Petrol (nymex/brent) 27-01-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

29Ocak/ 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --0.4 mio varil **

PETROL (NYMEX/BRENT)

WTI Petrol (NYMEX)


Petrol piyasalarında “ayı”lar geri döndüler, Corona virus salgını (epidemik) devam ederse petrol fiyatları daha da düşecektir. Çin salgını kontrol etmek amacıyla her türlü tedbiri almaya çakışıyor. Seyahat engelleri, restoran ve alışveriş faaliyetleri vb...

Gelişmeler Çin ile ilgili olduğunda özellikle petrol trader'larının bir saplantısı var. Çin ABD’den sonra en büyük petrol tüketicisi olarak ABD’nin günlük 20 milyon varil tüketimi ile kıyaslandığında 13.5 milyon tüketmesine rağmen bu ilgi saplantı ve yaygara nedendir? Elbette, rakamlar itibarı ile ABD’nin petrol talebi piyasayı Çin’den daha fazla etkileyecektir ama petrol fiyatları için talebin büyüme oranı daha önemlidir. Çin’in talep büyümesi (Hindistan dahil) ABD’den çok daha yüksektir. Nitekim, Çin’de petrol talebi büyümesi yılda %5.5 civarında olmasına karşın ABD’de bu rakam sadece %0.5. Bu durum piyasaları sürükleyen önemli temel veridir. Çin’de zaten sıkıntılı ekonomik büyüme ile ilgili olan petrol talebindeki artış oranı, bu günlerde OPEC ve diğer üretici ülkelerin arz yönlü verilerinden çok daha önemli, tüm kargaşa bu.

Bu olumsuz gelişmeler çerçevesinde Salı günü başlayan sert satışlar, Perşembe günü ABD Enerji Bilgilendirme Ajansı (EIA)’nın stok rakamları piyasa beklentilerinden daha düşük açıklanınca (400.000 varil) biraz etkisini azalttı ama Cuma günü yeniden talep endişeleri ile WTI petrol fiyatı 54.00 dolar altında işlem gördü. Petrol fiyatlarında değer kayıpları arttıkça OPEC ve diğer üretici ülkelerin arz yönlü kontrol çabaları etkisiz kalıyor. Suudi Arabistan petrol fiyatlarında denge için Mart ayında OPEC+ toplantısı için tüm opsiyonların tartışılacağını ifade ediyor. Anlaşıldığı kadarıyla, Mart ayında üretim kotalarında azalma bir yana mevcut ve belkide daha fazla üretim kısıtlaması 2020 yıl sonuna kadar uzatılabilir.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Geçen hafta sert düşüşlerin etkisi henüz rapora (COT) yansımadı ama bir sonraki raporda görülecektir. Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 15522 kontrat azalarak 558710 kontrata geriledi.Teknik olarak, Corona virus endişesi ve belirsizliği ile trader’lar pozisyon kapatmaya (long liquidation) devam edebilirler. Elbette, bu faaliyetler gelişmelere göre değişecektir. Mart Vadeli WTI petrol fiyatı 54.00 dolar/varil altında işlem gördü. Bu momentum devam ederse, daha önce belirlediğim 52.50-50.00 aralığı kolayca görülebilir. MACD aşağı yönde momentumu artmaya devam ediyor. Kaldıraç kullanan yatırımcıların tüm risk yönetim araçlarını yorum yapmadan kullanması gerekir. Ancak, kısa dönem göstergelerin (RSI @25) aşırı ucuz seviyelerde seyretmesi teknik bir satın alma tepkisini tetiklemesi şaşırtıcı olmaz ve 55.00 dolar/varil üzerinde tekrar konsolidasyon aralığına yerleşebilir. Şimdilik, sağduyudan çok manşet haberlere odaklı sürü psikolojisinin hakim olduğu bir süreç yaşanıyor.

Ücretsiz Deneme Hesabı