Wti Petrol (nymex) 01-06-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

03 Haziran/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -7.9 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

ABD-Çin gerginliği oynaklığı yükseltebilir...

Petrol ithalatı artmasına rağmen, Çin'in beklenenden daha yavaş bir ekonomik toparlanma korkusu devam ediyor. Çin hükümeti, belki de ilk kez, belirsizlik nedeniyle 2020 için büyüme hedefini açıklamayı reddetti. Bu arada, artan ABD-Çin gerilimi de piyasalarda baskıyı artırabilir. Diğer yanda petrol stoklarında artışın getirdiği baskı, Suudi Arabistan'ın mevcut üretim kesintilerini yılsonuna kadar uzatma teminatı ile dengeleniyor.
ABD-Çin İlişkilerinde yeniden gerginlik oynaklığı yükseltebilir. Petrol fiyatlarının son haftalarda toparlanmasına ve oynaklığın azalmasına rağmen öncesinde gözlediğimiz aşırı oynaklık yeniden bir ölçüde ortaya çıkabilir. Trump’ın Hong Kong ile ilgili Çin açıklaması büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde hem fiyat hem oynaklık konusunda beklentileri ve piyasaya yansısını belirleyecek. Bu durum son haftalarda yükselen petrol fiyatının kısa vadeli bir düzeltmeye dönüşmesine yol açabilir.

Rusya ve Suudi Arabistan üretim kısıtlaması
Orijinal OPEC + anlaşması Mayıs - Haziran aylarında günlük 9,7 milyon varil üretim kesintileri ve ardından yılsonuna kadar günlük 7,7 milyon varil üretim kesintisi planlıyorlar. 10 Haziran toplantısı sürprizlere gebe olabilir. Mevcut üretim kesintileri yılsonuna kadar devam ederse, petrol piyasasına önemli destek sağlayabilir. Suudi Arabistan bu konuda istikrarlı davranacağını ve mevcut üretim kesintilerini koruyarak devam etmek istediğini ileri sürüyor ama Rusya müşterilerine satış yükümlülüklerini karşılamakta zorlanıyor ve bir önceki anlaşmada olduğu gibi yılsonuna kadar sürecek bir kısıtlamaya katılmakta gönülsüz davranıyor.
Özetle, OPEC+ üretim kısıtlaması ve ABD stoklama endişesinin ortadan kalkması yanı sıra COVİD-9 cephesinde iyimserlik petrol fiyatını çabukça 30 dolar üzerine taşıdı. Temel veriler ve fonların net uzun pozisyonları açısından petrol fiyatı pahalı seviyede seyrediyor. WTI petrol fiyatının 30.00 dolar/varil civarında denge arayışına gireceğini düşünüyorum.
Petrol piyasalarında analitik veriler; fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları geçen hafta 2234 kontrat azalarak 580303 kontrata geriledi.
ABD petrol üretimi azalıyor. Uluslararası Enerji Ajansının haftalık petrol raporu, ABD üretiminin azalmasına rağmen ham petrol stoklarının günde 7,9 milyon varil arttığını gösteriyor. Bu durum herhalde üretimden ziyade ithalatın artmasından kaynaklanıyor. Nitekim, ABD petrol üretimi kısa sürede 13,1 milyon varilden 11,4 milyon varile geriledi. Geçen Mayıs vadeli kontrat fiyatlarının negatif fiyatlanması, petrol stoklama tesislerinin yetersizliği endişesi nedeniyleydi. Artık bu tür endişeler ortadan kalktığına göre negatif petrol fiyatı hazin bir hikâye olarak geride kalmıştır ama OPEC+ ülkelerin üretim kısıtlamasına bağlı olarak petrol fiyatı kolayca 30.00 dolar altına sarkabilir

Teknik olarak; Temmuz vadeli WTI petrol fiyatı geçen hafta iniş-çıkışlı seyir sonrası Cuma günü yükselerek 100 günlük hareketli ortalaması üzerinde önemli dirençler bölgesine yaklaştı. Öncelikle, İchimoku bulutu üst sınır direnci ve hemen ardından Mart başında kabaca 38-42 dolar gap (boşluk) direncine yaklaştı. Şu haliyle, göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı pahalı bölgeye yaklaşması ve MACD’nin yükselme momentumunda azalma 38.00 dolar üzerinde petrol fiyatını gerçekçi göstermiyor. Bu seviye 'boğa ve ayı kampının dalaş alanı' boğa kampı yükselme trendin devamı için bahane arayacaklardır ama ekonomik görünümün sürpriz şekilde iyileşmesi gerekir. Aşağı yönde 30.00 dolar önemli bir destek olarak görünmeye başladı. Sanırım, kısa vade için yükselme eğiliminin devamı öncesinde 32.00-30.00 dolar aralığına geri çekilme makul bir beklentidir.

Ücretsiz Deneme Hesabı