Petrol (nymex/brent) 13-01-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

15Ocak/ 16:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -1.2 mio varil **

PETROL (NYMEX/BRENT)

WTI Petrol (NYMEX)


ABD’in Irak’da Kasım Süleymani’yi öldürmesi ile 65.00 dolar üzerine yükselen WTI petrol fiyatı, sonrasındaki İran misillemesi ve akılcı diplomatik terminoloji ile aynı hızda değer kaybetmeye (%6) başladı ve haftayı 59.00 dolar civarında kapattı. Jeo-politik gerginliğin oluşturduğu risk primi (yada köpük) çabukça geri alındı. Şimdilik, topyekun savaş riski önlenmiş olsa da endüstriyi rahatsız edecek sevkiyat kesintileri, tankerlere yada üretim tesislerine sabotaj ve bunun gibi gelişmeler petrol fiyatını aşırı oynaklıkla etkilemeye devam edecektir ama artık petrol fiyatını etkileyecek olan ekonomik verilere dönebiliriz.

Bu hafta küresel talep endişelerini azaltacak ABD ve Çin arasında beklenen ticaret anlaşmasında birinci turun imzalanması bekleniyor. Piyasada bu iyimserliğin fiyatlara yansıdığı biliniyor ama anlaşma içeriği konusunda bilgiler açıklanmadı, bu hafta değerlendirmeler olumlu ya da olumsuz yönde değişebilir. Ayrıca, petrol piyasasında trader'lar başta S.Arabistan olmak üzere OPEC’in, ABD’nin aşırı üretimine karşı kendi üretimlerinde kısıntı yapması bekleniyor. Bu beklentilerin gerçekleşmesi petrol fiyatlarını destekleyecektir ama diğer yanda baskı unsurlarından da bahsedilebilir. Özellikle, API ve IEA gibi endüstri ajanslarına göre daha önce açıklandığı gibi petrol ve benzin stokları yükselmeye devam ediyor. Uzun süredir üretim kısıtlaması yapan OPEC ülkelerinde yedek kapasiteler de artarak olası arz sıkıntısına karşı güven veriyor. Tüm bu temel veriler petrol fiyatında yükselme olasılığını frenler.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 27770 kontrat artarak 602261 kontrat oldu. Petrol fiyatı net uzun pozisyon sayısı açısından aşırı pahalı bölgede seyrediyor ama geçen haftanın sert düşüşü ile ilgili pozisyon değişimi Cuma günü açıklanacak.Teknik olarak, Jeo-politik gerginlik ve ardından sakin ve uzlaşıcı diyalog petrol fiyatlarında dramatik fiyat hareketi ve oynaklığa neden oldu. 65.00 dolar/varil üzerine çıkan Şubat vadeli WTI petrol fiyatı aynı gün ve sonraki seansında %6 gerileyerek 50 günlük hareketli ortalaması olan 59.12 dolar/varile kadar geriledi. Hafta sonuna kadar bu hareketli ortalama ile flört eden WTI petrol fiyatının bir sonraki destek seviyesi, öteden beri belirttiğim, 200 günlük hareketli ortalaması 58.50-57.00 civarı. Piyasalarda sıkı sık gözlenen bir eğilimi de burada belirtmek isterim. Piyasalarda her şeyin alt-üst olduğu dönemlerde genel olarak beklenmedik ölçülerde hareketler gözlenir. Petrol fiyatlarında 55.00 dolar/varil altında 52.00 dolar/varil oldukça gerçekçi bir beklenti olabilir.

MACD satış sinyali verdi, RSI ise aşırı pahalı bölgeden gerileyerek 43 seviyelerinde her iki yönlü harekete geçit veren bir seviyede seyrediyor.


Ücretsiz Deneme Hesabı