Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 16-12-2019

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Küresel piyasalarda mutlu son şimdi ne olacak?

Geçtiğimiz hafta Amerikan Merkez Bankası (FED) toplantısı, İngiltere seçimleri ve Çin ile ilk faz anlaşma ile Aralık ayının en hareketli haftasıydı.

FED politika faizini beklendiği gibi 1.50-1.75 aralığında bıraktı. Üyelerin 2020 senesine ilişkin güncellemeleri merak ediliyordu. Bu tarafta faizlerin 2020 yılı boyunca değişmeyeceği yönünde yapılan tahminler piyasaları rahatlattı. Banka ekonomideki risklerin dengelendiğini söylerken para politikalarının ekonomik görünüm ile uyumlu olduğunu düşünüyor. Asıl piyasaları memnun eden Başkan Powell'ın basın toplantısında yaptığı açıklamalar oldu. Powell, güçlü istihdam piyasası ve tüketici harcamalarında artışın enflasyonist etkisinin zayıf olduğundan ve tam anlamı ile bir baskı görmeden sıkı para politikalarına geçmekte temkinli olunacağından bahsetti. Bu durum önümüzdeki iki sene içerisinde ekonomik koşullar kötüleşirse banka faiz indirebilir. Faiz artırmak için ise sabırlı olunacak şeklinde yorumlandı. Anlaşılan Amerikan ekonomisi diğer gelişmiş ülke ekonomilerine göre daha iyi durumda olmakla beraber arkadan gelenleri gözlemeyi tercih ediyor.

İngiltere tarafından da rahatlatıcı bir haber geldi. 12 Aralık seçim sonuçlarında muhafazakar partinin çoğunluğu elde etmesi ile 31 Ocak tarihine kadar Brexit çözülebilir. Avrupa ekonomisini yoran önemli bir politik konu ve anlaşmalı Brexit sağlanması ekonomik ilerleyişe katkı sağlar. Çin ile Amerika arasında ilk faz görüşmelerde sona gelinmiş olması önemli ancak Avrupa'nın ekonomik gelişimi de bir o kadar önemli. Dipten dönüş sinyalleri son haftalarda küresel piyasalardaki yaşanan olumlu fiyatlamaları ileriye taşıyacaktır. Bu anlamda hafta içerisinde açıklanacak olan Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi imalat ve servis sektör endekslerini önemsiyoruz.

Gelelim Çin ile Amerika arasında ticaret görüşmelerine 15 Aralık 160 milyar dolarlık ürüne ithalat vergisi için belirlenen tarihti. Bu tarihten önce ilk faz anlaşmanın gerçekleştiği haberleri geldi. Çin Amerika tarım ürünlerinde 20 milyar dolarlık ithalat taahhüdü verirken Amerika önceden getirilen vergileri kademeli olarak aşağı çekecek. Anlaşmanın detayları hafta başında netleşeceğe benziyor. Bu arada 12 Aralık seansından olumlu haber akışı etkisi ile rekor seviyelere yükselen hisse senedi piyasasının bu seviyelerden geri çekildiğine şahit olduk. ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarında yaşanan hareketlilik de dikkat çekiciydi. Anlaşma haberi ve ekonomiye ilişkin olumlu beklentiler ile Amerika 10 yıllık tahvil faiz oranları 1.92 seviyesine yükseldi. Kapanış ise hisse senedi piyasalarına benzer şekilde tersi bir hareket ile 1.85 civarında gerçekleşti.

Çin ile ikinci faz görüşmelerin 2020 seçimleri sonrasına kalacağı düşünülünce bu konu uzunca bir süre piyasanın gündeminde olmayabilir. Çin'in taahhütlerini yerine getirmediği durumda Amerika'nın ne yapacağı ise merak konusu? Kasım 2020 seçimleri öncesinde Donald Trump tekrar gümrük vergisi konusunu gündeme getirmekte zorlanabilir.

2020 senesine yaklaşırken son 20 ayda piyasaları oyalayan Çin ile ticaret müzakereleri gündemden düşünce bir boşluk olur mu?

13 Aralık seansında yaşanan hareketliliğe bakınca öyle olmuşa benziyor. Kararsız hareketler gözleniyor. Önümüzdeki iki hafta boyunca yeni yıl rehaveti içinde işlem hacminin düşeceğini de hesaba katınca özellikle aşırı alım bölgesinde olan piyasalarda kısa soluklu düzeltmeler yaşanabilir.FED faiz artırım ihtimali

FED faiz artırım ihtimali

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

Kıymetli metaller içerisinde altın son dönemde piyasaların artan risk iştahı ile satıcıların kontrolüne geçti. Bu hafta içerisinde 1486.9 dolar/ons seviyesine kadar yükselen spot altında sonrasında gelen satışlar ile kapanış 1465.1 dolar olarak gerçekleşti. ABD ile Çin arasında ticaret müzakerelerine ilişkin olumlu haber akışı bu kez de altında yükselişin önünü kesti. Öte yanda güvenli liman olma özelliğini kaybetmiş gibi görünse de COMEX'de fonların altın net uzun pozisyon miktarına ve ETF fonlara bakıldığında yatırımcının altından tam olarak kopmadığını söyleyebiliriz. Sebebi 2020 boyunca devam etmesi beklenen Merkez Bankaları kolay para politikası ve arada yaşanan yükselişlere rağmen düşük faiz ortamı.
Bu hafta palladyum piyasasında fiyatlarda yaşanan yükseliş ve altınla açılan performans farkı dikkatimizi çekti. Henüz sene kapanmamış olmakla beraber en çok kullanım yeri otomotiv endüstrisi olan palladyum metal piyasası içerisinde en iyi perform eden olmaya aday. Son iki haftada yaşanan yükseliş ile palladyum fiyatı 1,950 dolar/ons'a dayandı. Fiyatlarda yükselişin arkasında en büyük üretici konumunda olan Güney Afrika'nın üretim kanallarını kesmesi ve arz tarafında sıkışıklık beklentisiydi.


Son haftalarda emtia piyasasında kahve ve şeker fiyatlarında yaşanan yükseliş dikkat çekiciydi. Kahve piyasası özelinde uzun zamandır (2006'dan bu yana ) bu tarz bir hareket gözlenmiyordu. Fiyatlar son dokuz haftadır yükselirken geçtiğimiz hafta yaşanan hareket ile emtia 140 sent/lbs seviyesini gördü.. En büyük kahve üreticisi konumunda olan Brezilya'da kurak hava koşulları ve 2020 yılında arz tarafında düşüş ile piyasanın açık vereceği beklentisi fiyatlarda yükselişi destekliyor.

Arz/talep dengesinden aldığı destek ile kahve karakteristik özelliğine yakışır bir ralli yaptı. Öte yanda, piyasada 150 sent/lbs önemli bir direnç seviyesi ve bu seviyelere yaklaştıkça yeni alımların riskli olduğunu ve mevcut pozisyon taşıyanların karlı stop al seviyeleri belirlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Nitekim 13 Aralık seansında Mart vadeli kahve fiyatları yükseği 138.40 sent/lbs kapanış 129.78, kısaca piyasa yükselişin köpüğünü alma kararı verdi. Piyasanın temelleri alış yönlü hareketin yanında ancak 52 haftanın zirve seviyesinde fon net uzun pozisyon miktarı ile aşırı alım bölgesinden düzeltme normal karşılanmalı.
Yeni haftadan beklediklerimiz


Sonuç olarak, Çin ile ticaret anlaşmasının pozitif etkisi ve FED'in uzunca bir süre faizleri mevcut seviyelerde koruyacağı beklentisi birleşince pozitif bir haftaya başlıyoruz. Hisse senedi piyasaları alış yönlü trendini sürdürürken tatil sezonu nedeni ile düşük işlem hacmi bekleniyor. Emtia tarafındaki iyimser fiyatlamaların devamı ise ürün bazında arz/talep dengesine ilişkin gelişmeler ve Dolar Endeksi (DXY) seyri ile takip edilecek.

Ücretsiz Deneme Hesabı