Wti Petrol (nymex) 07-12-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

09 Aralık 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --0.7 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasası pozitif beklentileri ne ölçüde satın aldı?

OPEC+ üretim kesintilerinde anlaşmayı başardı ve Ocak 2021'de üretimi günde 500.000 varil artıracağını açıklamasının ardından petrol fiyatı yukarı yönlü bir ivme kazandı. Rusya ve diğer üretim artışı isteyen ülkelerin hedefi günde 2 milyon varil artırmaktı ama 0.5 milyon varilde anlaştılar. Ayrıca OPEC+ petrol piyasasındaki durumu tartışmak ve kotaların kısıtlama ayarlamaları düzenlemek için aylık olarak toplanacak. Dolayısıyla, talebin güçlü olması durumunda OPEC+ üretiminin Şubat ayında büyük üretim artışı yapabileceği veya talep zayıf kalırsa üretim seviyesinin değiştirilmeyeceği beklenebilir.
OPEC+ uzlaşması petrol fiyatları yükselirken üretimi artırma arzusu ile KOVİD-19 nedeniyle talebin azaldığı bir dönemde üretimi azaltarak petrol fiyatını destekleme zorunluluğu arasında makul bir uzlaşma gibi görünüyor.
Piyasalar üretim artışı konusunda OPEC+ kararını öğrendiğine göre artık yatırımcılar petrol fiyatını etkileyen yada yönlendiren diğer faktörlere odaklanacaklardır. Bu temel faktörler arasında haftalık stok rakamları, ABD destek paketi, aşı haberleri ve koronavirüs ilk akla gelenler.
ABD hala rekor sayıda yeni hastalık vakası açıklıyor. Son veriler, virüsün aktif olarak yayılmaya devam ettiğini, dolayısıyla buna bağlı olarak yeni kontrol önlemlerinin alınması gereği ve bunun sonucu olarak petrol talebinde daralma endişesi oluşturmakla birlikte son haftalarda pozitif aşı haberlerinin öne çıkması bu endişeleri azaltmaktadır. Ayrıca, ABD yeni bir teşvik paketi tüm piyasalara olduğu gibi petrol piyasasına da destekliyecektir.
Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin Commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 4658 kontrat artarak 587555 kontrata yülseldi.

Teknik analiz. Şubat vadeli WTI petrol fiyatı 45.00 dolar direncinin üzerinde işlem görüyor. OPEC+ uzlaşısı ardından petrol fiyatı pozitif momentum ile 43.00-45.00 direnç alanının üzerine şıçradı. Doların son günlerdeki aşağı yönlü eğiliminin de birçok emtia fiyatları yanısıra petrol fiyatını da destekliyor. Burada önemli bir piyasa gerçeğini gözardı etmemek gerekir; destekleyici beklentilerin satın alınmasıyla fiyat ne ölçüde aşırı seviyeye taşınmıştır? Karmaşıklık teorisinin konusu olan bu sorunun cevabını okuyucuya bırakıyorum.

45.00 dolar direncinin aşılması 50.00 dolar direncini gündeme taşıdı. MACD yükselme eğiliminin devam ettiğini gösteriyor ve göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı pahalı bölgeye tırmanmış olmasına rağmen satış sinyali henüz yok. Teknik resim 50.00 dolara yolculuğun kolay olmayacağı ve sıçramaların sık sık sert düzeltmelere eşlik edeceğini gösteriyor.


Ücretsiz Deneme Hesabı