Wti Petrol (nymex) 20-07-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

22 Temmuz/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --7.5 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol Piyasası için joker kart talep...

Bir çok enerji analistine göre pandemi sonrası kalıcı yeni bir yaşam tarzının gelecekte petrol talebine olumsuz etkisi tahmin edildiğinden petrol piyasalarında V tipi bir toparlanma beklenmiyor. Elbette, kısa vade için bir beklenti tanımlamak daha zor olacaktır ama WTI petrol fiyatının haftalardır sıkıştığı dar işlem aralığını yukarı yönde kırması için piyasa temel verilerine ilişkin katalizör etkisi yapacak bir yada birkaç veri gerekiyor. Örneğin, OPEC + üretici ülkelerin kısıtlama programlarında başarı ile stoklarda hatırı sayılır bir gerileme 42.00 dolar direnci üzerinde petrol fiyatını 50.00 dolara kadar taşıyabilir. Böyle bir katalizör eksikliği ise piyasada yatırımcıları tedirgin ederek aşağı yönlü baskıya dönüştürecektir. Zaten, haftalardır anlattığım gibi OPEC+ üretim kısıtlamalarında gözlenen disiplinli (başarılı) üretim kısıtlama eylemi petrol fiyatını kısa sürede aşırı yüksek seviyeye (iki katına) taşımıştı. Şimdilik, Korona salgını dünyanın birçok ülkesinde talep artması önünde önemli bir engel olmaya devam ediyor. Bunun yanısıra arz yönlü problemler her an öne çıkabilir, Rusya yerel tüketim için Suudi Arabistan ile günlük 2 milyon varil üretim artışında uzlaşmış görünüyor. Uzlaşıya göre domestik olarak tüketilecek bu üretimin piyasalar önemli bir etkisi olmayacak. Tüm bu belirsizliklerle 40.00 dolar cıvarında çakılı kalan ve yatırımcıları uykuya sürükleyen petrol fiyatında kesin olarak ifade edilebilecek tek belirleyici parametre 'Joker kart' olarak görülen talep diyebiliriz.

Petrol piyasalarında analitik veriler; fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 240 kontrat azalarak 576781 kontrat’a geriledi

Teknik analiz. Hafta boyu yönsüz hareket eden Eylül vadeli petrol fiyatı Cuma günü biraz gerileyerek 40.00 dolara yaklaştı. Buradan sonra teknik olarak nasıl seyredeceği konusunda iki senaryo düşünülebilir.

1. Mart ayında spot piyasada negatif fiyatlama sonrası Vadeli piyasalar %100 den fazla artarak hızla 40.00 dolar cıvarına yükseldikten sonra haftalardır bu seviyede konsolide oluyor. Bu süreç daha yüksek seviyeye tırmanmak için momentum toplama süreci olarak görülebilir. 200 günlük hareketli ortalaması etrafında adeta uyutan Eylül vadeli WTI petrolünün bu seviyeden açılması yükselme trendinin devamı anlamına gelecektir. Bu senaryoyu benimseyen yatırımcılar risk yönetimi olarak aşağı bir seviyede stop-loss emri ile yükselmeyi bekleyebilirler.

2. Eylül vadeli WTI petrol fiyatı Mart ayı boşluğunun (gap) kapanması ardından üst kısmında 42.00 dolar cıvarında önemli bir dirençle karşılaştı, teknik hedeflerin sağlanmış olması ile aşağı yönde 35.00 dolara sarkacak bir gerileme süreci başlayabilir, bu durumda 42.00 dolar üzerinde stop-loss kullanarak petrol fiyatlarının düşmesi beklenebilir.

Ancak, üçüncü bir seçenek olarak Haziran ayı başından bu yana haftalardır süregelen yatay seyirin devam etmeyeceğini kimse iddia edemez. Böyle bir senaryo vadeli kontratlar için arzu edilen bir senaryo olmamakla birlikte yatay beklentisi olan yatırımcılar opsiyon piyasalarında pozisyon alabilirler.

Ücretsiz Deneme Hesabı