Wti Petrol (nymex) 27-07-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

29 Temmuz/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -4.9 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Küresel talep beklentiyi karşılamıyor...

WTI petrol fiyatları hafta başında toparlanma çabaları yine sonuç vermedi ve petrol fiyatı 40.00 dolar etrafında adeta 'yatırımcıları uyutmaya' devam ediyor. Geçen haftanın EIA raporu ile açıklanan olumsuz stok rakamları yükselme momentumu üzerine beklentilerini frenledi. Şu haliyle petrol fiyatları COVİD-19 endişesinin devam etmesi ve talep yönlü iyileşme beklentileri arasında sıkışık seyrine devam ediyor.
Geçen hafta kısa vade için bir beklenti tanımının zor olduğunu ama WTI petrol fiyatının haftalardır sıkıştığı dar işlem aralığını yukarı yönde kırması için piyasa temel verilerine ilişkin katalizör etkisi yapacak bir yada birkaç veri gerektiğinden bahsetmiştim. Örneğin, OPEC + üretici ülkelerin kısıtlama programlarında başarı ile stoklarda hatırı sayılır bir gerileme olup olmamasının yön tayin edici joker kart olarak görülmesi gibi ama bu konuda belirgin bir açıklama yapılmadı, yerine talep yönlü endişeler manşet oldu.
Başta Asya olmak üzere küresel talep daha önce beklendiği gibi bir türlü güçlenemiyor. Özellikle, koronavirüs önlemleri ile ilk normalleşen Çin petrol talebi hala beklendiği seviyede değil. Bloomberg’in raporuna göre Rusya, Birleşik Arap Emirliği (UAE) ve Irak Asya pazarında fiyat indirmek durumunda kaldılar. Asya petrol talebinde azalma petrol trader’ları için baş ağrısı. Şu an WTI petrol fiyatı dolar endeksindeki gerileme ile 41.50 dolar kritik direnç altında işlem görüyor. Ayrıca, Rusya merkez bankası petrol ihracatı ve gelirlerini korumak amacıyla PEMEX (Meksika kamu petrol şirketi) gibi olası bir petrol şokuna karşı ciddi bir hedge programını uygulamaya sokmak istiyor. Bu uygulamanın hayata geçirilmesi petrol fiyatına ilave satış baskısı anlamına gelecektir.
Petrol piyasalarında analitik veriler; fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 13.544 kontrat artarak 590.325 kontrata yükseldi.

Teknik analiz; Eylül vadeli WTI petrolü hafta başında 42.00 dolar üzerine yükselmekle birlikte bu momentumunu koruyamadı ve kritik 41.50 dolar direncinin altında haftayı kapattı. Bu piyasa bir süre herhangi bir yönde kırılmadan zaman harcayacak gibi görünüyor. 40.00 dolar önemli bir destek seviyesi ve bu desteğin altında işlem görülmesi 50 günlük hareketli ortalaması olan 37.60 dolara kadar gerilemesine yol açabilir.

Yön tayini olarak bir önceki haftanın en düşük seviyesi ile geçen haftanın en yüksek seviyesi pozisyon almak için ölçü olabilir.


Ücretsiz Deneme Hesabı