Noorcm Enerji̇ Raporu - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 11-01-2021

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

13 Ocak 18:30

 ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --6.1 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasası sırtını OPEC'e dayadı...

OPEC Ocak ayı toplantısından çıkan Suudi Arabistan'ın Şubat ve Mart aylarında petrol üretimini günlük 1 milyon varil azaltma kararı çıktı. OPEC dışı ülkeler petrol üretimini artırırken Suudi Arabistan kartelin lideri olduğunu kanıtlamak istercesine üretimini azaltıyor. Bu arada Amerika'nın Suudi Arabistan'dan yaptığı ham petrol ithalatının uzun bir aradan sonra ilk kez sıfırlandığı görülüyor. Piyasa fiyatlamalarına gelince; 
Küresel piyasalarda 2021 yılının ilk haftasında  riskli varlıklara olan talep dikkat çekiyor. ABD tahvil piyasasında ve kıymetli metal piyasasındaki satış baskısı yatırımcının risk alma iştahını artırdı. Küresel ekonomi ek teşvikler ve hızlı bir aşılama ile güçlü bir şekilde toparlanabilir beklentisi ham petrol fiyatlarında yükselişi destekliyor. 
ABD tarafında zayıf istihdam raporu sonrasında Biden hükümetinin içinde 2000 dolarlık nakit yardımları da bulunan geniş kapsamlı bir teşvik paketi açıklaması bekleniyor. Georgia sanato seçimleri ile senatoda üstünlük sağlayan Demokratlar bu kritik dönemde politikalarını daha hızlı hayata geçirebilecek. Öte yanda 2021 yılı genelindeki iyimserliğe rağmen kısa vadede hem Amerika'da hem de Avrupa'da covid-19 vaka sayısı zirve yaptı. Piyasa oyuncuları uzun vadeli beklentilerden kısa vadeli gelimelere odaklanır ise petrol piyasası da negatif etkilenir. Petrol ün de içinde olduğu emtia piyasası 2020 yılında Çin talebi ile moral buldu. Ancak bugünlerde Çin ekonomisi de vaka sayısını takip eder oldu. Avrupa'ya gelince petrol talebinde görünüm her geçen gün kötüye gidiyor. Noel ve yeni yıl tatillleri sonrasında virüs vaka sayısı arttığından Avrupa yılınn ilk çeyreğinde yeni önlemler alabilir. Piyasa oyuncularının bu durumu ne kadar görmezden geleceği isemerak konusu? 
Öte yanda, 2021 yılı için ABD ortalama ham petrol üretiminin günlük 11 milyon varil civarında olacağı tahmin ediliyordu. Ancak fiyatlarda yükseliş ile son aylarda faaliyete geçen tekno kuyuların sayısında artış sürüyor. Baker Hughes'ın son raporuna göre petrol üretimi yapan tekno kuyu sayısı Mayıs ayından bu yana en yüksek seviye olan 275'e yükseldi. Doğalgaz ve petrol üretimi yapan tekno kuyu sayısı toplamda 360'a yükselirken halen geçen senenin %54 altında görünüyor. ABD tekno kuyu sayısında artış ülkenin 2021 yılı ortalama üretim tahminin yukarı çekebilir. Buna rağmen kurumsal yatırımcı OPEC+ ülkelerinin zayıf talebe karşı üretimi ayarlayacağını ve piyasayı dengede tutacağını düşünüyor. Bu senaryoda geri çekilmeler alım fırsatı olmaya devam ediyor. 

WTI ham petrol teknik görünüm

WTI ham petrol teknik görünüm

Derinlik (COT) raporu

Derinlik (COT) raporu

Teknik Analiz

Analitik verilere göre, 05 Ocak haftasının derinlik (COT) raporunda vadeli piyasada fonların net uzun pozisyon miktarı 6918 kontrat artış ile 518649 kontrat olarak açıklandı. 52 haftanın rekor fon net uzun pozisyon miktarı 589388 kontrat ve pozisyonmaya göre yükseliş potansiyeli sürüyor. Vadeli ve opsiyon piyasa toplamına bakıldığında ise 589251 kontrat ile 45 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon taşındığını görüyoruz. 

Teknik olarak; Aşılmasını zaman meselesi olarak gördüğümüz 50.00 dolar/varil üzerinde 52.24 dolar kapanışı ile ham petrol fiyatlarında güçlü yükseliş eğilimi var. 200 günlük üssel hareketli 51.49 dolar iken bu seviye üzerinde 21 Şubat yükseği 54.50 dolar ardından 60.00 dolar/varil seviyesine doğru kademeli yükseliş görebiliriz.  Kısa vadeli göstergelerde RSI aşırı alım bölgesi iken son bir ayda  piyasa oyuncuları geri çekimeleri alış yönünde değerlendirdi. Ancak kısa vadede Avrupa Bölgesi'nde yılın ilk çeyreğinde beklenen talep daralması piyasanın odağına girebilir. Kısa vadeli geri çekilme durumunda 49.50-50.00 dolar/varil aralığı destek bölgesi olarak takiip edilebilir. 

Ücretsiz Deneme Hesabı