Wti Petrol (nymex) 13-09-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

16 Eylül/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -2.0 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Talep için yeni normal uzun zaman alacak

Cuma günü WTI petrol fiyatı hafif toparlanmasına ve Brent petrolün 40.00 dolar üzerinde işlem görmesine rağmen piyasalarda beklenti hala aşağı yönlü.
Tam da üretimi artırmak öncesinde petrol fiyatında gerileme OPEC+ üyelerini sıkıntıya sokuyor. Önemli soru, OPEC’in önümüzdeki yıl talep artış beklentisi ile üretim kısıtlamasına devam etmesi mi yoksa bütçe problemlerinin daha da kötüye gitmemesi için kısıtlamayı azaltması mı?
Piyasalarda eğilim hem talep yönünde endişelerin devam edeceği hem de OPEC+ üretim kısıtlamasında gevşeme olarak şekilleniyor. Ayrıca güncel olarak verilerde OPEC’e yardımcı olmuyor. IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), ham petrol stoklarında sürpriz bir sıçrama ve zayıf benzin talebinin düşüş eğilimine katkısı olduğunu bildirdi. Covid-19 vakaları Avrupa ve Hindistan'da artarken Hindistan'ın petrol talebinin bu yıl kırk yıldan sonra ilk kez daralması bekleniyor. Bir aşı veya tedavi bulunması halinde bile küresel petrol talebinin yeni normale dönmesi uzun süre sonra gerçekleşecek. Tankerlerde depolama (floating storage) yeniden yükselişte, kontango (yakın vade fiyatları daha fazla düştükçe) petrol piyasası baskı altında ve düşüş eğilimi gösteriyor.
Benzin talebi düşmeye devam ediyor. EIA, ABD benzin talebinin 4 Eylül 2020 haftasında 8,79 milyon varilden 8,39 milyon varil/gün'e düştüğünü bildirdi. 21 Ağustos 2020'de sona eren haftada, benzin talebi 9,16 milyon varil oldu, yani, sadece birkaç hafta içinde çok önemli bir düşüş yaşadı. Bazı analistler, benzin talebindeki önceki düşüşün (9,16 milyon varilden 8,79 milyon varil/güne) kasırgalar ve buna bağlı kesintilerden kaynaklandığını ifade ediyorlar ama talep verilerinde ard arda arka önemli düşüşler boğa kampında olan yatırımcılar için için çok rahatsız edici olmalı.

Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 48029 kontrat azalarak 507436 kontrat’a geriledi.

Teknik analiz: Cuma günkü seansta WTI Ham Petrol piyasasında dip oluşturma çabasını gördük. Hafta içi sert satışlar ardından tepki alışları makul görülebilir. Önemli bir direnç olarak algılanmaya başladığını düşündüğüm 50 günlük hareketli ortalama civarında 40.00 dolar psikolojik direnç seviyesinin test edilmesi yani 40.00 dolar seviyesine doğru bir toparlanma çok sayıda satıcıyı tekrar öne çıkaracaktır. Aşağı yönde 35.00 dolar seviyesinin test edilme eğilimi öne çıktı.

Ücretsiz Deneme Hesabı