Petrol (nymex/brent) 30-12-2019

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

03Ocak/ 19:00

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --5.5 mio varil **

PETROL (NYMEX/BRENT)

WTI Petrol (NYMEX)


Küresel durgunluk endişelerinin azalması ve buna bağlı olarak enerji talebinde beklentilerin iyileşmesi yanı sıra OPEC ve Rusya’nın üretim kısıtlaması, ABD-Çin ticaret uzlaşmasına doğru doların da zayıflaması petrol ve diğer birçok piyasalarda ciddi yükselmeye neden oluyor. Yıl boyu WTI ve Brent petrol fiyatları %35 civarında değer kazandılar ve bundan sonrası için hedge fonlarının yükselme beklentisi hala devam ediyor.

Cuma günü açıklanan COT (fonların pozisyonları) raporuna göre fonların net uzun pozisyonları (bullish beklentileri) Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Makro ekonomik verilere güven borsaları da yeni rekorlara taşıyor ve uzun süredir petrol fiyatları S&P500 endeksi ile birlikte hareket ediyor.

Ancak, borsaların aşırı yüksek bölgede işlem yapması ve petrol kontratlarında rekor net uzun pozisyonlarının kar realizasyonu ve fiyatlarda gerilemeyi tetikleme riskinin oldukça yüksek olduğu düşünülüyor. Nitekim, S&P500 endeksi yükselirken tuhaf bir şekilde VIX endeksi son iki haftada %13 tırmandı (VIX endeksi S&P500 endeksinin ATM opsiyonlarının implied volatilitesini gösterir). VIX endeksinin yükselmesi yatırımcıların olası bir geri çekilmeye karşı sigorta işlemlerini (put opsiyon satın alma faaliyetlerini) gösterir. Yani, S&P500 endeksi geriler ve petrol fiyatı ile korelasyonu devam ederse bu petrol fiyatının da gerileyeceği anlamına gelir. Ayrıca, OPEC üretim kısıtlanması Mart ayına kadar güvence altına alınmış gibi görülse de Rusya’nın programa bağlı kalıp kalmayacağı davranışı piyasalarda hakim iyimser beklentileri hemen değiştirebilir. Nitekim, Rusya’nın piyasa payını korumak ve yeni projelere başlamak istediği ve üretim kısıtlama programından çıkma planı için toplantı talep ettiği bildiriliyor. Bir başka tehdit EIA’dan geliyor. Kurum, 1.çeyrekte küresel arz fazlasının devam edeceğini tahmin ediyor. Son olarak en önemli konu, ABD-Çin ticaret anlaşmalarında iyimser açıklama ve beklentilere rağmen elle tutulur, kuralları ve takvimi belli bir anlaşmanın henüz yapılmadığını da unutmamak gerekir.


Cuma günü açıklanan COT (fonların pozisyonları) raporuna göre fonların net uzun pozisyonları (bullish beklentileri) Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Makro ekonomik verilere güven borsaları da yeni rekorlara taşıyor ve uzun süredir petrol fiyatları S&P500 endeksi ile birlikte hareket ediyor.Teknik olarak, Şubat vadeli WTI petrolünde 20 Aralık seansı ardından satışların teknik olarak takip edilmesi (devam etmesi) bekleniyordu ama gerçekleşmedi ve yükselme momentum ile 61.50 civarına yerleşti. MACD henüz satış sinyali vermemekle birlikte RSI aşırı pahalı bölge eşiğinde seyrediyor. Yukarı yönlü tercih WTI petrol fiyatını 62.50 dolar/varil kısa vadeli direnç seviyesine kadar taşıyabilir. Aşağıda, 58.50-57.00 dolar/varil destek bölgesi ziyaret edilebilir. Bu hafta geleneksel tatil haftası olarak sığ piyasa koşulları devam edeceğinden 06 Ocak sonrası hareketler daha anlamlı olacaktır.

Ücretsiz Deneme Hesabı