Noorcm Enerji̇ Raporu - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 04-01-2021

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

06 Ocak 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --6.1 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

2021 yılı petrol boğalarına müjde veriyor…

2021 Ocak ayına girerken OPEC+ ülkelerin arz kısıntısına ilişkin sorumlu karar alma mekanizması yanında talep artışı ve ABD Doları’nın seyri ile petrol piyasası kendine yön arayacak. Ancak ana destekleyici faktör aşı iyimserliği olarak görülüyor. 2021 yılı ilk çeyreği zorlu geçse de yılın geri kalanında salgının kontrol altına alınacağı ve güçlü bir ekonomik toparlanma ile petrol talebinin artacağı düşünülüyor. OPEC, 2021 yılında dünya petrol talebinin günde ortalama 95,89 milyon varil (bpd) olacağını, ancak 2021'in dördüncü çeyreğinde 97,29 milyon varil hıza ulaşacağını tahmin ediyor.
04 Ocak Pazartesi 'OPEC' rutin aylık toplantısında talep hassasiyeti ile Şubat ayında üretici ülkelerin üretimde ek artış yapabilme kabiliyetine karar verecek. Öncesinde Ocak ayında günlük 500 bin varil üretim artışına onay çıkmıştı. Ancak bu karar sonrasında Avrupa Bölgesine kısıtlamalar geldi ve petrol talebi zayıfladı. Şubat ayında ek 500 bin varil artış bir kenarda dursun Ocak ayı artışı bile sorgulanmaya muhtaç diyebiliriz. Fiyatların OPEC+ için makul seviyede olması isteniyor ise kartel yükselen petrol fiyatlarına rağmen disiplini korumalı. OPEC+ ürettiği petrolü satmayarak ABD’in Pazar payı artışına fırsat vermekten sızlanırken EIA ABD’de yerel üretimin 11 milyon varil civarında olacağını tahmin ediyor. Bu tahmin doğruysa, OPEC + piyasaya önemli bir baskı yapmadan üretim seviyelerini kademeli olarak artırabilecektir. ABD Doları’nın zayıf seyri ve OPEC+ ülkelerinin üretim kesintilerini kontrol etmedeki başarısı ile birleşince petrol boğaları için tek eksik talepte güçlü bir artış. Küresel çapta aşılama programları başladı ve Aralık ayı stok rakamları düşüş sinyali verdi. Bu durumda 2021 yılı ham petrol piyasasında fiyatlarda yükseliş sürebilir.
Petrol piyasası için 'ana risk' verimsiz aşılama süreci ve pandeminin kontrolsüz devam etmesi olarak görülüyor. 2020 Aralık ayında aşılama ve talep koşullarında iyileşme beklentisi ile % 6.5 civarında yükselen WTI ham petrol fiyatları yıl genelinde %21 değer kaybetti. Mevcut aşılama çalışmaları ile 2021 yazına kadar geride kalması beklenen pandemi petrol için 'joker kart' olmaya devam ediyor.
Her zaman olduğu gibi kısa vadeli hareket için ABD haftalık stok değişim rakamlarını takibe devam edeceğiz. Aralık ayında stoklarda %6-7 civarında bir gerileme yaşandı. Buna rağmen güncel EIA raporunda beş yıllık ortalamanın %11 üzerinde olan ham petrol stok rakamı ile talebin yükseliş için cesaret verici olduğu söylenemez. 2021 yılında ham petrol stoklarının ortalamaya yaklaşması yükseliş için sağlıklı bir zemin hazırlayacaktır.
Öte yanda, analist tahminlerinde temkinli iyimserlik var. Evet, yılın ikinci yarısında covid-19 küresel ekonomi için risk unsuru olmaktan çıkabilir. Şu anda petrol piyasasının en büyük sorunu seyahat talebinin olmayışıdır. Havacılık sektöründe normalleşme ve artan jet fuel talebi ile rafineriler yüksek kapasiteli üretime geçerken stoklar 5 yıllık ortalamalarına yakınlaşabilir. Ancak 2020 yılında değişen tüketici davranışları ve alışkanlıklar ile talebin pandemi öncesi seviyelerine dönüşü zaman alacaktır. Arzu edilen talep artışı için 2022-2023 yılını işaret eden analistler bu nedenle kontrollü yükseliş yönünde tahmin yapmış.

WTI ham petrol teknik görünüm

WTI ham petrol teknik görünüm

Derinlik (COT) raporu

Derinlik (COT) raporu

Teknik Analiz

Analitik verilere göre, 22 Aralık haftasının derinlik (COT) raporunda vadeli piyasada fonların net uzun pozisyon miktarı 11898 kontrat artış ile 525702 kontrata yükseldi. Son haftalarda geri çekilmeleri alım fırsatı olarak gören ve uzun pozisyon artışına giden fonlar bu eğilimini sürdürüyor. 52 haftanın rekor net uzun pozisyonu 589388 kontrat ve derinlik raporuna göre pozisyon artışı için marj olduğu anlaşılıyor.

Teknik olarak; WTI ham petrol 2020 yılı son haftasında önemli direnç olarak görülen 50.00 dolar/varil seviyesi altında bir ileri bir geri hareket ile zaman harcadı. 200 haftalık üssel hareketli ortalama 51.48 hemen yukarıda ve aşılması zaman meselesi olarak görülüyor. Ancak Ocak ayı küresel piyasalar ile etkileşim ile gürültülü geçeceğe benziyor. Bu nedenle WTI ham petrol fiyatları 200 günlük üssel hareketli ortalama üzerine yerleşmeden 44.00 dolar/varil seviyesine doğru geri çekilme potansiyeli korunuyor. Kısa vadede pozisyon büyüklüğü ve risk yönetimine özen göstermek faydalı olacaktır.

Ücretsiz Deneme Hesabı