Wti Petrol (nymex) 21-09-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

23 Eylül/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --4.4 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Suudi Arabistan OPEC + üyelerini anlaşmaya uyum için zorluyor.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) stok rakamlarını düşük açıklaması ve Sally Kasırgası nedeniyle offshore platformların üretimden çekilmesi ile WTI petrol fiyatı 40 doların üzerine çıktı. Diğer yanda, Suudi Arabistan petrol bakanının spekülatörlere meydan okuması ve OPEC+ üretici ülkelerin kısıtlama yükümlülüklerini yerine getirmesi için yeni tedbirler alacağını açıklaması da petrol fiyatlarını destekliyor.
Suudi Arabistan tüm OPEC + üyelerini anlaşmaya tam uyum için zorluyor. Özellikle, üretim kısıtlama kotalarına uymayan ülkelerin tam uyum sağlamaları isteniyor. Irak, Nijerya ve Birleşik Arap Emirlikleri üretim kısıtlamalarına uymayan hedef ülkeler ve Suudi Arabistan bu ülkelerin kotaları üzerinde aşırı üretimlerini telafi etmeleri için Aralık ayına kadar süre vermesi petrol fiyatlarını destekledi. Suudi Arabistan petrol bakanı, petrol talebinin beklenenden zayıf olması durumunda OPEC + 'nın Ekim ayında olağanüstü bir toplantı yapmaya hazır olduğunu açıklaması da petrol fiyatlarını destekliyen diğer bir açıklamaydı. Ayrıca, Suudi Arabistan petrol bakanının petrol piyasasında spekülasyon yapılmaması konusunda trader’leri uyarması ilginç. Geçen hafta petrol fiyatındaki aşırı değer kaybının açığa satış yapan spekülatörlerden kaynaklandığını ve bu konuda gerekenin yapılacağı ve bu tür spekülatörlerin cezalandırılacağını ifade etti. Herhalde, petrol bakanının organize piyasaların nasıl çalıştığından haberi yok. Hem serbest piyasa ekonomisinini bir gereği olarak açığa satış yasal ve gereklidir hem de petrol bakanının cezalandırma konusunda yapabileceği hiçbir şey yoktur.
Suudi Arabistan’ın toplantıda petrol piyasasına güçlü demeçler vermesi, petrol fiyatlarının 40 dolar seviyesinin altına düşmesi durumunda ek petrol üretim kesintileri yapmaya hazır olduğu şeklinde yorumlanabilir ama OPEC+ üyelerinin bütçe açıklarının aşırı olduğu bir zamanda ek petrol üretimi kesintilerine hazır olup olmadıkları belli değil.
Rusya cephesinden ise OPEC ile işbirliği konusunda uyum içinde olacaklarını ve 2021'in ikinci çeyreğinde petrol talebinin normalleşeceğine dair açıklamalar geliyor. Elbette, COVİD-19 pandemisi göz önüne alındığında Rusya’nın açıklamaları petrol talebini iyileştirme tahmini, rasyonel bir tahminden ziyade piyasaları desteklemenin bir seçimi gibi görünüyor. Zira, pandemi de mevcut durum sevindirici değil. Küresel çapta yeni virüs önlemleri alınırken istatistik rakamlar endişe veriyor. Nitekim, OPEC ve IEA'dan gelen son raporlar petrol talebinin azaldığına dikkat çekiyor. Bu açıdan bakıldığında, dünya bir COVID-19 aşısı bulmadan ve toplu aşılar başlamadan önce seyahat talebi normalleşmez ve petrol talebi normale dönemez.

Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin Commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 4670 kontrat azalarak 502766 kontrat’a geriledi.

Teknik analiz: Kasım vadeli WTI petrol fiyatı hafta boyu OPEC verileri ile destek bularak 41.00 dolar üzerinde kapattı. Yukarı yönde MACD bullish (satın alma) sinyali vermesine rağmen 43.00 dolar seviyesi önemli direnç rolünü üstlendi 45.00 dolara yol açabilir. Bu nedenle bu hafta da volatilitenin yüksek olacağını düşünüyorum. Aşağı yönde 40.00 dolar yeniden önemli destek ama yükselen stok rakamlarının trader’lar açısından bearish olduğunu ve elbette ABD dolarına duyarlılığı göz ardı etmemek gerekir, doların değer kazanması petrol ve diğer emtia fiyatları üzerine baskı yapar.

Ücretsiz Deneme Hesabı