Petrol (nymex/brent) 18-11-2019

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

20Kasım/19:00

 ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -2.2 mio varil **

 

PETROL (NYMEX/BRENT)

WTI Petrol (NYMEX)

Geçen hafta OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) açıkladığı önemli raporlara rağmen petrol fiyatı etkilenmedi. Sakin ve volatilitenin düşük seyrettiği piyasa herhalde ABD-Çin ticaret görüşmelerinin sonucuna odaklı.  

OPEC 2020 yılında önemli bir meydan okuma ve çaba gösterisi ile karşı karşıya. Küresel zayıf talep ve başta rekor ABD üretimi olmak üzere diğer OPEC dışı ülkelerin artan üretimi Suudi Arabistan'ın yıl sonu Viyana toplantısında daha fazla üretim kısıtlamasını engelliyor. Beklentiler, OPEC’in mevcut kısıtlama planının 2020 yıl sonuna kadar devam edeceği yönünde. Zira, daha derin bir kısıtlama programı ve petrol fiyatında yükselme ABD şirketlerinin fırsatı değerlendirmek üzere üretimi artırarak pazar payını yükseltmelerine yol açabilir. OPEC, böyle bir olasılığın önünü kesmek üzere üretimi daha fazla kısmak istemeyecektir.

Baker Hughes’a göre ABD petrol ve doğal gaz üretim tesisleri (sondajlama kuleleri) geçen hafta 11 adet kule ile üretimden çekilme trendine devam ettiler ve yılbaşından bu yana 203 sondaj kulesi üretime kapatıldı. Ancak, üretimden çekilmelerine rağmen ABD toplam petrol üretimi rekor kırmaya devam ediyor. Yılbaşında günlük 11.7 milyon varil olan üretim Kasım ayında 12.8 milyon varil ile rekor seviyeye yükseldi, dolayısıyla petrol fiyatını desteklemek amacıyla daha derin bir kısıtlama kararı yerine OPEC’in mevcut üretim kısıtlama planının devam etmesi bekleniyor.

OPEC’in sıkıntılı sürecini hafifleten bir gelişme talep yönünden geliyor. Çin’de, özellikle özel sektör rafinerilerinin (teapot) rekor seviyede petrol arıtmaları çeşitli kalitedeki Orta Doğu petrollerinin fiyatını yükseltiyor. Ancak, bu talebin uzun soluklu olmayacağı tahmin ediliyor.

Çaresizlikten bunalmış olan OPEC için en iyi haber ABD-Çin ticaret müzakerelerinden gelebilir. Bilindiği gibi, gümrük dalaşı küresel ekonomik büyüme önünde büyük bir engel olarak petrol talebinin düşeceği endişeleri ile OPEC’in denge hesaplarında hep daha fazla üretim kısıtlama ihtiyacını öne çıkarmıştır. Şimdilik gümrük tartışmaları cephesinde ilk tur anlaşma için iyimserlik piyasaları yönlendirmekle birlikte D.Trump’ın her an beklenmedik sürpriz tweet’leri durumu değiştirebilir.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 24004 kontrat artarak 445111 kontrat oldu. Teknik olarak, Aralık vadeli WTI petrol fiyatı hafta başında satış baskısı altında işlem görürken ABD yetkililerinin ticaret tartışmaları ile ilgili iyimser açıklamaları ardından yeterli destek bularak yükseldi. Ancak, arka planda küresel yavaşlama ve talep endişesi ile yükseliş sınırlı kaldı. Teknik olarak, gözlenecek seviye 57.50 Fibo seviyesinin trader’ların tepkisini tayin edeceği pivot seviye, üzerinde alıcıların, altında ise satıcıların direksiyonda olacağı söylenebilir. Bull kampı 57.50-58.00 üst bant direncini kırmak için MACD ile görülen momentum oluşturmaya çalışıyorlar ve başarabilirlerse Aralık vadeli WTI petrol fiyatı 60.00 dolar seviyesine kadar tırmanabilir. Geri çekilmeler 57.00-56.50 dolar civarında destek görüyor. 

Ücretsiz Deneme Hesabı