Petrol (nymex/brent) 02-12-2019

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

04 Aralık/18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -1.6 mio varil **

PETROL (NYMEX/BRENT)

WTI Petrol (NYMEX)


Son haftalarda Suudi Arabistan'ın üretim kotalarında kısıtlama programını 2020 yılında devam ettireceği söylemleri ile petrol fiyatları oldukça istikrarlı seyrediyordu. Bu söylemlerin arkasında Aramco halka açılması sürecinde petrol fiyatlarının istikrarlı olması Suudi Arabistan'ın en önemli amacıydı. Ancak, OPEC’in önde gelen üreticileri ve Rusya farklı düşünüyorlar ve Suudi Arabistan gelecek hafta toplantı öncesinde ciddi bir direnç ile karşı karşıya.

Muhaliflerin üretim kısıtlamasına karşı tutumları ile ilgili söylenti Cuma günü sığ piyasa koşullarında petrol fiyatlarını sert şekilde düşürdü. Suudi Arabistan'ın en önemli partneri Rusya üretim kısıtlamasının devam etmesi konusunda son derece isteksiz ve kotalarını sürekli olarak ihlal ediyor. Üretim kısıtlaması konusunda kotalarına sadık kalmayan üretici sadece Rusya değil, diğer birçokları da üretimlerini kotaları üzerinde artırıyorlar.

Diğer yanda, piyasa ham petrol stoklarının artmasına alışmış gibi görünüyor. 11 hafta boyunca petrol stoklarının sadece bir kez azaldığını rapor eden EIA (Energy Information Administration) son raporunda da piyasa beklentilerinin üzerinde sürpriz stok artışı açıklaması ( 0.5 mio varil azalması beklenirken 1.6 mio fazla) petrol fiyatlarında satış baskısını artırıyor.

Küresel petrol talebinin endişeli sürecinde üretim kısıtlaması tartışmalarında yalnız kalan Suudi Arabistan'ın çıkmazı (ve petrol fiyatının gerçek yönlendiricisi) “zücaciye dükkanında fil” olarak görülen ABD-Çin ticaret tartışmaları. Hong-Kong’da protestocular ve Çin hükümeti arasında yaşanan olaylara karşı ABD’in Çin aleyhine hazırladığı yasa D.Trump Tarafından imzalaması ardından petrol fiyatları hızla değer kaybetmeye başladı. D.Trump, zorlu müzakereler sürecinde son derece iyimser bir ortam ve uzlaşma beklentilerinin en azından birinci turu tamamlanmış görünürken yeni gümrük vergilerinin devreye girmesine iki hafta kala müzakereleri bir kez daha zora soktu. Çin açısından Huawei tartışmalarından daha önemli olan Hong-Kong meselesi ile ABD-Çin ticaret müzakerelerinde iyimser beklentilerin buharlaşması ve sürecin yeniden olumsuza dönmesi küresel ekonomi ve petrol talebi açısından son derece sıkıntılı olabilir.

Haftaya OPEC ve diğer üreticilerin toplantısında Suudi Arabistan piyasalar güven veremezse, petrol fiyatının Cuma günkü sert düşüşü, 2018 yıl sonunda gözlenen sert düşüşleri anımsatabilir ve petrol fiyatlarında önemli bir düzeltme süreci başlayabilir.
Teknik olarak, Ocak vadeli WTI petrol fiyatı Cuma günü sert düşüş ardından 55.00 dolar/varil ile 50 günlük hareketli ortalamasının altına geriledi. 50.00 dolar/varil altında önemli destekler görülürken 60.00 dolar/varil üzerinde önemli dirençler var. OPEC toplantısı öncesinde 50.00 - 60.00 dolar/varil aralığının ortalarında bir seviyede işlem görmesi normal. Bu açıdan 55.00 dolar/varil petrol fiyatının eder’i (fair value) olarak düşünülebilir ve range trade (yatay seyir) devam edebilir.

Ancak, agresif trader’lar için yön tayin edilmesi konusunda teknik olarak şu söylenebilir. Geçen hafta bahsettiğim tepe seviyesinden satış baskısı ile başlayan ve teknik ifade ile “reversal top” denilen formasyon oluşmuştu. Bu formasyonun devamı olarak Cuma günü sert düşüş Ocak vadeli WTI petrol fiyatını destek olarak görülen yükselme trendi çizgisine yaklaştırdı ve yükselme trendinin desteğini test ediyor. Yükselme hattının kırılması ve zaten MACD satış sinyalinin gözlenmesi düşme trendini başlatabilir ve 52.00 – 50.00 dolar/varil destek aralığına kadar çekilebilir.


Ücretsiz Deneme Hesabı