Wti Petrol (nymex) 30-03-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

01 Nisan/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -1.6mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasasının umudu NOPEC tasarısı...

ABD Kongresinin iki trilyon dolarlık teşvik planı, diğer merkez bankalarının alışılmadık teşvik planları piyasalarda talep endişesini gideremiyor. WTI petrol fiyatı 20.00 dolara yaklaştı, pozitif veri gelmezse 5 -10.00 dolar daha gerileyebilir.

Geçen hafta belirttiğim gibi, D.Trump’ın stratejik petrol rezervlerini tepeleme doldurma (77 mio varil) teklifi Senato’nun çeşitli nedenleri ile iptal edildi ama D.Trump’ın petrol savaşını sona erdirmek ve fiyatını desteklemek için hala yapabilecekleri var. N-OPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels act) tasarısı!

Bunun gündeme alınması için D.Trump öncesinde bir kısım ABD senatör ve kongre üyelerinden Suudi Arabistan'nın petrol savaşını sona erdirmesi ve vanaların kısılması için çağrıda bulunmalarını istiyor. S.Arabistan direnirse D.Trump’ın yeni silahı 'NOPEC tasarısı'. OPEC ve Suudi Arabistan'ın fiyatları yasa dışı manipüle ettiği iddiası ile ABD anti-tröst mevzuatı kapsamında dava edebilir ve S. Arabistanın ABD'deki bir trilyon dolarlık yatırımları, ABD'deki tüm Suudi banka hesaplarının dondurulması hatta dünyanın herhangi bir yerinde Suudiler tarafından ABD dolarının tüm kullanımını durdurmak gibi yasal hakların önü açılabilir. Benzer şekilde, Aramco'nun petrol, gaz ve petrokimya sektörlerindeki rekabet kurallarının ihlal edilemeyeceği daha küçük şirketlere bölünmesi de istenebilir. Ayrıca, ABD Suudi Arabistan için açık bir tehdit olan Yemen'deki savaşa destek verebilir. Elbette, ABD’nin coronovirus ve ekonomik sıkıntılarla baş ederken S. Arabistan’a karşı bu tür girişimleri aceleci olmayabilir.

Ama her senaryoda, S. Arabistanın işi çok zor görünüyor. Herhalde, Rusya’ya ilan ettiği petrol savaşının kendisi için bu kadar kötü geri tepeceğini tahmin etmiyordu. 80 dolar petrol fiyatı için hazırladığı bütçe düşen petrol fiyatları ardından hükümet harcamalarının 13.2 mia dolar kısılacağı açıklandı. Rusya ise, S. Arabistan kadar olmasa da bütçe açığı beklentisi bekliyor. Şimdilik, savaş S. Arabistan ve Rusya arasında, hem de coronovirus pandemisinin küresel talebi aşırı daralttığı bir dönemde devam eden bir savaş. Küresel petrol talebinin günde 20 milyon varil daraldığı açıklamaları (G.Sachs, IEA vs.) göze alındığında arz kısıntısı petrol denkleminden çıkarılmış görünüyor, vanaları açık tutarak aşırı üretim yapsalar bile alıcı bulmak zor. Ancak, yine de S. Arabistanın vanaları kısması (ve diğer birçok üreticinin katılması ile) petrol fiyatlarında düşme trendi sınırlı mini rallilere dönüşebilir.

Petrol piyasalarında analitik veriler; fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 8546 kontrat artarak 468986 kontrata yükseldi.Teknik olarak, Mayıs vadeli WTI petrol fiyatı Cuma günü 20.88 dolar/varile kadar geriledi. 20.00 dolar/varil seviyesinde fiyatın toparlanması yönünde veriler açıklanmazsa daha düşük seviyelerde işlem görülmesi mümkün. Kısa vadede RSI aşırı ucuz bölgede, MACD ise alış yönünde sinyal vermek üzere görünüyor.

Ücretsiz Deneme Hesabı