Wti Petrol (nymex) 23-11-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

25 Kasım 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -0.8 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasası olumsuz haberlere omuz silkiyor..

Önümüzdeki günlerde arz yönlü endişe olarak Libya üretimi petrol fiyatını olumsuz etkileyebilir. Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC) geçtiğimiz günlerde petrol üretiminin günde 1.25 milyon varile ulaştığını açıkladı. Ocak 2020'de, sosyal ayaklanmalar ve sabotajlar ülkenin petrol üretimini günde 100.000 varile kadar gerilemişti. Libya'nın petrol üretimi, beklendiğinden çok daha hızlı toparlanması yanısıra Avrupa ekonomisinin zayıflığından kaynaklanan talep azalma endişesi petrol fiyatı üzerinde ilave baskı oluşturmuştu. Libya, petrol üretimini günlük 1.7 milyon varile çıkarmak istiyor ama bu ilave üretim kolayca çok hızlıca gelemeyecek. Zira, Libya üretimini abluka öncesi seviyelere çıkarmakla birlikte bundan sonra daha fazla üretim için uzun vadeli alt yapı yatırımları yapmak zorunda kalacak. Bu noktada, piyasanın Libya’nın petrol üretimindeki hızlı artışı, volatiliteye neden olmakla birlikte piyasalarda kolayca absorbe edildiğini söyleyebilirim.

Hafta boyunca petrol talebini destekleyici veriler COVİD 19 ile ilgiliydi. Pfizer ve BioNTech, koronavirüs aşısının acil kullanımı için bir başvuru yaptılar ve beklentiler aşının çabukça onaylanacağı yönünde. ABD'de yeni COVID-19 vakalarının sayısındaki artışa ve çeşitli eyaletler tarafından ek virüs önleme tedbirleri getirilmesine rağmen Ocak vade petrol fiyatı 42.00 dolar direnç seviyesinin üzerine işlem görüyor. Geçen hafta traderların COVİD-19 cephesindeki tüm olumsuz haberleri omuz silkerek görmezden gelmeleri, 40.00 dolar desteğinin güçlü bir destek olduğu anlamına geliyor. Ama asıl soru, aşıya bağlı bu iyimserliğin petrol fiyatını 43.00 dolar seviyesinin üzerine çıkarmak için yeterli olup olmayacağıdır.

Stok verileri de petrol fiyatının yükselmesinde etkiliydi. Haftalık stok rakamlarının beklenti altında açıklanması (Reuters anketine göre 1.7 milyon varil artış beklentilerine kıyasla, ham petrol stokları sadece 768.000 varil artarak) WTI petrol fiyatını destekledi.

Son olarak, OPEC+ üretici ülkelerin birlikte hareket ederek üretimi kontrol altında tutacaklarına dair spekülasyon da bu hafta fiyatların artmasına yardımcı oldu. OPEC+ üreticileri planladıkları üretim artışını en az üç ay geciktirmeyi düşünüyorlar.

Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 1370 kontrat artarak 528537 kontrata yülseldi.

Teknik Analiz; Ocak vadeli WTI petrol fiyatı hafta boyunca toparlanma momentumunu korudu ve yatay seyir işlem aralığının (range) üst seviyesi olan 43.00 dolara yaklaştı. Bu yatay seyir işlem aralığı (43.00 – 38.00 dolar) dışında işlemlerin seyri için 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaları etrafinda fiyat hareketlerini değerlendirmek gerekir. Geçen hafta 43.00 dolar cıvarında satış fırsatı oluştuğunu belirtmiştim, bu beklenti hala geçerli. Ancak, RSI ve MACD gibi kısa dönem teknik göstergelerde aşırı pahalılık söz konusu değil, yukarı yönlü harekete devam edilebileceğini gösteriyor yani, 43.00 dolar direncinin kırılması 45.00 dolar seviyesini yeni direnç olarak hedef yapar. Petrol fiyatı 40.00 dolar desteğinden uzaklaştıkça bu desteği daha da güçlendiriyor ama kırıldığında satış baskısı hızlanır.


Ücretsiz Deneme Hesabı