Wti Petrol (nymex) 24-02-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

26 Şubat/ 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -0.4 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Ham petrol virüs etkisine direnmeye çalışıyor...


İki haftaya yakın yükselen petrol fiyatları Cuma günü azalan yükselme momentumu ardından önemli ölçüde değer kaybetti. Çin’de coronavirüs salgınının tam olarak kontrol altına alınamayışının yanı sıra beklenenden daha iyi açıklanan petrol stok rakamları petrol fiyatının düşüşünü daha da hızlandırdı.

Bu günlerde petrol fiyatını etkileyen iki önemli faktör virüs salgını ve OPEC+ üretim kısıtlaması. Birincisinde, Çin yetkililerinin virüs salgını konusunda takdir toplayan çaba ve önlemlerine rağmen bir başka eyalet Hubei’de şirketlerin üç hafta daha kapalı kalmasının Çin ekonomik toparlanmasında olumsuz etkisi petrol piyasalarında yeniden talep endişelerini öne çıkarıyor. Nitekim, S&P500 endeksinin gerilemesi ve altın fiyatının hızla yükselmesi risk alma eğiliminin azaldığını gösteriyor. İkincisi ise, OPEC+ ülkelerin piyasayı dengeleme çabalarında bazı aksamaların piyasayı etkilediği görülüyor. Önemli üretici olarak Birleşik Arap emirliği (BAE) ve Kuveyt’in günlük üç milyon varil kısıntı yapacakları “Wall Street Journal” haberi, Suudi Arabistan tarafından yalanlandı. Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt toplam OPEC üretiminin yarısından fazlasını yükleniyorlar. Ayrıca, piyasada aşırı miktarda petrol varken Rusya’nın 06 Mart’da planlanan OPEC toplantısının öne alınmasının anlamsız olacağını ifade etmesi de petrol fiyatlarını baskı altına aldı. Bu gelişmeler çerçevesinde hafta sonu uzun pozisyon kapatma faaliyetleri ve S&P500 endeksinin gerilemesi ardından Nisan vadeli WTI petrol fiyatı 53.46 dolara geriledi.

Peki bundan sonra petrol fiyatı için neler söylenebilir?. İki haftadır aşırı değer kaybeden petrol fiyatının tepki alışları ile yükseleceğini belirtmiştim. Öncesinde, sert ve hızla değer kaybeden petrol fiyatı 50.00 dolar altında ucuz olarak algılanmaya başladı ve bu seviyenin altında çabukça stop-temizleme işlemleri ardından daha yüksek seviyelerde denge arayışı başladı ve 54.00 dolar üzerine kadar satın alındı. Ancak, Cuma günü satış baskısı ile 53.00 dolar altına kadar geriledi. Bu düzeltme hareketi bu hafta başında biraz daha devam edebilir ama gerek teknik gerek temel veriler açısından bu düzeltmenin makul ve geçici olduğunu, bir-iki dolarlık gerileme ardından yükselme trendinin yeniden tesis edileceğini ve 55.00 dolar üzerinde denge arayacağını düşünüyorum.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 16055 kontrat daha azalarak 422962 kontrat’a geriledi.Teknik olarak, Geçen hafta 52.50 dolar/varil üzerinde kapanışın dip seviyesinin geride kaldığının (reversal) teyİT edilmesi anlamına geleceğini ve yükselme eğiliminin devam edeceğini belirtmiştim. Yükseliş 54.40 dolar/varil seviyesinde direnç ile karşılaştı ve hafta sonu kar realizasyonu ile geriledi. Satış baskısı bu hafta başında devam etse bile 52.50 dolar/varil üzerinde kapanış yükselme (bullish) beklentileri nötralize etmez. 50 günlük hareketli ortalaması 55.54 dolar/varil aynı zamanda %38.2 Fibo seviyesinde hedef direnç özelliğini koruyor. Kısa dönem teknik göstergeler de yükselme eğilimini destekliyor. MACD ve Histogram alış sinyalinde henüz bir bozulma gözlenmediği gibi RSI tam orta seviyede ne aşırı pahalı ne de aşırı ucuz bölgede seyrediyor (49)

Geçen hafta 52.50 dolar/varil üzerinde kapanışın dip seviyesinin geride kaldığının (reversal) teyid edilmesi anlamına geleceğini ve yükselme eğiliminin devam edeceğini belirtmiştim. Yükseliş 54.40 dolar/varil seviyesinde direnç ile karşılaştı ve hafta sonu kar realizasyonu ile geriledi. Satış baskısı bu hafta başında devam etse bile 52.50 dolar/varil üzerinde kapanış yükselme (bullish) beklentileri nötralize etmez.


50 günlük hareketli ortalaması 55.54 dolar/varil aynı zamanda %38.2 Fibo seviyesinde hedef direnç özelliğini koruyor. Kısa dönem teknik göstergeler de yükselme eğilimini destekliyor. MACD ve Histogram alış sinyalinde henüz bir bozulma gözlenmediği gibi RSI tam orta seviyede ne aşırı pahalı ne de aşırı ucuz bölgede seyrediyor (49)Ücretsiz Deneme Hesabı