Wti Petrol (nymex) 06-04-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

08 Nisan/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -13.8 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

OPEC kararları ne kadar etkili olur?

Kısa süre öncesine kadar düşük petrol fiyatlarını destekleyen D.Trump petrol savaşı ile ucuzlayan pompa fiyatlarını ABD vatandaşlarına keyifle tweet’lerken birileri küresel petrol üretim ve tüketim matematiğini ona hatırlatmış olmalı. Perşembe günü, D.Trump’ın tweet’leri hem sermaye piyasalarında hem petrol piyasalarında müthiş bir doping etkisi yaptı. Petrol fiyatları (WTI) tarihinde en yüksek günlük şıçramasını yaptı. Gün içi bir ara %30 yükseldi ve gün sonunda %25 yükselişle kapandı.

Geçen hafta, D.Trump’ın stratejik petrol rezervlerini tepeleme doldurma isteğinin Senato’dan geçemeyeceğini ama Suudi Arabistan’a vanaları kısması için baskı yapılmasının desteklendiğinden bahsetmiştim. D.Trump’ın temasları ardından Suudi-Arabistan ve Rusya acil toplantı kararı aldılar. Acil toplantının gerçekleşeceğinden şüphem yok ama toplantıda alınacak karar ve eylemlerin petrol fiyatına ne kadar etkili olacağı büyük bir soru işareti? D.Trump’ın tweet’lerine göre, günde 10-15 milyon/varil varil kısıtlama yapılacak. Bu rakamlarda anlaşırlar ve uygulamaya geçebilirlerse petrol piyasalarında dengesizlikler önemli ölçüde azalabilir ama temel sorun talep endişesi, özellikle COVİD-19 salgınının henüz zirve yapmadığı beklentileri ve buna bağlı olarak küresel çapta ekonomilerin yavaşlaması talep açısından adeta bir büyük kabus. Brent petrol piyasasında spot fiyatları yakın vadeli fiyatın 10 dolar/varil altında iskontolu satılıyor. Yani, OPEC, Rusya ve diğer üreticiler ve hatta ABD denklemin arz yönünde elden geleni yapabilseler dahi önümüzdeki birkaç ay talep konusundaki endişeler petrol fiyatının yükselmesini frenleyecektir. Ralliler sınırlı kalacak ve satış fırsatı olarak görülecektir.

Petrol piyasalarında analitik veriler; fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 11.931 kontrat artarak 480.917 kontrata yükseldi. Uzun vade satın alma fırsatı için net uzun pozisyonların 300.000 kontrat civarına gerilemesi için sabırlı olmak gerekir.
Teknik olarak, Kısa vadeli RSI aşırı ucuz bölgeden yükselmeye başladı, MACD ise alış sinyali verdi. Kısa dönemli bu verilerle Mayıs vadeli WTI petrol fiyatı momentumunu koruyabilir ve ilk Fibo. direnci olan 32.47 seviyesine kadar taşınabilir. İyimser senaryo’da, ise beklenmedik olumlu verilerle 36.00-40.00 varil/dolar arasındaki boşluk (gap) hedeflenebilir. Ancak, bu seviyeler satıcıların tekrar piyasaya katılması ve petrol fiyatında düşme trendinin devamı anlamına gelecektir, zira talep yönlü endişelerin kısa sürede düzeleceğini sanmıyorum.

Ücretsiz Deneme Hesabı