Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 07-09-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Piyasalar kongreyi teşvik paketine zorlayabilir.

Lokomotif ekonomi olarak küresel piyasaların yakından takip ettiği Amerikan ekonomisi Temmuz ayı ile beraber ikinci dalga endişesine rağmen iyileşme sürecine girdi. Merkez Bankası (FED) politikası ve teşvik paketleri ekonomiye üstü açık destek veriyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomik verilerde ISM imalat ve imalat dışı sanayi endeksinde gerçekleşme piyasa beklentilerini karşıladı. Düşük ipotekli konut kredisi oranları konut sektöründe canlanmayı besliyor. 04 Eylül tarihinde açıklanan tarım dışı istihdam verisi 1.37 milyon yeni istihdam %8.4'e gerileyen işsizlik oranı ve ortalama saat başı kazançlarda artış ile olumlu bir görünüm sergiliyor. 600 dolarlık işsizlik ödeneğinin Temmuz ayı itibari ile sonlanmış olması kenarda bekleyen işgücünün piyasaya katışımını desteklemiş görünüyor. Eylül ayı içerisinde de istihdam piyasasının dışında olan işgücünün katılımının artacağı düşünülüyor.

Diğer tarafta piyasa katılımcıları 2. teşvik paketinin henüz onay olmadığı ortamda iyileşmenin devam edip etmeyeceği konusunda endişeli; paket geciktikçe küçük ve orta boy ticari işletmelerinin zorlanacağı ve özel sektörde maliyet düşürme amçalı işten çıkarmaların gündeme geleceği görüşü öne çıkıyor. Ağustos ayının istihdam raporu bu endişeler yerinde midir değilmidir konusunda yardımcı olmadı? Bu nedenle ekonomik iyileşmenin devamı için FED tarafından da yüksek önem atfedilen istihdam piyasasının geleceği Eylül ve Ekim aylarında yakından takip edilecektir.

Bir başka gelişme istihdam raporu ardından FED Başkanı Powell'ın uzun vadede düşük faiz ortamının korunacağı yönünde açıklama oldu. Acaba kongrenin ikinci teşvik paketini bekleyen FED ekonomik iyileşmeyi korumak adına politikacılardan umudunu kesip yeni bir takım araçlar ile devreye girecek mi? Küresel piyasalar önümüzdeki haftalarda FED ve kongre aksiyonları ile yılın geri kalanının profilini çıkarmaya çalışırken Avrupa'da virüs aşıısnın 30.000 denek üzerinde denemiş olması ve önemli bir yan etkisinin olmadığı haberleri ile bu tarafta umutların arttığı bir döneme giriyoruz.

Ağustos ayında Çin'in petrol ve LNG başta olmak üzere ABD'den ithalatında bir miktar geri çekilme gerçekleşti. Soya fasulyesi ve mısır gibi tarım ürünlerinde Çin ithalatı sürerken emtialara genelinde talebin sürmesi için olumlu aşı haberlerine ihtiyaç var diyebiliriz. Ne kadar erken o kadar iyi ile iyileşen yatırımcı psikolojisi emtia ve hisse senedi piyasalarında iyimserliği körükleyecektir.

ABD hisse senedi piyasalarının ekonomi politikaları üzerinde etkisini bilmeyen yoktur. Aslına bakarsanız küresel anlamda serbest piyasa ekonomisinin işlediği her ekonomide piyasaların gücü malum ve geçtiğimiz hafta Nasdaq teknoloji hisse senetleri ile başlayan satışların hızlanması kongreyi ikinci teşvik paketi konusunda anlaşma noktasına getirebilir.


ABD Ağustos ayı istihdam raporu

ABD Ağustos ayı istihdam raporu

Amerika 10 yıllık tahvil faiz oranı

Amerika 10 yıllık tahvil faiz oranı

Amerikan ekonomisi istihdam başta olmak üzere ISM imalat ve imalat dışı sanayi endekslerinde iyileşme konut ve otomotiv sektöründe artan satışlar ile iyileşmenin olduğunu teyit ediyor. Öte yanda Nasdaq ve teknoloji hisse senetleri önderliğinde aşırıya kaça yükseliş ikinci teşvik paketinin geciktiği senaryoda piyasada risk teşkil ediyor.

07-13 Ağustos haftasında Bloomberg içinde 60 ekonomist arasında yapılan ankete göre ABD ekonomisi yılın 3. çeyreğinde %20 büyüyebilir. Ayrıca ekonomistler 2020 yılında %5.1 daralan ekonominin 2021 yılında %3.7-2022 yılında %2.8 büyüyeceğini tahmin etmiş. Bu hafta Amerikan hazinesş 23 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil ihalesi yapacak. Bu ihalede oranların hafif yukarı gitmesi beklenirken uzun vadeli tahvil faiz oranlarında yükselişin de ekonomik görünüm açısından pozitif değerlendirdiği ekleyelim.

Pozitif ekonomik veriler iyimserik yaratırken iyileşmenin devamına ilişkin endişeler ve bol likidite ortamında köpük fiyatlamalar gözleri teknoloji hisselerine çevirdi. ABD için kısa denebilecek işlem hafatsında NDX 11500 üzerinde kalıcılık sağlayamaz ve son işlem gününde 42'lere yaklaşan volatilite artışa devam eder ise satışlar sertleşebilir.

Bloomberg Dolar Endeksi (BBDXY) iki ay üst üste uzun vadeli destek seviyesi altında kapanış yaptı. BBDXY'da zayıf seyir FED politikalarında değişime ve uzun vadede düşüşk faiz politikasına bağlanabilir. Endekste 100 aylık hareketli ortalamanın aşağı yönde kırılması ile 2018 düşük seviyeleri görülebilir Bu seviye aynın zamanda 2013-2020 yükselişinin %61.8 fibo destek seviyesi olarak önemli ve takip edilmesi gerekiyor.Yeni haftadan beklediklerimiz

Hafta başında ABD hisse senedi piyasaları Labor Day nedeni le tatil iken kısa haftada daha ziyade Brexit görüşmeleri ve Avrupa Merkez Bankası toplantısı öne çıkıyor Üretici fiyat endeksi PPI artan üretim maliyetleri ile yükselirken haftanın son işlem gününde açıklanacak olan tüketici enflasyonunun yıllık %1.2'e yükselmesi bekleniyor. Jackson Hole toplantısında Powell enflasyon hedeflemesini ortalama yüzde 2 olarak güncelledikten sonra TÜFE'de yıllık %1.2'ye yükselişin finansallar üzerinde fazla etkili olacağını düşünmüyoruz.

Ücretsiz Deneme Hesabı