Wti Petrol (nymex) 17-08-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

19 Ağustos/ 17:30

 ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --4.5 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol Piyasası OPEC Toplantısı Bekliyor

Petrol fiyatları geçen hafta uyuklamaya devam etti. WTI ve Brent dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor ama WTI petrolü için 40 dolar desteği geçmiş haftalara kıyasla daha güvenli görünüyor. Bu hafta EIA verileri petrol stoklarında azalma açıklaması, uzun vadede petrol fiyatlarını destekleyebilir.
Bu hafta OPEC+ toplantısından sürpriz beklenmiyor. Rusyada Bakanlık İzleme Komitesi (JMMC), mevcut OPEC + üretim kesintisinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı. Zaten, birçok üreticinin son günlerde üretim seviyelerini artırdığı biliniyor ama bu artışın piyasalarda şu güne kadar olumsuz bir tepkisi gözlenmedi. Herhalde OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından açıklanan talep yönlü olumsuz açıklamalar OPEC+ üretici ülkelerin üretim artışlarını frenleyeceği anlamına geliyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın bu yıl ham petrol talebinin 2019'a göre 8,1 milyon varil daha düşük olmasını beklediğini ve bunun aşağı yönlü talep tahmininde 140.000 varillik bir revizyon olduğunu belirtti. Ajans, talebin düşük kalmasının ana nedeni olarak COVİD-19 nedeniyle çok zayıf havacılık endüstrisini gösterdi. Bir başka talep sıkıntısı ise petrol ithalatı yüksek olmasına rağmen zayıflama sinyalleri veren Çin ekonomisinden kaynaklanıyor. Hafta sonu açıklanan perakende satışları ve endüstri üretim rakamları beklentilerin altında ve zayıf görünmesi petrol dahil diğer birçok emtia için endişeye neden oluyor. Elbette, Çin ekonomisinin gerçekten yavaşlayıp yavaşlamadığını söylemek için henüz erken ve yakından takip edilmelidir.
Bu gelişmeler çerçevesinde WTI petrol fiyatları 42 dolar seviyesinde istikrarlı işlem görmeye devam ediyor.

Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin Commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 8.044 kontrat azalarak 572.700 kontrat’a geriledi.

Teknik analiz; Eylül vadeli kontratın vadesi bu hafta sona eriyor yerine Ekim vadeli kontrat aktif olarak işlem görmeye başlayacak. Ekim vadeli WTI Petrol piyasası hafta boyu yatay seyir sonrası Cuma günkü seansta işlem hacmi geriledi. Temel verilerin belirsizliği teknik yatırımcıları da kenarda beklemeye zorluyor, dolayısıyla yatay seyir devam edebilir. Ancak, piyasalar böylesine denge içinde süreklilik sağlayamazlar ve o nedenle ayı ve boğa beklentileri üzerine teknik olarak da olası senaryolardan bahsedilebilir.

Yukarı yönlü geniş bir perspektiften bakılırsa, 41.90 doların üzerindeki kapanış alıcıların katılımı anlamına gelir ve yeterince yukarı yönlü bir ivme yaratabilirse kısa vadede beş ayın en yüksek seviyesi 43.52 dolara hızla yükselebilir ve bu seviyedeki davranışı 50.00 dolara uzanacak daha uzun vadeli bir bekenti oluşturur.

Aşağı yönlü geniş bir perspektiften bakıldığımda 41.90 doların altında devam eden bir hareket satıcıların varlığına işaret edecektir ve kısa vadede oldukça önemli 40.00 dolar desteği kısa sürede test edilebilir. Bu desteğin kırılması daha uzun vadede 35.00 dolara kadar sarkacak bir gerileme beklentisi oluşturur .


Ücretsiz Deneme Hesabı