Noorcm Enerji̇ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla 28-12-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

30 Aralık 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --0.6 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol'de uzun vade pozitif görünüm düşüşleri limitliyor...

Şubat vadeli WTI ham petrol vadeli işlemleri Perşembe günü sakin, düşük hacimli ve iki yönlü işlemlerle zaman harcadı. Piyasa, yeni bir COVID-19 varyantı ile ilgili endişeler nedeniyle günün erken baskı altındaydı ama İngiltere ile Avrupa Birliği arasında küresel ekonomiyi destekleyici bir ticaret anlaşmasına varıldıktan sonra toparlanmaya başladı. Traderlar, yeni anlaşmanın salgın sona erdiğinde ve koşullar normale döndüğünde petrol talebini artırmaya destek olacağını bekliyorlar.
AB ve İngiltere müzakerecileri, aylarca süren müzakerelerin ardından nihayet uzlaşmalı bir ticaret anlaşmasına varmayı başardılar. Anlaşmasız bir Brexit, piyasalarda şok dalgaları yaratabilir ve İngiltere ile AB arasındaki olumsuz ticaret kısa vadede petrol talebi üzerinde baskı oluşturabilirdi ama öyle olmadı.
AB ve İngiltere arasındaki müzakereler son derece zor ve karmaşık olduğundan çok defa anlaşmasız bir sonuç beklentisi geçmişte piyasaları sık sık olumsuz etkilemişti ama bu defa anlaşmaya varıldı diye aşırı iyimser olmak gerekmez. Sadece, uzun vadede petrol fiyatını olumsuz etkileyecek bir katalizör ortadan kalkmış görünüyor.
Bu hafta, traderlar İngiltere’de yeni bir COVID-19 varyantının ticari faaliyetleri sınırlaması endişesi ile yüzleşirken petrol stoklarına ilişkin olumlu raporlar ile dengelendi. Pandemi nedeniyle talep endişesine rağmen uzun vade için yükselme beklentisinde olan yatırım ve hedge fonlarının son haftalarda sık sık petrol fiyatındaki gerilemeleri (düzeltmeleri) fırsat bilerek satın aldıkları görülüyor. Bu nedenle petrol fiyatlarının yükselmesine ve aşırı pahalı bölgede işlem görmesine rağmen geçen hafta bahsettiğim yapısal değişiklik faktörleri nedeniyle, ciddi bir düzeltmeden önce 50.00 doları tekrar zorlayabilir. Bu faktörler düşük faiz oranları, Çin ve Hindistanın yüksek rafine kapasitesi ve satın alma faaliyetleri, merkez bankalarının enflasyona toleranslı olma kararları petrol ve diğer birçok emtia fiyatlarını olumlu etkilemeye devam edecektir, elbette petrol fiyatında en önemli faktörün talep endişesi olduğu göz ardı edilmemelidir.

Teknik analiz: Teknik olarak trend ve momentum göstergeleri yukarı yönlü eğilime işaret ediyor, ancak bazı kısa dönem osilatörler aşırı pahalı sinyali veriyor. Şubat vadeli WTI petrol fiyatı 48.00 dolar etrafında salınıyor ve 50.00 dolar çekici bir direnç seviyesi olmaya devam ediyor. Dolayısıyla, kısa vadeli geri çekilmeler satın alma fırsatları olarak görülüyor. Dolar endeksinin değer kaybetmesi de petrol fiyatının yükselme eğilimini destekliyor. Aşağı yönde risk, özellikle talep cephesinde olumsuz veriler çoğalırsa, 44.00 dolar desteğine kadar sarkabilir. Geçen hafta göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı pahalı bölgeden uzaklaşmaya başladığı ve MACD göstergesinde satış sinyalinin tetiklendiği görülüyor.


Ücretsiz Deneme Hesabı