Wti Petrol (nymex) 17-02-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

20 Şubat/ 19:00

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -7.5 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Ham Petrol piyasasında dengelenme çabası ...


Coronavirus salgınının daha kötüye gitmeyeceği beklentisinin öne çıkmasıyla rahatlayan piyasalar, özellikle haftanın ikinci yarısından sonra tekrar risk alma eğilimine döndüler. S&P500 endeksi yeni rekor seviyeye tırmanırken WTI petrol fiyatı 50.00 dolar varil altında satın alma eğilimi ya da fırsat gözlenmeye başlandığından haftayı 51.62 dolar üzerinden kapattı. Virus enfeksiyon yayılması azalmakla birlikte tehlike henüz geçmiş değil, bazı yeni testlere göre salgın kontrol henüz altına alınmış değil. Bu çerçevede üretim alanlarının (fabrikaların) rölantiye alınması, lojistik problemler ve uluslararası ticaretin yavaşlaması türünden sıkıntılar Çin ekonomisini olumsuz etkilenmeye devam ederse, risk alma eğilimi azalacağından başta petrol piyasası olmak üzere emtia piyasaları ve hisse senedi endekslerine yönelik satış baskısı artacaktır. Ancak, geçen hafta bahsettiğim kritik dönemeç salgının kontrol alınması anlamında gelişmeler şimdilik olumlu ve yansıması endekslerde ve petrol fiyatlarında görülmeye başlandı bile. S&P500 Endeksi öncü gösterge olarak turnusol kağıdı gibi görülüyor, Orta Doğu gerginliği ve ticaret tartışmalarını da fiyatına yansıtıyor.

Diğer yanda petrol piyasasında virüs salgını yanı sıra için dengeler oldukça hassas ve OPEC + üretici ülkeler ikna edici bir müdahale yapamazlarsa petrol fiyatı için olumsuz olacaktır. Coronavirus salgını en azından yılın ilk çeyreği için Çin’in petrol talebini düşürecektir. OPEC ve Rusya’nın beklenen kısıtlaması günde 600.000 varil olarak açıklanmıştı ama artan stoklara karşı bu miktarın piyasaları dengeleme açısından yeterli olmayacağı düşünülüyor. Kaldı ki Rusya'nın üretim kısıtlama konusunda kesin bir onayı henüz yok. Rusya, pazar payını Hindistan üzerinden artırmak istiyor. Hindistan petrol ithalatının %60’dan fazlasını orta doğu üzerinden karşılıyor ama herhangi bir jeo-politik kargaşa (Hürmüz boğazının kapatılması) günde 2.7 milyon varil petrol kaybına neden olacağından riskini yaymak yada azaltmak üzere Rusya’dan da ithalat yapmak istiyor.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 18339 kontrat daha azalarak 439017 kontrata geriledi. Coronavirüs belirsizliği ile trader’lar pozisyon kapatmaya (long liquidation) devam ediyorlar.Teknik olarak, Mart vadeli WTI petrol fiyatı altı hafta sonra ilk kez yüksek kapattı. 52.20 dolar/varil üzerinde kapanış yükselme eğiliminin devam ettiğini gösterir ve yükseliş, hedef olarak %38.2 Fibo direnci olan 55.57 seviyesine kadar devam edebilir, aşırı değer kaybından sonra en azından açık pozisyon kapatma (yada kar realizasyonu) ile bir toparlanmanın normal olduğunu düşünüyorum. Son birkaç haftadır aşırı değer kaybeden petrol fiyatının destek görmeye başladığı ve olası bir çift dip formasyonu yaptığı görülüyor. Bu klasik trend dönüşünün (reversal) teyit edilmesi için 52.20 üzerinde kapanış gözlenmelidir, aksi halde düşme trendi yeniden tesis edilip 50.00 dolar/varil altında denge aranır. Dolayısıyla, uzun pozisyon riski yönetimi ihmal edilmemelidir.

Ücretsiz Deneme Hesabı