Boğalar Kontrolü Sağlayabilecek Mi? 03-02-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

05 Şubat/ 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -3.5 mio varil **

Boğalar kontrolü sağlayabilecek mi?

WTI Petrol (NYMEX)


Corona virüs salgını talep endişesinin yeniden öne çıkarılması ile petrol fiyatları sert şekilde değer kaybediyor. Bir ay içinde yüzde 15 değer kaybı “1991 yılından bu yana en kötü Ocak ayı performansı”. Corona virüsünün seyrini kestirmek pek mümkün değil ama Çin’in olağanüstü tedbirleri ile etkisinin azaldığı gözlenmeye başladı, yakında kontrol altına alınır diye düşünüyorum. Geçmiş benzeri vakalarda da önce sert tepkiler bir süre sonra yumuşama ile sonuçlanmıştı. Ancak, Çin’den açıklanan bilgiler her zaman kuşku ile karşılanıyor ve bazı kaynaklara göre virüsten etkilenenlerin sayısı açıklanan rakamlardan çok daha fazla. Eğer bu kaynakların tahminleri doğrulanırsa riskten kaçma ve yeni bir satış dalgası yaşanabilir. Bunu belirttikten sonra Dünya Sağlık Organizasyon’unun (WHO) gerginliği azaltan açıklamalarına da yer vermem gerekir. WHO, Perşembe günü salgının önlenmesi konusunda Çin’in her türlü mümkün tedbiri ivedi şekilde aldığını ve virüsün hapsedileceği konusunda iyimser olduğunu açıkladı.

Şimdilik, Çin talebinde günlük 350.000 varil ithalat rakamları 20 yılın en düşük tüketimi olan 100.000 varile revize edildi ve fiyatlara yansıdı. Petrol ve diğer birçok emtia fiyatı zaten teknik olarak çok düşük seviyelerde seyrediyor. S&P500 Endeksi yeniden liderliği sağlarsa piyasalar ve emtia fiyatları hemen risk alma eğilimine dönerler.

Petrol fiyatının daha fazla düşmesini engellemek ve hatta yönünü yukarı çevirmek için Çin talebinin yavaşlaması yanında petrol stoklarının yüksek olması da önemli faktör. Bu çerçevede petrol fiyatının kısa sürede aşırı değer kaybetmesi ardından OPEC+ ülkeler kısıtlama programlarının yeniden değerlendirilmek üzere acil bir toplantı gündeme getirdiler. Anlaşıldığı kadarıyla, Mart ayında üretim kotalarında kısıtlama hemen başlayabilir ve 2020 yıl sonuna kadar uzatılabilir. Bu çabalar ve salgının kontrol altına alınması petrol fiyatındaki düşmeyi frenleyecek ve trendi yükselme eğilimine taşıyacaktır.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Geçen hafta sert düşüşlerin etkisi gözlendi ve fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 57631 kontrat azalarak 501079 kontrata geriledi.Teknik olarak, Corona virus endişesi ve belirsizliği ile trader’lar pozisyon kapatmaya (long liquidation) devam ediyorlar. Geçen hafta tam 57631 uzun kontrat(pozisyon) kapatıldı. Nisan Vadeli WTI petrol fiyatı Cuma günü 51.37 dolar/varil’e kadar geriledi ve daha önce belirlediğim 52.50-50.00 aralığının altına sarktı. Şu haliyle petrol fiyatları aşırı ucuz bölgede seyrediyor ve kısa pozisyonların artık riskli olmaya başladığını düşünüyorum. WTI petrol trendi aşağı yönlü ve önemli ölçüde değer düşük seviyede işlem görüyor ama 50.00 dolar/varil önemli (majör), psikolojik bir destek olarak boğalar tarafından savunulacaktır. Herhalde 50.00 dolar/varil altında yoğun stop-loss işlemleri vardır.

Kısa dönemli teknik göstergelerin de aşırı ucuz bölgede olmaları kısa pozisyon kapatma (short covering) ya da yeni uzun pozisyon açmalarını tetikleyebilir. Böyle bir düzeltme süreci başlatılırsa Nisan vadeli WTI petrol fiyatı İlk fibo direnci olan 56.55 dolar/varil seviyesine kadar toparlayabilir.


Ücretsiz Deneme Hesabı