Günlük Analiz 30-07-2020

PİYASA RAPORU

ULUSLARARASI PİYASALARDAN NOTLAR

Fed Başkanı Jerome Powell, bankanın Temmuz ayı politika toplantısının ardından basın toplantısında konuştu. Powell, işletme yatırımlarının henüz iyileşme göstermediğini ve hanehalkı harcamalarının düşüşün yarısı kadar toparlandığını belirtti.

Fed'in güçlü ekonomik toparlanma ve hasarın sınırlandırılmasını hedeflediğinin altını çizen Powell, ekonomik görünüme dair ciddi bir belirsizlik olduğunu belirtti. Merkez bankasının karar metninde belirtildiği üzere Powell, varlık alımlarının en azından şu anki hızında süreceğini taahhüt etti. Artan işsizliğin özellikle düşük ücretli çalışanlar, kadınlar ve azınlıklar için ağır olduğunu belirten Fed Başkanı, Fed'in harcama değil, borç verme yetkisinin olduğunu vurguladı.

İnsanlar güvende hissedene kadar toparlanmanın tam olarak mümkün olmadığını ifade eden Powell, uzun vadeli strateji ve para politikası hedeflerinin tartışıldığını dile getirdi. 'Pandemi nedeniyle ertelenen politika çerçevesi değerlendirmesine devam edeceğiz.' diyen Powell, doğrudan mali desteğin gerekli olduğunu belirtti.

Fed, Çarşamba günü açıkladığı ayrı bir kararda dolar likiditesi için swap hatları ve yabancı merkez bankalarıyla olan geçici repo imkanlarını 31 Mart'a kadar uzattığını söylemişti. Başkan Powell, söz konusu kolaylıkların ihtiyaç duyuduğu sürece var olacağını ifade etti.

Ekonominin önündeki yolun önemli ölçüde belirsiz olduğunu söyleyen Fed Başkanı, ekonominin iyileşmesi için parasal ve mali desteğin sürmesi gerektiğinin ve ekonomik toparlanmanın çok uzun bir süre alacağının altını çizdi.

Powell, eşitsizliğin artan ve büyüyen bir sorun olduğunu söyledi. 'Eşitsizlik ciddi bir sorun' diyen Fed Başkanı, eşitsizliğin mali politika alanında olduğuna dikkat çekti.

'Varlık alımlarıyla daha destekleyici bir para politikası yaratıyoruz.' diyen Powell, Fed'in eşitsizlikle mücadelede sıkı iş gücü piyasasını teşvik edebileceğini söyledi. Powell, mevcut varlık alımlarının parasal genişleme olarak görülmemesi gerektiğini belirten Powell, 'Daha önceki mali eylemlerin sonuçlarını görüyoruz.' diye görüş bildirdi.

Ekonomide birçok olumlu verinin geldiğini, ancak vakaların da artış kaydettiğini ifade etti. 'Pek çok standart dışı yüksek frekanslı viriyi izliyoruz.' diyen Fed Başkanı, toparlanmanın hızının düştüğünü dile getirdi.

'Tüketici, istihdam ve harcamalar tarafında şu an gerçek verilere sahip değiliz.' diyen Powell, yavaşlamanın ne kadar büyük olacağını ve ne kadar süreceğini söylemek için erken olduğunu belirtti. Virüsün ekonominin en merkezindeki güç olabileceğini söyleyen Powell, maliye politikasının Fed'in çözemediği sorunları çözebileceğini ifade etti. Bir süre enflasyon değil, dezenflasyon baskıları ile mücadele edeceklerinin altını çizen Fed Başkanı, pandeminin temel olarak dezenflasyonist bir şok olduğunu belirtti.

Faizleri artırmayı düşünmeyi bile düşünmediklerini vurgulayan Fed Başkanı, mali politika desteğinin gerekliliğine dikkat çekti. Powell, yüksek frekanslı verilerin iyileşmenin Haziran'da yavaşlamaya başladığını gösterdiğini belirtti. 'Gerekirse ileriye dönük yönlendirme ve varlık alımlarında ayarlamaya gidebiliriz.' dedi. Mali tarafta yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulunan Powell, 'Kongre'nin yeni bir teşvik paketini görüşmesi iyi bir gelişme.' dedi.

Büyümedeki yavaşlamanın kısa süreli olabileceğini ya da olmayabileceğini söyleyen Fed Başkanı, 'Hisse alımını konuşmadık.' dedi. Ekonomide, istihdamda ciddi yavaşlama riskleri olduğunu belirtti. Kadınların işyerinde yaşadıkları çok acı tecrübeleri olduğunu ifade etti.

İş gücü piyasasının toparlanması için çok uzun bir yol olduğunu belirten Powell, yüksek işsizliğin fiyatlarda yukarı yönlü bir baskıya yol açmayacağını söyledi. Ücretlerdeki kesintinin iş gücü piyasasının iyileşmesini uzun süreceğini gösterdiğini belirten Powell, ABD bankalarının iyi sermayelendirilmiş ve güçlü olduğunun altını çizdi. Mali politika desteğinin gerektiği olduğunun altını çizen Powell, kaldıraç oranında serbestlik sağlanırsa bunun geçici bir süre için olabileceğini belirtti.

Fed, piyasa beklentisine paralel olarak fonlama faizinde değişikliğe gitmeyerek, inişli çıkışlı olan pandemiden toparlanma sürecinde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı taahhüdünü yineledi.

İÇ PİYASALARDAN NOTLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz PPK toplantı özetini yayımladı. Raporda, temkinli para politikasının sürdürülmesi gerektiği, likidite adımları aşamalı bir şekilde gözden geçirilebileceği belirtildi.

Raporda öne çıkanlar şöyle;

Enflasyon Gelişmeleri

1. Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 1,13 oranında artmış, yıllık enflasyon 1,23 puan yükselerek yüzde 12,62 olmuştur. Yıllık enflasyon, işlenmiş gıda grubunda gerilerken, işlenmemiş gıda grubunda artmaya devam etmiş, böylelikle gıda enflasyonu yatay seyretmiştir. Enerji enflasyonu uluslararası ham petrol fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak yükselirken tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam etmiştir. Birikimli döviz kuru etkileri ve salgına bağlı birim maliyet artışları ile artan kredi imkânlarıyla belirli sektörlere yönelik talebin güçlenmesi, temel mal enflasyonunu yukarı çeken temel unsurlar olmuştur. Hizmet enflasyonu normalleşme sürecinin etkilediği kalemler öncülüğünde yükselmiştir. Bu gelişmeler sonucunda, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları ve eğilimleri artış kaydetmiştir.

2. Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Haziran ayında 0,06 puan artarak yüzde 12,93 olmuştur. Sebze grubu yıllık enflasyonunda gözlenen belirgin artışla işlenmemiş gıdada yıllık enflasyon 2,15 puan artarak yüzde 12,29’a yükselmiştir. Diğer işlenmemiş gıda grubunda bakliyat, kuruyemiş ve pirinç kalemlerindeki yüksek fiyat artışları Haziran ayında da devam ederken son aylarda belirgin olarak artan kırmızı et fiyatları gerilemiştir. İşlenmiş gıda fiyatlarında ılımlı bir aylık artış gerçekleşmiş ve baz etkisinin de desteğiyle yıllık enflasyon 2,09 puan düşüşle yüzde 13,41’e gerilemiştir.

3. Enerji fiyatları Haziran ayında yüzde 2,62 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu 3,89 puan yükselerek yüzde 9,12 olmuştur. Uluslararası petrol fiyatlarındaki toparlanmanın devamı enerji fiyatlarındaki yükselişte belirleyici olurken, şebeke suyu fiyatlarındaki artış da dikkat çekmiştir.

4. Temel mal grubu yıllık enflasyonu Haziran ayında 2,14 puan artarak yüzde 11,39’a yükselmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükselmiştir. Fiyatlar üzerinde birikimli Döviz kuru etkileri ve salgına bağlı birim maliyet artışları ile elverişli kredi koşullarına bağlı olarak bazı gruplara yönelik güçlenen talep de etkili olmuştur. Bu kapsamda özellikle otomobil, beyaz eşya ile diğer elektrikli ve elektriksiz alet fiyatlarındaki yükselişler öne çıkmıştır. Öte yandan, giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarında Haziran ayında mevsimsel ortalamanın üzerinde bir artış gerçekleşmiştir.

5. Hizmet fiyatları Haziran ayında yüzde 2,09 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,48 puan yükselişle yüzde 11,76 olmuştur. Bu gelişmede, başta ulaştırma ve lokanta-otel olmak üzere kademeli normalleşme kapsamında kapasite sınırlamasına tâbi tutulan sektörler belirleyici olmuştur. Nitekim yıllık enflasyonda en yüksek artış ulaştırma grubunda gözlenmiştir. Yiyecek-içecek hizmetleri ve konaklamanın yanı sıra diğer hizmetler altında yer alan paket turlar ve kişisel bakım hizmetleri de öne çıkan diğer kalemler olmuştur. Bu dönemde haberleşme enflasyonu düşük seviyesini korurken, kira yıllık enflasyonu gerilemeye devam etmiştir.

6. Temmuz ayında yıl sonu ve 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentileri yükselirken, 24 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi yatay seyretmiştir.

Enflasyonu Etkileyen Unsurlar

7. Son dönemde açıklanan veriler, iktisadi faaliyette Mayıs ayında dipten çıkışın başladığını teyit etmiştir. Sanayi üretim endeksi Mayıs ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 17,6 oranında artmıştır. Benzer şekilde, ciro endeksleri sanayi dışındaki sektörlerde de düşüşün durduğunu göstermiştir. Ancak, Mart-Nisan dönemindeki daralmanın kısmen telafi edilebilmiş olması, iktisadi faaliyetin Mayıs ayında zayıf seyrettiğine işaret etmiştir.

8. İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazanmaktadır. Kredi koşullarındaki iyileşme yurt içi talebi desteklemektedir. Bu dönemde finansman koşullarına duyarlılığı yüksek ve talebi ertelenmiş kalemlere yönelik kartla yapılan harcamalar hızlı bir şekilde artarken, elektrik tüketimi de istikrarlı bir artış göstermektedir. Diğer taraftan, ulaştırma, konaklama, yiyecek ve içecek hizmetleri gibi salgından en çok etkilenen hizmet gruplarında zayıf seyir sürmektedir.

9. Yüksek frekanslı veriler ihracatta daha belirgin olmak üzere dış ticaret hacminde toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. İhracattaki iyileşme bölgeler ve sektörler geneline yayılmaktadır. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme beklenmektedir. Nitekim yabancıların kartla yaptığı harcamalar ve diğer yüksek frekanslı veriler turizm faaliyetinde henüz zayıf olmakla birlikte dipten dönüş sinyalleri içermektedir. Mal ihracatındaki toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir. Kurul, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın sürekliliği ve makrofinansal istikrar açısından cari işlemler dengesindeki seyrin önemine dikkat çekmiştir.

10. Mevcut veriler ışığında iktisadi faaliyette üçüncü çeyrekte kayda değer bir iyileşme öngörülmektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yapmaktadır.

11. Nisan döneminde, istihdam kayıpları hizmetler sektörü başta olmak üzere sektörler geneline yayılarak devam etmiş ve işsizlik oranları yükselmiştir. İşgücüne katılım oranındaki gerileme işsizlik oranlarındaki artışı sınırlamaya devam etmiştir. Öncü göstergeler, iktisadi faaliyetteki toparlanmayla yeni iş ilanlarının arttığını ve istihdam imkânlarının kısmen iyileştiğini göstermektedir. Kurul, kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere işsizlik sigorta fonu ve cari transferler aracılığıyla sağlanan desteklerin, hanehalkı gelir kayıplarının sınırlanması ve istihdamın korunması açısından kritik rol oynadığı değerlendirmesinde bulunmuştur.

Para Politikası ve Riskler

12. Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleşmiştir. Ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber, salgının yayılımını devam ettirmesi ve ikinci bir dalga yaşanma olasılığına bağlı olarak toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Ayrıca, salgının ve sağlık önlemlerinin tüketim alışkanlıkları ve genel harcama davranışına olası etkilerine yönelik belirsizlikler devam etmektedir. Normalleşmenin uzun sürmesi veya önümüzdeki dönemde salgında ikinci bir dalga görülmesi durumunda küresel ekonomide işaretleri görülmeye başlanan toparlanma sekteye uğrayabilecek, küresel risk iştahında dalgalanmalar gözlenebilecektir.

13. Haziran PPK toplantısını takip eden dönemde, OPEC+ ülkelerinin Nisan ayında vardıkları anlaşmanın ikinci aşamasına geçip petrol arz kısıntısı miktarında azalmaya gitmesinin yanı sıra toparlanmaya başlayan küresel faaliyete bağlı olarak ham petrol fiyatları ılımlı bir şekilde artmıştır. Ancak petrol fiyatlarının bulunduğu seviye küresel salgın öncesi dönemde görülen seviyelerinin altındadır. Diğer taraftan, küresel iktisadi faaliyete dair belirsizlikler başta olmak üzere emtia fiyatlarına ilişkin aşağı yönlü riskler canlılığını korumakta olup, küresel enflasyon oranlarının 2020 yılında ılımlı bir görünüm sergilemesi beklenmektedir.

14. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali adımlar atmaya devam etmektedir. Gelişmiş ülkelerde uzun vadeli faiz oranları tarihsel düşük seviyelerdeki seyrini sürdürürken, gerek merkez bankalarının açıklamaları gerekse piyasa beklentileri, düşük faiz ortamının uzun bir süre devam edeceğine işaret etmektedir. Uygulanan politikaların finansal piyasalar, büyüme ve istihdam üzerindeki etkinliği, ülkeler itibarıyla salgının seyri ile politika alanının büyüklüğüne göre farklılaşabilecektir.

15. Destekleyici politika önlemleri ve normalleşme adımları yakın dönemde risk iştahında bir miktar artışa neden olmasına karşın gelişmekte olan ülkelere yönelen portföy akımları zayıf seyretmeye devam etmektedir. Küresel iktisadi faaliyet görünümüne ilişkin belirsizliklerin sürmesi, önümüzdeki dönemde küresel risk iştahı ve gelişmekte olan ülkelere yönelen portföy akımlarının dalgalı seyretmesine neden olabilecektir. Son dönemde küresel gelişmelerin olumsuz etkileri bir miktar hafiflemiş olmakla beraber, küresel belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Bu doğrultuda, salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir. Merkez Bankası, salgının Türkiye ekonomisine etkilerini izleyerek elindeki araçları fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda kullanmaya devam edecektir.

16. Parasal, finansal ve mali tedbirlerin yanı sıra kamu bankalarının öncülüğünde ivme kazanan kredi genişlemesi, reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamına ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine önemli katkı sağlamaktadır. Kefaletli kredi imkânı ile ağırlıklı olarak firmaların taleplerine yönelik olarak ivmelenen kredi büyümesi, firma kredi talebinin doygunluğa ulaşmasının ardından kamu bankalarının açıkladığı bireysel kredi paketleri ve tüketicilerin ertelenmiş talebinin hayata geçmesiyle gücünü korumaktadır. Kredi büyümesi ve kompozisyonunun, iç ve dış dengeye yansımaları yakından takip edilmektedir.

17. Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir. Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmıştır. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörülmektedir. Nitekim öncü göstergeler, normalleşme sürecinde kapasite kısıtlarına tâbi olan hizmet gruplarındaki aylık fiyat artışlarının yavaşlamaya başladığına işaret etmektedir. Yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörüsü korunmakla birlikte, yakın dönemdeki gerçekleşmeler nedeniyle yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

18. Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Bu çerçevede, Mart ayından itibaren uygulamaya konulan destekleyici likidite adımları, normalleşme sürecinin gelişimine bağlı olarak aşamalı bir şekilde gözden geçirilebilecektir.

19. Salgın sonrası dönemde uygulanan maliye politikası tedbirleri parasal ve finansal diğer tedbirlerle birlikte salgına bağlı iktisadi risklerin sınırlanarak ekonominin üretim potansiyelinin desteklenmesine ve toparlanmanın başlamasına önemli katkı sağlamıştır. Ekonominin toparlanma sürecinde para ve maliye politikaları arasındaki eşgüdümün sürdürülerek, makro politika bileşiminin enflasyondaki düşüşün devamını sağlayacak ve cari dengeyi destekleyecek şekilde belirlenmesi, büyümenin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde sürdürülebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Önümüzdeki dönemde, salgına bağlı etkiler nedeniyle toparlanması daha uzun sürebilecek sektörlerin desteklenmesi için geçici ve hedefe yönelik maliye ve benzeri politika uygulamalarının kritik önemde olduğu değerlendirilmektedir. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7,4'ten, yüzde 8,9'a çıkardı. 2021 yıl sonu için yapılan tahmin ise 5.4'ten 6.2'ye çıktı. Diğer yandan akşam saatlerinde FED faiz oranları kararı açıklandı. FED beklenildiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, güvercin duruşunu korudu. Fed ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanacağı taahhüdünü yineledi ve küresel finans sisteminin dolara erişimini güvence altına almak için acil durum önlemlerini uzatma kararı aldı.

20. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

EKONOMİK VERİ TAKVİMİ


Tüm Gün

Türkiye - Kurban Bayramı - Erken kapanış 12:30 'da-- -
10:00İspanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) --0,3%**
10:00İspanya Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) (Yıllık) (Tem) -0,1%-0,3% **
10:00Türkiye Ekonomik Güven Endeksi (Tem)-73,50*
10:55Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Tem)43K69K***
10:55Almanya İşsizlik Oranı (Tem)6,5% 6,4% **
11:00Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (2. Çeyrek) -10,9% -1,9%**
11:00Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek)-9,0% -2,2%***
12:00Euro Bölgesi İşsizlik Oranı (Haz)7,7%7,4%**
15:00Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem) -0,2%0,6%**
15:30ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) -34,0%-5,0%***
15:30ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Fiyat Endeksi (çeyreklik) (2. Çeyrek) 1,2% 1,6%**
15:30ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları-1.416K***


DOLAR TL YORUMU

USD/TRY paritesi geçtiğimiz gün 6,9220 ile 7,0036 bandında hareket ederken akşam saatlerinde paritenin 6,9827 seviyesinde dengelendiğini gördük. Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde TCMB enflasyon görünümü raporunu açıkladı. Raporda, temkinli para politikasının sürdürülmesi gerektiği, likidite adımları aşamalı bir şekilde gözden geçirilebileceği belirtildi. Fed ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanacağı taahhüdünü yineledi ve küresel finans sisteminin dolara erişimini güvence altına almak için acil durum önlemlerini uzatma kararı aldı. ABD doları Fed Başkanı Powell'ın Temmuz toplantısı sonrasındaki açıklamalarının ardından önemli piyasa paraları karşısında kayıplarını genişletti. Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Dolar Endeksi (DXY) Powell'ın açıklamalarının ardından 93.18'e kadar gerilemesi sonrasında TSİ 23:20'de 93.32 puan oldu.

Teknik olarak yükselişin ön plana çıktığı USD/TRY paritesinde ilk takip edeceğimiz seviye geri çekilmelerde 6,9280 seviyeleri ve sonrasında 6,9140 seviyeleri olacak. Yükselişlerin devamı halinde ise 6,9540 seviyesi ilk direncimiz olarak ön plana çıkmakta.

Destek : 6,9520/6,9344/6,9150

Direnç: :6,9920/7,0270/7,0444


BORSA YORUMU

BIST 100 endeksi, yüzde 1,49 değer kaybıyla günü 1.135,55 puandan kapattı . Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,49 değer kaybıyla günü 1.135,55 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 17,15 puan azalırken, toplam işlem hacmi 23,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,81, holding endeksi yüzde 1,31 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,38 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise bankacılık oldu.

Güne yükselişle başlayan ve 1.159,74 puana kadar yükselen BIST 100 endeksi banka hisselerinde yoğunlaşan satışlarla 1.135,00 seviyesinin hemen üzerinde dengelendi.

Bugün arefe günü olması nedeniyle Borsa İstanbul Pay Piyasası saat 13.00'a kadar açık olacak. Diğer yandan yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise ABD'de büyüme, Avro Bölgesinde ekonomik güven endeksi, Almanya'da büyüme ve enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündemini takip edilecek.

Gün içerisinde yeniden 1147,40 seviyesi önemli destek, 1175 seviyesi ise önemli direnç olarak ön plana çıkmaktadır.

Destek: 1133/1125/1112

Direnç: 1150/1175/1183


EURUSD YORUMU

Geçtiğimiz gün EUR/USD paritesi gün içinde 1,1714 ile 1,1805 aralığından hareket etmiş olup akşam saatlerinde 1,1792 seviyesinde denge buldu. Dolar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın borç verme ve mali teşvik konusundaki açıklamalarının ardından önemli piyasa paraları karşısındaki zayıf seyrini korudu. Euro/Dolar paritesi Fed sonrası ılımlı ancak istikrarlı hacimdeki işlemlerde yüzde 0.7 yükselişle 1.1798'den işlem gördü.

Teknik olarak haftalık bazda parite 100 ve 200 günlük hareketli ortalamanın üstüne çıkmış olup, 1,1550 seviyesinden destek bulunduğu takdirde yükselişlerin devam edeceğini düşünüyoruz.

Destek : 1,1685/1,1540/1,1470

Direnç : 1,1845/1,1920/1,1985


ALTIN ONS YORUMU

Altın fiyatları, Fed'in küresel finans sisteminin dolar arzına erişimi için acil durum önlemlerini uzatmasının ardından yeniden yükselişe geçti. Spot piyasada işlem gören altın, Fed'in ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanacağı taahhüdünü yinelemesi ve küresel finans sisteminin dolara erişimini güvence altına almak için acil durum önlemlerini uzatmasının ardından yükseldi.

Altın on yıldan bu yana görülen en güçlü yıllık kazancına yöneldi. Koronavirüs pandemisi ve ekonomiye zararının neden olduğu endişeler, negatif reel faizler ve zayıf dolar altındaki yükselişi destekliyor. Ayrıca teşviklerin devam edecek olması da altında yükselişi desteklemeye devam ediyor.

Teknik olarak, 1970,88 dolar/ons seviyelerinden işlem gören altında teknik göstergeler alış sinyali verirken bugün onsta 1985$ seviyesinde gelecek tepkiler belirleyici olacaktır. Geri çekilmelerde ise 1950$ seviyesi önemli destek olmaya devam ediyor.

Destek : 1950/1900/1885

Direnç : 1985/2000/2020


GÜNLÜK HİSSE ÖNERİLERİ

TKFEN

  • Direnç Seviyesi: 15,20/15,64/16,44
  • Destek Seviyesi: 14,40/14,02/13,64

HEKTS

  • Direnç Seviyesi: 14,80/15,36/15,98
  • Destek Seviyesi: 13,98/13,56/13,12
AGHOL

  • Direnç Seviyesi: 20,18/21,76/22,56
  • Destek Seviyesi: 18,80/17,98/17,14

Ücretsiz Deneme Hesabı