Noorcm Enerji̇ Raporu - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 01-02-2021

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

03 Şubat 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim - -9.9 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol boğaları savaşı kaybedecek mi?

Amerika'da 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin gecikeceği imajı ve Afrika virüs mutasyonu ile süren covid-19 endişesi küresel piyasalara sempati ile ham petrol fiyatlarını aşağı çekti. Kısa vadede fiyat hareketleri üzerinde etkili olan haftalık stok değişim rakamlarında ham petrol stokları -9.9 milyon varil ile son altı aydaki en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Stoklarda geri çekilmenin fiyatı yukarı taşımakta yeterli olmadığını gördük.
Geçtiğimiz raporda dikkat çektiğimiz gibi Küresel ekonomide en büyük petrol ithalatçısı olan Çin şimdilerde covid-19 etkisini tekrar hissetmeye başladı. Çin tarafında covid negatif etki ülkenin yakıt tüketimini negatif etkileyecek boyuta ulaşırsa bu durum fiyatları aşağı çekebilir. Nitekim, yeni yıl tatil dönemine olan Ocak ayında Çin'in karayolu ve uçak seyahatinin azaldığı görüldü. Petrol fiyatları Çin korelasyonunu takip ederken Shanghai hisse senedi piyasa değerini takip etmek faydalı olabilir. ABD tarafında 7 günlük ortalamada 155 bine düşen vaka sayısı sevindirici olmakla birlikte Dünya genelinde bir iyileşme ve ileriye dönük talep artış beklentisi olmadan yükseliş zor görülüyor.
Ham petrol piyasası talep tarafındaki endişeler ile yükselişini sürdürmekte zorlanırken boğalar denklemde kalmaya çalışıyor. Talep tarafı endişe yaratırken Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz yönündeki kısıntılar ile piyasayı dengede tutma çabası boğaları cesaretlendiriyor. 03 Şubat Perşembe günü Rystad Energy OPEC Ocak ayı petrol üretimine ilişkin tahminini açıklayacak. Aralık ayında OPEC günlük üretimi 25.450 mio varil olarak Kasım ayına göre 190 bin varil artış göstermişti. OPEC izleme komitesinin bir araya gelerek üretim kısıtlamalarına uyumu görüşeceği toplantı öncesi arz tarafındaki tahminler önemli olacaktır.
Ham petrol fiyatları bu hafta normal koşullarda etkili olan stok değişim rakamları ABD üretimi gibi verileri fazla dikkate almayarak küresel ekonomik koşullar ile şekillenecek talep beklentisine odaklanabilir. Baker Huges'a göre Amerika'da tekno kuyu sayısında artış 295 olarak devam ediyor. 2019 yılı başındaki rakmalara kıyasla düşük seviyede ancak Eylül ayından itibaren fiyatlarda yükselişe paralel tekno kuyu sayısı artmış. Buna rağmen ABD'de üretim artışının kontrollü oluşu 11 milyon varil civarında olan günlük üretim miktarını yukarı taşımadığından şimdilik piyasa tarafından dikkate alınmıyor.
FED'in açıklamalarından anlaşılıyor ki Merkez Bankaları'nın sihirli küresi yok ve kolay para politikalarından çıkış epey zaman alacak. Bankanın küresel ekonomik iyileşme için başarılı bir aşılama sürecini şart olarak gördüğünü biliyoruz. Ham petrolün de içinde olduğu emtia piyasası ancak hızlı ve başarılı bir aşılama süreci ile moral bularak satıcıların kontrolünü zayıflatabilir. Bu anlamda küresel hisse senedi piyasalarında geçtiğimiz hafta gözlenen satış baskısının derinleşmesi ve risk off ile ABD Doları'nın değer kazanması boğaları bir süreliğine oyunun dışına atabilir.

WTI ham petrol teknik görünüm

WTI ham petrol teknik görünüm

Derinlik (COT) raporu

Derinlik (COT) raporu

Teknik Analiz

Analitik verilere göre, 26 Ocak haftasının derinlik (COT) raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında toplam net uzun pozisyon miktarı 5463 kontrat gerileyerek 587785 kontrat olarak açıklandı. Son dört haftada 1466 kontrat düşüş ile 42 haftanın yüksek seviyesinde (önceki 47) uzun pozisyon taşıyan fonlar geçtiğimiz haftaki satışlar ile rekor seviyeden uzaklaştı. Buna rağmen emtia piyasasının küresel piyasalarda satışın derinleştiği senaryoda uzun pozisyon miktarında geri çekilme potansiyeli taşıdığı anlaşılıyor. Bir başka dikkat çeken fon net uzun pozisyon miktarında düşüş ile yükselen açık pozisyon (OI) miktarı; artan açık pozisyon miktarı uzun pozisyon kapama yanında kısa pozisyon miktarında da artış olduğunu akla getiriyor. Ayrıştırılmış olarak bakıldığında para yöneticileri 816 kontrat uzun poziyon kapatırken kısa pozisyon miktarında 7652 kontrat artış gerçekleşmiş. Emtia piyasasının en likit ürününde küçük spekülatörlerin etkili olması çok güç bu durumda para yöneticilerinin doğru tarafta olduğunu kabul ediyoruz.

Teknik olarak; Son üç haftada 55.00 dolar/varil hareketi yapamayan WTI ham petrol teşvik paketinin gecikmesinin yarattığı kırılganlık ile bu hafta 50.00 dolar/varil'e doğru geri çekilebilir.

Bu hafta 51.45-53.90 aralığının kırılma yönü önemli görülüyor. 51.45 altında kapanışlar zayıflık göstergesi olacak iken sonrasında 50.60 ve 50.00 dolar destek seviyeleri takip edilebilir. 53.90 üzerinde piyasa yükseliş eğilimine geri dönüyor demektir.Ücretsiz Deneme Hesabı