Wti Petrol (nymex) 27-09-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

02 Ekim/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --1.6 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasası negatif faktörlere karşı dirençli...

Petrol fiyatları yeniden dar bir aralıkta işlem görmeye başladı. Geçen hafta Uluslararası Enerji Ajansı’nın (EIA) stok verilerinde beklenmedik 1.6 milyon varil gerilemesi iyimserliği artırdı ama bu iyimserlik koronavirüs endişeleri, Avrupa'daki yeni kısıtlamalar ve güçlü ABD doları ile dengelenerek 40.00 dolar cıvarında denge arayışına yol açtı. Negatif faktörlere rağmen petrol fiyatında önemli bir satış baskısı gözlenmiyor. Son zamanlarda benzin talebindeki artışla birlikte stok seviyelerindeki düşüş, en azından şimdilik, İlginç bir şekilde, petrol ABD dolarının son zamanlardaki güçlü seyrini görmezden geliyor. Tipik olarak güçlü dolar emtialar için satış nedenidir, ancak piyasa, ABD'nin benzin talebindeki toparlanma konusunu önemsiyor olmalı ki, aylardır doların en iyi haftasına rağmen petrol 40.00 dolar civarında tutunmayı başardı.

Son açıklanan ABD ekonomi raporları yeterli güven sağlamıyor. Perşembe günü ABD isdihdam rakamlarının 840.000’e gerilemesi beklenirken 870.000'e yükselmesi ekonomik toparlanmanın bir hamle daha atmaya çalıştığının işareti olabilir. Dayanıklı tüketim mal siparişleri de analist beklentilerinin üzerinde açıklandı. Ancak, bu verilerin olumlu etkileri, bir sonraki koronavirüs yardım paketi üzerinde fikir birliğine varılamazsa, kolayca etkisizleşerek ekonomik toparlanma yavaşlayabilir ve petrol talebi üzerinde baskı oluşturabilir. Sanırım, önümüzdeki günlerde açıklanacak ekonomik rakamlar petrol boğaları için bir ölçüde risk oluşturuyor, ABD ekonomisinde yavaşlama belirtileri, petrol fiyatının 40.00 dolar civarında tutunmasını zorlanabilir. Ayrıca, geçen hafta belirttiğim gibi petrol fiyatlarının 40.00 dolar seviyesinin altına düşmesi durumunda Suudi Arabistan’ın ek petrol üretim kesintileri yapmaya hazır olduğu yorumlarına rağmen OPEC+ üyelerinin bütçe açıklarının aşırı olduğu bir zamanda fedakarlığa hazır olup olmadıkları belli değil.

Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 21844 kontrat artarak 524610 kontrat’a tırmandı.

Teknik analiz: Kasım vadeli WTI hafta boyunca düştü, ancak hafta sonuna doğru biraz toparlandı. Bu noktada, piyasa 40.00 dolar seviyesi her iki yönde de çok fazla ilgi yaratıyor gibi görünüyor. 50 günlük basit hareketli ortalaması üzerinde haftalık bir kapanış elde edersek, 43.00 dolar desteği test edilebilir ama 40.00 dolar altında işlem daha düşük seviyeler için satış baskısını artıracaktır.

Ücretsiz Deneme Hesabı