Haftalik Bülten 30-11-2020

HAFTALIK BÜLTEN

EURO/DOLAR Teknik Analiz

EURO/DOLAR Teknik Analiz

Derinlik Raporu (COT)

Derinlik Raporu (COT)

EURO/DOLAR Paritesi

Aralık ayına girerken ABD Doları'ndaki geri çekilme devam edebilir. Bu ç.erçevede artan covid vaka sayısı ve ekonomik kısıtlamalara rağmen Euro'da yükseliş sürüyor. Bu hafta Amerika'da şükran günü tatili nedeni ile piyasalar 1.5 gün kapalı idi. Bu şartlarda son derinlik (cot) rapaorunu alamadık. Ancak önceki haftalarda yaşanan pozisyon değişimlerine bakarak şunu söyleyebiliriz. Euro/dolar paritesinde yükseliş güçlü blr alım ilgisi ve artan açık pozisyon miktarı ile gerçekleşmedi. Kuşkusuz bundan sonra öyle olmayacak anlamına gelmiyor. Teknik olarak 1.1950 üzerinde 1.2040 seviyesi hedeflenebilir. Daha fazlası için Aralık ayı ECB toplantısı ile para birimine olan ilgi önemli olacak. Opsiyon piyasasında 3 aylık döngüde öngörülen volatilite (IV) 6.15 tarihsel volatilite ise 6.36 olarak görünüyor. 25 Delta RR 10 Kasım tarihinden bu yana euro alım opsiyonu lehine artışı işaret ederken bunun düşük volatilite ile oluşu iştahlı bir alım dalgası olmadığı yönünde yorumlanabilir.

Teknik olarak; Bu hafta 1.1950 üzerinde euro/dolar paritesi 1.2010-1.2040 aralığına doğru yükselişini sürdürebilir. Aşağıda 12 günlük üssel hareketli ortalama 1.1878 ilk destek iken 60 günlük hareketli ortalama 1.1783 ikinci destek seviyesi olabilir.

GBP/USD Teknik Analiz

GBP/USD Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

GBP/USD Paritesi

17 Kasım haftasının derinlik raporunda vadeli piyasada fon net kısa pozisyon miktarı -19746 kontrat iken muhtemelen pazartesi günü açıklanacak raporda bir miktar kısa pozisyon kapama faaliyeti göreceğiz. Son 4 senede gündemi meşgul eden Brexit için Aralık ayı sonuna kadar her hafta önemli ancak bir türlü ilerleme kaydedilemiyor. Geçtiğimiz hafta anlaşmalı Brexit ihtimali ile değer kazanan Sterlin aksi durumda 1.3000 seviyesine doğru geri çekilebilir. Opsiyon piyasasına gelince tarihsel volatilite (SV) altında öngörülen volatilite (IV) ile GBPUSD paritesinde yükseliş potansiyeli korunuyor. Öte yanda 16 Kasım tarihinden bu yana opsiyon piyasası işlemlerinde Sterlin satım opsiyon lehine gelişen pozisyonlanma ile 1.3300 üzerinde hareketin kalıcı olmayacağını düşünüyoruz.

Teknik olarak; Kısa vadede 12 günlük üssel haraketli ortalaması olan 1.3280 üzerinde gbpusd paritesinde yükseliş sürebilir. Anack haftanın son iki gününde yaşana geri çekilmenin devam etme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. 1.3280 altında 1.3190 ve 1.3100 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yukarıda 1.3400 üzerinde Ocak 2020 yükseği 1.3482 test edilebilir.

USD/JPY Teknik Analiz

USD/JPY Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

USD/JPY Paritesi

Derinlik raporunda 52 haftanın yüksek seviyesi olan 41894 kontrattan bu yana yaşanan geri çekilmeye rağmen ABD Doları Japon Yeni karşısında değer kazanamıyor. Küresel piyasalarda olumlu aşı haberleri ile ABD Doları zayıf seyrini sürdürürken ekonomik olarak iyimserlik olmasada Japanya'nın para birimi güçleniyor. Bu durum ihracatçı ekonomi Japonya için dezavantaj olarak bir süre sonra politika yapıcıları rahatsız edecektir. Opsiyon piyasasında 3 aylık döngüler ile bakıldığında IV 6.24 SV 5.52 ile geçtiğimiz haftaya kıyasla zayıflayan yükseliş beklentisini gösteriyor. Öte yanda piyasa işlemcilerinin geçtiğimiz haftalarda dolar alım opsiyonu lehine gelişen aktivitesi ivme kaybetmiş.

Teknik olarak; USDJPY paritesinde düşüş eğilimi sürerken parite 103.70 altında USDJPY 103.20-103.00 aralığına doğru geri .çekilebilir. Mart ayı düşük seviyesi olan 101.19'a doğru yeni bir düşüş dalgası içim döviz piyasasının 'risk off' moduna geçmesi gerekiyor. Covid vaka sayısının Dünya genelinde yükseldiği son dönemde bu tarz bir fiyatlama her an olabilir. O takdirde 104.40 ara direnç olmak üzere 105.00-105.40 aralığına doğru hızlı bir yükseliş görebiliriz.


XAG/USD Teknik Analiz

XAG/USD Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

XAG/USD Paritesi

Geçtiğimiz hafta Aralık vadeli opsiyon kontratları sona ererken haftanın son işlem gününe değin gümüş yatırımcısı kıymetli metal piyasasında satışlara direndi. Ancak haftanın son işlem gününde gümüşün havlu attığını ve likidite koşullarının zayıf olduğu şükran günü tatili sonrası hızla geri çekildiğini gördük. Hafta boyunca ger,leyen altın/gümüş rasyosu da 27 Kasım seansında yükselişe geçti. Opsiyon piyasasına gelince 3 aylık döngüde piyasada öngörülen volatilite (IV) 34.85 olarak tarihsel volatilite (37.93) altında seyrediyor.Gümüş piyasasında beklenen volatilite artışı bir türlü gerçekleşmiyor. Bu hafta 25 Delta RR eğrisi gümüş satım opsiyonu tarafında artan talep ile aşağıya giderken piyasa işlemcilerinin negatif fiyatlaması açık bir şekilde görülüyor.

Teknik olarak; Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yaşanan satış ile teknik görünüm iyice zayıfladı. Bu şartlarda 22.92 üzerine çıklımadıkça satış yönlü baskı sürebilir. Haftanın ilk iki işlem günü kritik ve bollinger alt bant 22.10 ilk destek olarak takip edilebilir. 24 Eylül düşük seviyesi 21.67 ikinci destek bu haftanın nihai geri çekilme seviyesi 20.75 olabilir. Yukarıda 22.90 üzerinde 23.70 ve 24.20 direnç olarak görülüyor.

S&P500 Teknik Analiz

S&P500 Teknik Analiz

S&P Stratejist beklentileri

S&P Stratejist beklentileri

S&P500 Endeksi

Son iki haftanın ilk işlem gününde piyasaya düşen aşı haberi ile S&P500 endeksi yükselişini sürdürürken vadeli ve opsiyon piyasasında fon net uzun pozisyonu 13358 kontrata geriledi. Pazartesi günü açıklanacak 24 Kasım işlemlerini kapsayan raporda bu eğilimin devam edeceğini düşünüyoruz. Sebebi aşı iyimserliğinin büyük ölçüde fiyatlandığını düşünen kurumsal yatırımcı tatil sezonuna girmenin vermiş olduğu temkinli yaklaşım ile özellikle opsiyon piyasasında korunma amaçlı satım (put) opsiyonu alıyor. Öte yanda Amerika'nın ardından İngiltere'nin de Aralık ikinci haftası ile aşılamaya başlayacağı haberleri var. Bu ortamda S&P500 endeksi iyimserliğini koruyabilir. Bu hafta imalat ve servis sektör PMI endeksleri açıklanacak bunun yanında hafta ortasında FED Başkanı Powell2ın finansal hizmetler komitesinde yapacağı sunum takip edilecek. İyimser fiyatlamaların sona ereceği beklentisi içine girmek makul görünmüyor. Ancak hisse senedi piyasaları teknik görünüm ile kısa vadeli aşağı yönlü düzeltme potansiyeli taşıyor. Tahvil bono piyasası getirileri ve S&P500 içindeki hisse senetleri için temettü verimi aradaki getiri farkını yakınsıyor. 2021 senesinde piyasaların gözü kulağı büyüme ve enflasyonun beraber ivmelendiği bir ekononomik ortamın yakalanıp yakalanmayacağına bağlı diyebiliriz.

Teknik olarak; Geçtiğimiz hafta en yüksek 3644 gören S&P500 endeksi bollinger üst bant 3690'a kadar yükselişini sürdürebilir. Bir sonraki direnç seviyesi 3740 iken geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde likit olmayan piyasa koşullarındaki iyimserlik bu hafta devam edecek mi? Yükseliş trendi devam ederken 3740 endeks üzerine yükseliş için yeni pozitif gellişmeler ihtiyaç var. Olası bir geri çekilme ve düzeltme durumunda 3590 altında 3530-3500 aralığına doğru geri çekilme mümkün görülüyor.

Nasdaq Teknik Analiz

Nasdaq Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

Nasdaq Endeksi

17 Kasım haftasında fonlar -16748 kontrat net kısa pozisyon taşırken Pazartesi günü açıklanacak 24 Kasım haftasının derinlik raporunda kısa pozisyon kapama faaliyeti olabilir. Nasdaq endeksinde pandemi sürecinde hızla yükselen teknoloji hisse senetlerinde köpük alınmış olabilir. Geride kalan seçim belirsizliği ve aşı haberleri ile hisse senedi yatırımcısı Nasdaq endeksinden diğer büyük piyasa değerli hisse senetlerine geçiş yaptı. Artık bu geçiş sona erdiğine göre teknoloji sektörüne özel haber akışına göre Nasdaq endeksi iiçerisindeki hisse senetleri talep görebilir. Kısaca Nasdaq S&P500 ve Dow Jones hisse senedi endekslerinin performansına paralel haraket edebilir.

Teknik olarak; 12300 üzerinde Eylül ayı yüksek seviyesi 12439 görülebilir. Olası bir düzeltmede 12 günlük üssel hareketli ortalama 12 bin ilk destek iken altında 11570 ana destek olarak önemini koruyor.

DAX Teknik Analiz

DAX Teknik Analiz

Dax Endeksi Yayılım

Dax Endeksi Yayılım

DAX Endeksi

Artan covid vaka sayısı ve ekonomik kısıtlamalar ile Almanya ekonomik verilerinde bozulma dikkat çekiyor. Perakende satışlar aylık bazda %1.9 gerilerken enflasyon -%0.8 ile beklentilerden düşük gerçekleşti. IFO iş dünyası endeksi 95.0 olarak beklenti dahilinde olsa da 100 altında gerçekleşme ile güven istenen düzeyde değil. Bu hafta küresel ekonomik takvim de PMI imalat ve servis sektör endeksleri ilk okuma açıklanacak. Ayrıca hafta boyunca İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki müzakereler takip edilecek. Brexit için son tarih yaklaşırken İngiltere'nin çıkışı emsal olarak takip ediliyor. Öte yanda Birliğin ekonomik sorunlu ülkesi İtalya covid gündemi ile geride kalsa da bir süre sonra problem olacak gibi görülüyor.

Teknik olarak; Kısa vade için 12 günlük üssel haraketli ortalama 13143 üzerinde Alman Dax endeksi bollinger üst bant 13700'e doğru yükselini sürdürebilir. Aşağıda 12820 ana destek iken bu seviye altında Dax 12480 desteğine geri çekilebilir.

Doğalgaz Teknik Analiz

Doğalgaz Teknik Analiz

Derinlik (COT) Raporu

Derinlik (COT) Raporu

Doğalgaz Piyasası

Yaz aylarından bu yana rekor sayıda ve yüksek kategori kasırgalar Meksika Körfezinde üretim koşulları enerji piyasasında pozitif fiyatlandı. Kasım ayı sonu ile geride kalacak olan kasırga sezonu ile piyasanın talep koşullarına hassasiyeti artabilir. Doğalgaz stokları tarafındaki değişime bakacak olursak, geçtiğimiz hafta stokların beklentilerin aksine 18 mia kübik feet gerilediğini görüyoruz. Hava koşullarının sertlşemesi ile artan doğalgaz talebi 2021 yılına ilişikin olumlu beklentiler ile birleşince iyimser fiyatlama sürebilir. Ancak 2020 yılında enerji politiklarının doğalgaz tüketimi yönünde şekilleneceği beklentisi ile değişik bir hava sezdiğimiz doğalgaz için hızlı yükseliç ardından biraz dengelenme zamanı olduğunu düşünüyoruz.

Teknik olarak; Geçtiğimiz hafta genelinde Cuma hariç yükselen doğalgaz fiyatları 12 günlük üssel hareketli ortalama 2.81 üzerinde 2.93-2.96 aralığına doğru yükselişini sürdürebilir. Aşağıda 2.81 altında 2.68-2.65 aralığına doğru geri çekilem olacağını düşünüyoruz.

Ücretsiz Deneme Hesabı