Wti Petrol (nymex) 12-10-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

15 Ekim/ 18:00

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --0.5 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasasının seçim sürecine bakış açısı?

Petrol fiyatları bu hafta teşvik paket iyimserliği ile sert şekilde yükseldi. Yavaşlayan küresel talep endişesi ve dünyanın birçok yerinde yeniden canlanan koronavirüs vakalarının ortasında ekonomiyle ilgili artan belirsizliklerin fiyatlara yansıdığı da düşünülüyor. Birçok analist yılın geri kalan zaman diliminde petrol fiyatlarının 40.00 varil seviyesinden daha yüksek seviyelere tırmanamayacağı konusunda konsensus ilan ederken diğer yanda olumsuz faktörlerin fiyatlandırıldığı düşüncesi ile aşağı yönlü risklerin de düşük olduğunu, bir bakıma petrol fiyatlarının 40.00 dolar civarında dengeli olduğunu ifade ediyorlar. Nitekim, ABD seçim haftasına girerken olağan üstü piyasa hareketleri beklemek bu defa olağan sav olarak görülmüyor. Çoğu anket sonucuna göre Biden yarışta önde gidiyor ama petrol piyasası ilgisiz. Çünkü, son on yıl içinde ABD, Trump yönetiminin sektöre verdiği destek sayesinde dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticisi haline geldi. Biden galibiyeti büyük olasılıkla bu tabloyu kökten değiştirecek. Zira, Biden yenilenebilir enerji kaynaklarına aşırı önem gösteriyor ve ABD’nin temiz enerji yatırımlarının gerekli olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla, Biden başkanlığının yenilenebilir enerji ve temiz enerji sektörleri için büyük bir kazanç ama ABD petrol ve doğalgazı için kötü haber olacağı düşünülüyor. Buna rağmen OPEC’in görüşü, uluslararası petrol piyasasını tekrar kontrol etme imkanına kavuşacağından, Biden galibiyeti = OPEC galibiyeti şeklinde gelişiyor.
Bir diğer kritik faktör Libya petrol üretiminden geliyor. Libya, petrol üretimini günde 300.000 varil'e çıkarmayı başardı ve dahasının olduğu ifade ediliyor. Bloomberg raporuna göre, Libya Merkez Bankası, Libya'nın mali durumunu dengelemek için ülkenin petrol üretimini günlük 1,7 milyon varil'e çıkarması gerektiğini belirtti. Başarılı olursa, dünyanın virüsün ikinci dalgasıyla mücadele ettiği bir zamanda petrol arzı artabilir ve bu da petrol fiyatları üzerinde baskı yaratabilir.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 7978 kontrat artarak 523887 kontrat oldu.

Teknik analiz. Kasım vade WTI petrolü geçen hafta destek buldu (teşvik paketi) ve 41.47 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra Cuma günü satış ağırlıklı bir seans sonrası haftayı 40.52 seviyesinden kapattı. Ancak bu noktada, 50 günlük hareketli ortalaması üzerinde kapatamadı. Bu hafta ortalama üzerinde kapanış Ağustos zirvesi 44.00 seviyesini hedefleyebilir ama teşvik paketi konusunda olumsuz gelişmeler WTI petrol fiyatını 37.00 dolar desteğine kadar çekebilir.

Ücretsiz Deneme Hesabı