Wti Petrol (nymex) 31-08-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

02 Eylül/ 17:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --4.7 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Laura Kasırgası Platformlarda Ciddi Hasar Vermedi.

Laura Kasırgası ile korkulan olmadı ve ardından petrol fiyatları gerileyerek beklenenden daha az olumsuz etkisi oldu. Böylece, consolidasyon aralığını kırması beklenen petrol fiyatları bunun yerine son iki aylık aralığında seyrine devam ediyor. Eski tas eski hamam WTI ve Brent 42 ile 45 dolar civarında tanıdık bir bölgede sıkışıp kaldı.
Laura Kasırgası Platformlarda ve ya Rafinerilerde Ciddi Hasar Vermedi. Laura Kasırgası, bu hafta boyunca WTI petrolün itici gücü, katalizörüydü. Laura karaya vurduğunda “Kategori 4” klasmanında bir fırtına olarak tanımlandı ancak o zamandan beri gücünü kaybetti ve sıradan tropikal bir hava depresyonuna dönüştü. Nitekim, ilk raporlara göre kasırganın petrol platformlarına veya rafinerilere büyük zarar vermediğini gösteriyor. Petrol fiyatları kasırga tehdidi ile desteklendiğinden, raporlar sonrası piyasalar geriledi ve tekrar sakinleşti.
ABD petrol endüstrisi, kasırga ile ilgili üretim kesintileri konusunda deneyimli olduğundan tedbir olarak kapatılan tesisler ve üretim kaybı kolayca yerine getiriliebilir. Laura kasırgası ciddi boyutlara ulaşabilir türünden bir tehdit olarak kabul edilince kapatılan tesislerle günlük 1,5 milyon varilden fazla petrol üretimi durdurulmuştu. Fırtına tehdidi geçtiğine göre bu petrol piyasaya geri dönecek ve petrol fiyatında destekleyici bir katalizör ortadan kalkmış olacak. Petrol fiyatının yönlendiren bir diğer faktör elbette doların seyri.
ABD Dolarındaki zayıf seyirin petrol fiyatlarına destek sağlaması dominant faktör olarak tekrar öne çıkabilir. ABD’de faiz oranlarının aşırı düşük olması genel olarak emtia fiyatları için doping oldu ve muhtemelen bu durum devam edecektir. Şimdilik, ABD Dolar Endeksi yıllık en düşük seviyelere yakın işlem görüyor. ABD Dolar Endeksi, 92.10 civarında yılın en düşük seviyesinde seyrediyor daha da zayıflaması halinde aşağı yönlü ivme artarak petrol ve diğer emtia fiyatlarına daha fazla destek sağlayacaktır. Ancak, hafta içinde Fed’in ortalama %2 enflasyon hedefi belirleme kararının ardından ABD doları değerlendi ve diğer birçok emtia gibi petrol fiyatı üzerinde de baskı oluşturdu.
Haftanın başlarında gerçekleşen rallinin hareketi sürdürmek için yeterli alıcı çekememesinin ardından piyasalar biraz düşüş eğilimi gösteriyor. Dahası, zayıf olan ABD Doları da henüz fazla etkili değil, göz ardı ediliyor.
Endişe verici bir kasırga atlatıldı ama piyasalarda etkisi sınırlı kaldı. Kapatılan üretim tesisleri, yatırımcıları arz konusunda endişelendirmek için yeterli olmadı. Ekim vadeli WTI Petrol fiyatı, Cuma seansı sırasında bir süre yatay seyretti ve kapanışa doğru cılız bir satış dalgası gözlendi. Uzun vadeli yatırım için son derece belirsiz bir piyasa olmakla birlikte bu piyasa bir kaç ay boyunca ciddi bir gerileme yada zayıflama göstermedi, aksine yükselme yönünde sürekli destekleniyor beklentisi oluşturuyor. Kısa süreli geri çekilmelerde alıcıların tekrar öne çıkması bunu ifade ediyor olmalı. 40.00 dolar seviyesinde önemli bir destek olduğuna inanıyorum, bu yüzden bu seviyenin altına düşene kadar, kısa vadeli geri çekilmeler satın alma fırsatı olarak değerlendiriliyor.
Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 9184 kontrat azalarak 560991 kontrat’a geriledi.

Teknik analiz: Cuma günkü işlem seansında Ekim vade WTI petrol fiyatı, ABD dolarının değer kazanmasıyla birlikte, diğer birçok emtia fiyatıda dahil olmak üzere satış baskısına neden oldu. WTI petrol fiyatları bir miktar geri çekilerek 50 günlük hareketli ortalamasına yaklaştı. Kırılması halinde satış baskısı daha düşük seviyelere sarkacak bir gerilemeyi tetikleyebilir. Ekim vade WTI petrol fiyatı önemli savunma hattı olarak görülen 40.00 dolar desteğinin altında yeni destek hedefi 35.00 dolara kadar çekilebilir.

Ücretsiz Deneme Hesabı