Wti Petrol (nymex) 10-08-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

12 Ağustos/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --7.4 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol Piyasasında yatay seyir devam ediyor

Petrol fiyatları geçen hafta EIA stok raporu ve zayıf dolar desteği ile değer kazandı. Petrol ticareti dolar ile yapıldığından zayıf dolar, genel olarak diğer para birimleri cinsinden petrol fiyatını ucuzlatır ve satın alma faaliyetlerini destekler. Temmuz ayında ciddi değer kaybeden doların yeniden yükselmeye başlaması petrol fiyatını olumsuz etkileyeceğinden dolar endeksi yatırımcılar tarafından yakından izlenmelidir.
Diğer yanda OPEC üretim kısıtlama programında aksama gözlenmemesi de petrol fiyatını desteklemeye devam ediyor. OPEC’in önemli üretici üyesi olan Irak’ın Ağustos ayında daha fazla kısıntıya gideceğini açıklaması petrol fiyatında satış baskısını azaltmış görünüyor. Bununla birlikte ciddi talep daralma endişesi devam ediyor, nitekim, destekleyici verilere karşı COVİD -19 ve devam eden ABD Çin ticaret savaşı piyasalarda hala önemli faktörler olarak gündemde kalmaya devam ediyor. Hindistan, en büyük 3. petrol tüketicisi ülke olarak, yeni koronavirüs vakalarında en fazla artış gösteren ülke konumuna geldi. Henüz etkili bir çare yada aşı yokluğunda petrol talep endişeleri devam edecektir.
Diğer bir küresel ekonomi ve toparlanma endişesi ABD-Çin gerginliğinden kaynaklanıyor. Görüldüğü kadarıyla bir sonraki uzlaşma ve anlaşma olasılığı mevcut koşullarda pek mümkün değil. Piyasaların bu gelişmeyi henüz satın aldığını sanmıyorum, yeniden değerlendirme halinde piyasalarda geniş tabanlı ciddi bir satış baskısı başlıyabilir.
Sonuç olarak, piyasada anlamlı bir momentum eksikliğinde petrol fiyatlarının bir süre daha dar bir aralık içinde seyretmeye devam etmesi beklenebilir.

Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin Commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 3350 kontrat artarak 580744 kontrat’a yükseldi.

Teknik analiz; Eylül vadeli WTI petrol fiyatı hafta boyu yükselme eğiliminde olmasına rağmen Cuma günü sert satışlara yöneldi. Piyasada ciddi volatilite gözleniyor. Herhalde yön konusunda net bir konsensus olmayışı kısa dönem işlem yapan spekülatörlerin (Scalpers) faaliyetlerinden kaynaklanıyor. Bir süre sonra yön konusunda daha net beklentiler oluşacaktır ama şimdilik yatay seyir devam ediyor.

Ücretsiz Deneme Hesabı