Wti Petrol (nymex) 20-04-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

22 Nisan/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -19.2 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasasında depolama tesis kapasitesi problem...

Çin ilk çeyrek yüzde 6.8 daralırken COVİD-19 salgını küresel ekonomiyi olumsuz etkiliyor, OPEC küresel talebin daha da daralacağına ikna oldu. Spot piyasada aşırı bol miktardaki petrol ve depolama tesislerinin kapasitesine ilişkin endişeler artıyor. Cuma günü Mayıs vadeli petrol fiyatı 18.00 doların altında işlem gördü. Ancak, umutlandırıcı haberler de yok değil. Başta ABD olmak üzere büyük ekonomiler tüketiciye rekor ölçülerde destek sağlıyorlar. FED ekonomisine destek amacıyla bilançosunu yedi trilyon dolar büyüttü! Bu miktar talep endişesini önemli ölçüde rahatlatabilir.

Ancak, petrol piyasasında depolama tesislerindeki yetersizlik kısa vadeli ciddi problem olarak spot piyasa fiyatlarına baskı yapmaya devam ediyor. Depolama kapasitesi kısaca üç kalemde değerlendirilebilir. Önce, ABD Stratejik Petrol Rezervlerinin (SPR) depolama kapasitesi geçen yıla kıyasla biraz azalmış olsa da 78.000 varil civarında. İkinci olarak, NYMEX vadeli kontratların fiyatlanmasında referans alınan Cushing Oklahoma (OH) stokları ki ülkenin en fazla depolama kapasitesi sağlayan bu bölgede şu an 21.000 varil civarında ve son olarak kesin hesaplanamayan rafineri stokları ve boru hatlarındaki dolanan petrol. Bu stoklar uluslararası Enerji Ajansının (EIA) son raporuna göre 270 milyon varil civarında. Bu rakamlara göre depolama kapasite olanaklarının oldukça sıkıntılı olduğu söylenebilir, üretim ve talep azlığı bir kaç hafta daha devam ederse petrol depolanacak tesis kalmayacak, bu durumda satış baskısının fiyatı ne kadar düşüreceğini kestirmek zor. Elbette, birçok önlemden bahsedilebilir. SPR üretici şirketleri için depolama tesisleri kiralanabilir ya da ABD’li üretici şirketlere bedeli ödenerek petrolü yer altında bırakması istenebilir, talep endişesi azalabilir vs.

Ancak, Mayıs-Haziran vade farkı 7.00 dolar/varil, Mayıs-Temmuz vade farkı 12.00 dolar/varil. COVİD-19 nedeniyle küresel talebin daralmasına karşın OPEC ve diğer üretici ülkelerin yetersiz kısıtlama kararı piyasada aşırı petrol arzına, dolayısıyla depolama problemlerine ve buna bağlı olarak spot piyasada petrol fiyatının aşırı değer kaybetmesine neden oluyor.

Önümüzdeki günler petrol fiyatının seyri için kritik. Mayıs kontratının vadesi sona erdi. İşlemler Haziran vadeli kontrat taşınıyor ama aralarındaki 7.00 dolar/varil spread (vade farkı) alışılmadık ölçüde yüksek. Haziran vadeli WTI petrol fiyatı mevcut seviyesinden yükselmeye devam eder mi yoksa olumsuz gelişmelerin devamı ile Mayıs vade fiyatına mı yaklaşır? Petrol piyasalarında bu seviyede kontango hiç yaşanmadı, kestirmek zor. Ciddi bir bull market beklentisi gerçekçi olmayabilir ama short covering (kısa pozisyon kapama) ve relief (rahatlama) rallisi beklentisi gerçekçi olabilir.

Petrol piyasalarında analitik veriler; fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları bir önceki hafta 33373 kontrat artarak 551746 kontrata yükseldi. Temel ve teknik veriler zayıf ama net uzun pozisyonlar yüksek olması daha da önemli bir tehdit (pozisyon kapatma) olmaya devam ediyor.


Teknik olarak; önceki hafta kısa dönem göstergelerin aşırı düşük seviyelerinde satın alma faaliyetleri Mayıs vadeli petrol fiyatının 30.00 dolar/varile doğru toparlanmasına yol açtı. Ancak, hafta içinde iniş-çıkışlı seyir Perşembe günü %10 yükseliş Cuma günü %10 düşüşle sonuçlandı ve tekrar yeni bir dip seviyesine doğru bir beklenti oluştu. Mayıs vadeli WTI petrol fiyatı 20.00 dolar seviyesine kadar gerileyebilir. Önemli bir destek olarak 20.00 dolar/varil seviyesi bull kampı tarafından savunulacaktır ama müthiş bir volatilite, sağduyulu spekülatörler için kenarda bekleme zamanı olmalı.

Ücretsiz Deneme Hesabı