Wti Petrol (nymex) 14-12-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

16 Aralık 18:30

 ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -15.2 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasasında alıcılar kontrolü elden bırakmıyor...

COVİD-19 aşısındaki iyimser gelişmeler, OPEC + üretim kısıtlama anlaşması ve Asya'daki petrol talebi ile ilgili iyimserlik Brent petrolün Mart ayından bu yana ilk kez Perşembe günü varil başına 50.00 dolar/varil’den işlen görmesine neden oldu. Bununla birlikte negatif etki oluşturacak birçok gelişme yakından takip edilmelidir. Zira, Avrupa ve ABD'de Covid-19 vakalarının yayılmaya devam etmesi, ABD destek paketiniçn ölçüsü ve zamanı, hafta sonu belli olması beklenen Brexit belirsizliği ve stokların yükselmesi gibi negatif faktörlerin arka planda olduğu da unutulmamalıdır. EIA geçen hafta ham petrol stoklarında 15,2 milyon varil yükseldiğini açıklamıştı.
Anlaşmasız (no-deal) bir Brexit , İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki ticareti en azından ilk aylarda ciddi şekilde bozma potansiyeline sahip olduğundan, kısa vadede petrol talebine yönelik potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Uzmanlara göre, 13 Aralık Pazar günü bir uzlaşma bekleniyor. Bu noktada, petrol fiyatından da görüldüğü gibi anlaşmasız Brexit küresel piyasalar tarafından fiyatlandırılmamaktadır. AB ve İngiltere ekibi bir uzlaşmaya varamazlarsa, Pazartesi günü piyasalar ciddi bir satış baskısı görebilir. 
Diğer yanda COVİD-19 aşısının kullanıma başlaması ve yaygınlaşması 2021'de petrol talebini artıracağına inanan trader’lardan destek almaya devam ediyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) önümüzdeki birkaç gün içinde Pfizer- BioNTech aşısı için acil kullanım izni vermesi bekleniyor. Bu hafta içinde izin çıkabilir. Diğer önemli bir beklenti olarak ABD’nin piyasalara destek paketi, S&P 500 endeksinin seyrine bakıldığında, kesin olarak gerçekleşecek ama ne zaman ve ne kadar meselesi sürpriz yaratabilir. 
Önümüzdeki haftalarda, aşı coşkusu muhtemelen petrol için temel destekleyici katalizör olarak önemini koruyacak ve kısa vadeli negatif fiyat dinamiklerini arka plana itecektir. Şu anki petrol fiyatının davranışı da zaten bu gerçeği fiyatlıyor. Ayrıca, ABD doları göz ardı edilmemeli, düşmeye devam ederse, petrol fiyatı dolar ile mübadele edildiğinden fiyatı yükselme eğiliminde olacaktır. 
Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin Commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 5660 kontrat azalarak 581895 kontrata geriledi. 

Teknik analiz. Petrol piyasasındaki yukarı yönlü bullish beklentiler artma eğiliminde olduğu için düzeltmeler satın alma fırsatı olarak görülüyor. O nedenle, Şubat vadeli WTI petrol fiyatının kısa vadede aşağı yönlü hareketi, 44.00 - 43.90 dolar destek seviyesindeki tepkisi ile belirlenecek. Bu seviyenin altında daha derin bir gerileme süreci başlatacaktır. Geçen hafta olduğu gibi göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı pahalı bölgeye tırmanmış olmasına rağmen MACD satış sinyali henüz yok.


Ücretsiz Deneme Hesabı