Wti Petrol (nymex) 18-10-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

21 Ekim/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --3.8 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

OPEC+ üretim kısıtlamasında zorlanıyor...

Petrol fiyatları, Avrupa ve ABD'de ikinci bir dalga endişesiyle bir kez daha geriledi. Fransa Perşembe günü 30.000'den fazla pozitif vaka bildirdi. Avrupa'daki birçok ülke, ilk dalgada gördükleri zirvelerden çok daha yüksek vakalar bildiriyor. Yine Perşembe günü, ABD iki aydan uzun bir süredir ilk kez 60.000'den fazla vaka bildirdi.
OPEC+ üretim kısıtlaması konusunda zorlanmaya başlıyor. Nitekim, OPEC'in üst düzey yetkilisi, grubun fiyat düşüşüne karşı tedbir alacaklarını ifade ederken kartel içindeki gerilimlerin arttığını kabul ediyor. OPEC üretim kotalarına uyum hala %100 civarında seyrediyor ama önümüzdeki aylarda bu rakam düşebilir.
Hafta içinde toplanan OPEC+ teknik komitesine göre, zayıf petrol talebi, yükselen koronavirüs ve Libya’nın artan üretimi petrol fiyatlarını olumsuz etkileyebilir. Libya'da petrol üretiminin artması, petrol piyasası için yeni bir endişe kaynağı, iç savaşla parçalanan Libya, herhangi bir üretim kotası tanımıyor ve petrol üretimini bir an önce artırmayı hedefliyor.
Temel soru, OPEC+ üreticilerinin mevcut üretim kesintilerini bu yıldan sonra da sürdürmeye karar verip vermeyeceğidir. Son günlerde Rusya ve BAE, virüsün ikinci dalgasına rağmen 2021 yılında üretimi artırmaya istekli olduklarını ifade ediyorlar ancak, petrol piyasasında trader’lar koronovirüs konusunda fazla endişeli görünmüyorlar. Bu nedenle petrol fiyatı 40.00 dolar üzerinde direniyor. Ayrıca son stok rakamları da destek veriyor.


Petrol piyasasında analitik veriler; Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 6238 kontrat artarak 530125 kontrat oldu. Son dört haftada net uzun pozisyon miktarında artış 5515 kontrat iken vadeli piyasalarda ham petrol net uzun pozisyon miktarı 25 haftanın yüksek seviyesinde konumlanmış.

Grafikte görüldüğü gibi, opsiyon piyasası dışında vadeli piyasalar üzerinden giderek toplam net spekülatör net uzun pozisyon miktarına bakıldığında Mayıs ayı başında 583 bin kontrattan gerileme ile 11 Eylül'de 474 bin kontrat seviyesi görülmüş. Fon ve küçük spekülatör toplam net uzun pozisyon miktarının gerilediği bu dönemde petrol fiyatlarında yükseliş yaşanırken piyasada açık pozisyon (OI) azalışı uzun pozisyon kapama faaliyeti anlamına geliyor. Kısaca petrol fiyatlarında yükseliş piyasa oyuncuları tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilmiş. Mart-Mayıs dönemi içerisindeki fiyat düşüşünü alım için fırsat olarak gören fonlar Mayıs'tan sonraki fiyat yükselişinde pozisyon azaltmış. Ekim ayı başından itibaren fiyatlarda kasırga etkisi ile yaşanan yükseliş de fon net uzun pozisyon miktarında artışa rağmen düşen açık pozisyon (OI) ile bu fiyat hareketine büyük yatırımcının fazla itibar etmediğini söyleyebiliriz. Derinlik raporu aşırı alım bölgesinden uzaklaşmış net uzun pozisyon miktarına rağmen uzun pozisyon kapama faaliyetinin devamı için marj olduğunu düşündürüyor.

Teknik Analiz: Petrol biraz zemin kaybediyor ancak psikolojik olarak önemli olan 40.00 dolar seviyesinin üzerinde kalıyor. Kasım vadeli WTI Ham Petrol piyasası son bir aydan bu yana 41.75 - 42.00 dolar direnç seviyesini aşamıyor. 42.00-36.00 dolar arasında git gellerle zaman harcıyor. Grafikte, dikdörtgen ile vurgulanan yatay fiyat hareketi net şekilde 36.00 dolar destek ve 42.00 dolar direnç seviyelerini gösteriyor. Direnç ya da destek seviyelerinden birinin kırılması teknik olarak petrol fiyatının o yönde devam edeceği beklentisini oluşturur. Ancak, temel veriler de göze alındığında petrol fiyatlarında tekrar 36.00 dolara doğru satış baskısı ve zayıflamayı daha olası görüyorum. Kısa dönem göstergelerden MACD momentumu azalırken 50 günlük hareketli ortalaması önemli bir direnç olmaya devam ediyor.

Ücretsiz Deneme Hesabı