Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 21-09-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Küresel piyasalarda oynaklık artabilir...

Geçtiğimiz hafta raporumuzda sonbahar aylarının Merkez Bankaları ekonomiyi desteklemek için yeni adımlar atacak mı sorusuna cevap aramakla geçirebilir beklentimizi paylaştık? Geçtiğimiz hafta ortasında yapılan FED toplantısı ile aranan cevap bulunamadı. Amerikan Merkez Bankası üyeleri yaptıkları ekonomik güncellemede 2023 yılı sonuna kadar faiz artırımı beklemiyor. Enflasyon tarafında ortalama %2 hedefi dönem içinde bu hedef aşılıncaya kadar düşük faiz ortamını işaret ediyor. İstihdam piyasasının önemine vurgu yapılıyor varlık alım proğramının mevcut ekonomik koşullar ile uyumlu olduğu ancak gerekirse miktarın artırabileceği izlenimi veriliyor. Başkan Powell'ın basın toplantısında aynı sorular üzerinde yeni keşifler yapılmaya çalışıldı ancak yeni bir gelişme yok. İkinci teşvik paketinin geciktiği ortamda banka ekonomik iyileşmenin sekteye uğtayacağından endişe ediyor. Buna rağmen şimdilik yeni aksiyonlara ihtiyaç duymuyor. Yeni bir haber yoksa herşey yolunda diye düşünebilirsiniz ama piyasalar böyle düşünmedi. Toplantı sonrasında haftalık işsizlik başvurularının beklentileri aşması, konut piyasası verilerine 18 Eylül Cuma günü Apple hisse senedine özel haber akışı eklenince hisse senedi piyasalarında satış baskısı derinleşti. 18 Eylül Cuma yanı zamanda Eylül vadeli opsiyonların son işlem günüydü ve volatilitede artış tahmin ediliyordu. Alıcı ve satıcıların arasındaki inatlaşmayı kazanan haftanın kapanışı itibari ile satıcılar olmakla birlikte önümüzdeki haftanın ilk işlem günlerini izlemek gerekiyor.
Haftanın ilk işlem gününe Amerika tarafında Powell konuşması ile başlıyoruz. 22 Eylül salı günü Tesla olağan genel kurulu yapılıyor, 23 Eylül tarihinde Kanada Başbakanı Trudeau ekonomiyi canlandırmak için atılacak yeni adımlara ilişkin gündemi açıklayacak, 24 Eylül Perşembe ABD Hazine Bakanı Munichin ve Powell bankacılık komitesine sunum yapacak, haftanın son işlem gününde ise ABD Ağustos ayo dayanıklı tüketim malları siparişi açıklanacak. Avrupa tarafına dönüldüğünde Eylül ayı PMI imalat ve imalat dışı sanayi endekslerini (ilk okuma) öğrenmiş olacağız.
Dolar Endeksi (DXY) tarafında güç kazanma denemelerine gelince zayıf diyebiliriz. İngiltere Brexit baskısı altında Japonya yeni Merkez Bankası dönemini anlamaya çalışıyor, Euro tarafındaki pozisyonlanma son haftalardaki satış baskısına rağmen pozistif bu durumda Amerikan Doları karşısındaki para birimlerinin değerlemesi 2. teşvik paketi, aşı çalışamaları ve Kasım ayı seçimleri ile büyük ölçüde DXY'ın gücüne bağlanacak diyebiliriz.
08 Kasım 2016 tarihinde Başkan Donald Trump'ın seçilmesi ardından erteesi gün DXY %1 değer kazanırken yıl sonuna kadar %6 getirisi vardı. Bu kez ne olur kestirmekte zorlanıyoruz pandemi süreci ie zayıflayan ekonomi dengeyi bozdu. Ekim ayı kritik ve para arzında artış ile öne çıkan ve yaptırım gücü yüksek olan park yeri hisse senedi piyasaları ise bu taraftaki hareketi takip etmek gerekiyor. Daha ziyade makro ekonomik verilere göre fiyatlama yapan tahvil piyasasına enflasyonun emaresinin olmadığı ortama karşı alımların devamı için iştahli değil. Tahvil bono piyasası ileriyi görmekte zorlandıkları ortamda alım yapmak yerine kenarda beklemeyi tercih ediyor. Diğer tarafta küresel risk iştahının geriye gittiği ortamda durum farklı olabilir.FED Dot Plot

FED Dot Plot

Amerika 10 yıllık tahvil faiz oranı

Amerika 10 yıllık tahvil faiz oranı

15 Eylül haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyassaında doğalgaz net uzun pozisyon miktarı 17.858 kontrat artış ile 76.345 kontrata yükseldi. Piyasada yaşanan satışların bu tarihten sonra yaşanması ile önümüzdeki haftanın raporunda fon pozisyonlarında ciddi bir düşüş olacağını tahmin ediyoruz. 15 Eylül tarihinde son 52 haftanın rekor net uzun pozisyonu ile aşırı alım bölgesinde olan piyasa düzeltme sürecine girdi. Yakın vadede yaşanan sert geri çekilme hareketine bakılırsa piyasa oyuncuları önümüzdeki aylarda daha düşüşk seviyelere göre oyun kuruyor.

Kısa vadedede piyasad satış baskısının süreceğini ancak orta vadeli bakış açısı ile yeni düşük seviyelerin alım için fırsat olacağını düşünüyoruz. 2010 senesinde 1000 olan Amerika tekno kuyu sayısı Ocak 2019 itibari ile 200 civarında iken IEA (Uluslararası Enerji Ajansı) Haziran ayı'nda üretimin son 16 ayın en düşük seviyesinde olduğunu raporladı. Amerika'da Enerji Bakanlığı geçtiğimiz hafta yaptığı tahminde küresel doğalgaz talebinde artış beklediğini açıkladı. Küresel doğalgaz talebinin %20'sini karşılayan ABD hızlı bir yapılandırma ile LNG ihracatını artırmak için faaliyet içinde iken Aralık vadeli doğlagaz kontratları baz alınarak 2020 Mart ayı düşük seviyelerine doğru geri çekilme alıcılar için fırsat olabilir.

15 Eylül haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında pamuk net uzun pozisyon miktarı 17.858 kontrat artış ile 76.435 seviyesine yükseldi. Son 51 haftanın rekor net uzun pozisyon miktarını taşıyan vadeli pamuk piyasasında şimdilerde monemtum kaybı yaşanıyor. Teknik indikatörlerde RSI ile fiyatlar arasındaki negatif divergence ortaya çıkarken pamuk piyasası derinlik (COT) raporuna göre de aşırı alım bölgesinde pozisyonlanmayı işaret ediyor.

Geçtiğimiz hafta Sally kasırgasının önemli üretim bölgelerine zarar vereceği beklentisine rağmen pamuk fiyatları son üç seansta zayıf kapanış yaptı. Bütün bunları bir araya geldiğinde pamuk fiyatlarında geri çekilme ihtimaline karşı korunma amaçlı pozisyon almayı uygun görüyoruz.

Yeni haftadan beklediklerimiz

Bu hafta FED Başkanı Powell konuşması ile şekillenecek olan piyasada Başkan Donald Trump'ın Apple tiktok ve wechat uygulamasına ilişkin yasak getirme çabası Apple başta olmak üzere teknoloji hisse senetleri üzerinde satış baskısını artırdı. Risk alma eğiliminin azalacağı ve oynaklığın artacağı bir işlem haftasına hazırlıklı olmak gerekiyor!

Ücretsiz Deneme Hesabı