk işlem günlerinde fiyatlar geri çekilebilir. Önümüzdeki haftalarda xau/xag spread'i düşüş eğilimi gösterebilir düşüncesindeyiz. 2021 senesine ilişkin pozitif büyüme beklentisi ve endüstriyel metal piyasasında artan talep ile gümüşün kullanım alanı artabilir. Bu sebeple gümüş piyasasında destek seviyelerine geri çekilmeler alım fırsatı olarak görülebilir.

Teknik olarak; Grafikte 60 günlük üssel hareketli ortalama 24.10 üzerinde 24.80 ara direnç olmak üzere 25.50 direncine doğru yükseliş sürebilir. Geçtiğimiz hafta artan volatilite ile yaşanan yükseliş gümüşü teknik olarak daha pozitif bir noktaya taşıdı. Ancak henüz alıcıların tam olarak kontrolü ele geçirdiğinden bahsedemeyiz. Kısa vadede DXY'da güçlenme olduğu senaryoda tekrar 22.90 desteğine doğru geri çekilme yaşanabilir. Destekler: 23.80-22.90-22.20 Dirençler: 24.80-25.50-26.50 olarak takip edilebilir.

S&P500 Teknik Analiz

S&P500 Teknik Analiz

MSCI Dünya endeksi fiyat/kazanç

MSCI Dünya endeksi fiyat/kazanç

S&P500 Endeksi

01 Aralık haftasının derinlik raporunda E-mini S&P fon net uzun pozisyon miktarı 13579 kontrat artış ile 62183 olarak açıklandı. Endeks yeni yüksek seviyelere doğru hareket ederken 14 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon miktarı satım (put) opsiyon alım yönğndeki talebe bağlanablir. Kurumsal yatırımcı spot piyasadaki hisse senedi pozisyonlarını vadeli ve opsiyon piyasasında tersi işlemler ile koruma yoluna gitmiş. Mini Dow Jones tarafındaki pozisyon değişimine bakıldığında ise -9940 kontratlık net kısa pozisyon miktarı ile satış yönlü hareketin ağır geldiğini görüyoruz. Mini Dow Jones 21 haftanın yükseğinde net uzun pozisyon miktarı ile satış yönlü eğilimin devam edebileceğini ifade ediyor.

Teknik olarak; Yükseliş trendi sürüyor ve 3700 üzerinde kaldığı sürece bu eğilim korunabilir. Bu hafta ABD tarafında ikinci teşvik paketine ilişkin haber akışı ve 10 Aralık FDA toplantısından çıkacak sonuç piyasa hareketi üzerinde etkili olacaktır. Dirençler: 3750-3800-3850 Destekler: 3630-3550-3500 olarak takip edilebilir.

Nasdaq Teknik Analiz

Nasdaq Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

Nasdaq Endeksi

Son derinlik raporunda vadeli Mini Nasdaq net kısa pozisyon miktarı 22623 kontrata yükseldi. 13 Kasım haftasından bu yana fon net kısa pozisyon miktarında artış sürerken 18 Eylül tarihindeki -131 bin kontrar rekor seviyesine geri çekilme zor görülüyor. Her ne kadar satış yönlü bir eğilim gözlesek de Eylül ayında yaşanan geri çekilme ile Nasdaq tarafındaki köpüğün alındığını düşünüyoruz. Geçtiğimiz hafta diğer ABD endeksleri hareketine iştirak edebilen Nasdaq önümüzdeki haftalarda bu eğilimi sürdürebilir. Bu hafta Amerika tarafında önemli bir ihale yapılacak. Bu ihalede havayolu şirketlerinin 5G altyapısını yapacak firma belirlenecek. İhale sonucu Nasdaq endeksi içerisinde hisse bazı hareketliliğe sebep olabilir.

Teknik olarak; Haftalık grafikte bollinger üst banda dayanan Nasdaq Endeksi tüm zamanların yüksek seviyesinde ve yeni rekor seviyeler için zorlanabilir. Olası bir düzeltmede 12 günlük üssel hareketli ortalama 12250 seviyesi altında 11800 test edilebilir. Dirençler: 12600-12720-12770 Destekler: 12250-11800-11250 destek olarak takip edilebilir.

DAX Teknik Analiz

DAX Teknik Analiz

Dax Endeksi Yayılım

Dax Endeksi Yayılım

DAX Endeksi

ABD endeskleri ikinci teşvik paketi beklentisi ile güçlü seyrini korurken Alman DAX endeksi bu harekete katılmakta zorlanıyor. Aşı haberleri ardından yatırımcı ve işdünyası beklentileri Ekim ayına kıyasla iyileşebilir. Ancak kısa vadede covid-19 etkisi ile yavaşlayan ekonomik aktivite hisse senedi piyasasını baskılıyor. Bu hafta yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında varlık alımları için sürenin uzatılması bekleniyor. Bunun yanında bankacılık sektörünün 2021 ilk 6 ay boyunca temettü ödemesi yapmasına izin verilmiyor. Bu durum bankanın sektördeki toparlanma umutlarının ötelendiği anlamına gelebilir. Öncesinde negatif faiz ortamında yorulan Avrupa bankacılık sektöründe son zamanda artan toplu işten çıkarma haberleri dikkat çekiyor. Sektörün Alman Dax endeksi üzerinde baskı yarattığı görülürken üstüne bir de sorunlu İngiltere ayrılışı eklenince bu hafta Alman DAX endeksi yönünü yukarı çevirmekte zorlanabilir.

Teknik olarak; Haftalık grafikte RSI ile fiyatlar arasında negatif korelasyon geri çekilme sinyali veriyor. Geçtiğimiz haftanın yüksek seviyesi olan 13445 üzerine geçilemedikçe Alman DAX endeksi 12500 seviyesine doğru geri çekilme potansiyeline sahip. Destekler: 12900-12500-11900 Dirençler: 13445-13745-14000 olarak takip edilebilir.

Doğalgaz Teknik Analiz

Doğalgaz Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

Doğalgaz Piyasası

Son derinlik raporunda fon net uzun pozisyon miktarı 15082 kontrat artış ile 66405 kontrata yükseldi. Derinlik raporunun içerdiği 01 Aralık tarihinden sonraki harekete bakıldığında doğalgaz piyasası satıcıların kontrolüne geçti ve fiyatlar sert bir şekilde geriledi. Sebebi ılımlı hava koşulları ve haftalık doğalgaz stok değişim rakamındaki geri çekilmenin limitli olacağıydı. Beklenen oldu ve haftalık raporda doğalgaz stokları -1 mia kübik feet (beklenti -8 mia) olarak açıklandı. Son durumda ABD stokları son 5 yıllık ortalamanın %7.9 üzerinde tarihi yüksek seviyesinde seyrediyor. Kış aylarında soğuk hava koşulları ile artan doğalgaz talebinin stoklarda çekilmeye sebep olabilir. Ancak bu sene de La Nina etkisi ile doğalgaz piyasası beklediği talebi bulamayabilir. Piyasada 2019-2020 sezonunda olduğu gibi 2.50 dolar altında oluşacak fiyat aralığı doğalgaz üretimi yapan birçok şirketin iflasını gündeme getirebilir. Gelinen fiyat seviyesinde emtia piyasası arasında ucuz denebilecek nadir ürünlerden biri doğalgaz ve tekno kuyular bu fiyat seviyesi ile üretimi artırmak istemeyecektir. Bu nedenle geri çekilme piyasada arz koşullarında artış olmayacağı beklentisi ile alım fırsatı olarak görülebilir.

Teknik olarak; Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yaşanan yükselişe rağmen teknik görünüm zayıf. Bu hafta 2.65 üzerinde kapanışlar ile 2.75 ara direnç olmak üzere 2.93 seviyesi hedef olabilir. Destekler: 2.41-2.32-2.20 Dirençler:2.65-2.75-.2.93

Ücretsiz Deneme Hesabı