Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 04-10-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Küresel piyasalar belirsizliklere direniyor.

Haftanın gündemini sıralayacak olursak;

  • 05 Ekim Pazartesi Avrupa Bölgesi ve ABD Eylül ayı PMI verileri açıklanacak. Eylül ayında Amerika'da imalat dışı PMI beklentisi 56.3 iken Avrupa Bölgesi bileşik PMI endeksi (önceki 50.1) önemli görülüyor. Sonbahar aylarına girer iken havaların da soğuması ve artan covid-19 vakaları ile birlikte servis sektörü verilerinde gerileme piyasaların moralini bozabilir.
  • 06 Ekim Salı günü Avustralya Merkez Bankası (RBA) toplantısı yapılacak. Vadeli piyasalarda fiyatlamaya bakılırsa RBA %63 olasılık ile politika faizini 25 baz puan düşüş ile sıfıra çekebilir. Aynı gün 11:35 ve 16:00'da ECB Başkanı Lagarde konuşması takip edilecek.
  • 07 Ekim Çarşamba günü ABD seçim süreci kapsamında Başkan Yardımcıları Mike Pence ve Kamala Harris canlı müzakere yapacak. Akşam saat 21:00 de açıklanacak FED toplantı tutanakları da piyasaların dikkatinde olacak
  • 08 Ekim Perşembe İngiltere Merkez Bankası Bailey ve Kanada Merkez Bankası Macklem konuşmalarını bekleyen piyasalar ABD tarafında Dominos Pizza'nın çeyreklik bilançosunu da öğrenmiş olacak.
  • Haftanın son işlem gününde ABD'de sinema ve tiyatroların yeniden açılması ile sonraki aylarda hane halkının servis sektörüne güveninin ne yönde olduğunu anlama fırsatı bulacağız.

Yukarıda saydığımız gündem başlıklarının ötesinde hastane tedavisine geçen Başkan Trump'ın zayıf semptomlar gösterdiği açıklansa da sağlık durumundaki gelişmeler izlenecek. Başkan'ın durumunun ağırlaşması, tedavi sürecinin uzaması Başkan Yardımcısı Pence de enfekte olursa ne olur? Herhalde bu tarz bir senaryoda geciken teşvik paketini de düşünerek ekonomiye destek amacı ile FED acilen devreye girer ve yeni birtakım adımlar atar. Nancy Pelosi başrole soyunur ve her iki taraf kongreden teşvik paketini geçirmek için daha fazla çaba sarf eder.

Çin'in son dönemde yaptığı hızlı test paketinin önemli kontrool noktalarında kullanılması ve artan maske kullanımı covid,-19 etkisi ile daralan hizmet sektörüne güven sağlayabilir. Virüs ile mücadelede kısmi faydası olduğu bilinen bu önlemler aşı çalışamalarının sonuçlanmasını beklerken tüketici güveninin iyileşmesinde faydalı oluyor. Ancak teredütsüz olarak virüse karşı etkili bir aşı bulunmadığı ortamda ekonomik durgunluktan uzaklaşmak imkansız diyebiliriz.

ABD işgücü piyasası katılım

 ABD işgücü piyasası katılım

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

S&P500 endeksinde yükseliş sürecek mi?

Geçtiğimiz haftaki raporumuzda ABD hisse senedi piyasalarının sınanacağı bir haftaya daha giriyoruz öngörüsünde bulunmuştuk. Bu hafta ise iki kademeli olan sınavın ikinci aşamasına geçiyoruz.

Geçtiğimiz haftaya 1 milyonu aşan covid-19 ölümleri ile artan vaka sayısı, ABD ikinci teşvik paketinin gecikmesi ile tarım dışı istihdam verisine ilişkin olumsuz beklentiler ve Brüksel'de yapılacak olan kritik Brexit görüşmesi ile başlayan küresel piyasalarda hafta sonuna doğru zayıf Eylül ayı istihdam raporu ve Başkan Donald Trump'ın covid-19 pozitif haberi ile belirsizliklerin daha da arttığını görüyoruz. Normal şartlarda piyasalar belirsiklikleri sevmez ve eninde sonunda satıcıların kontrolü ile sert düşüşler gerçekleşir. Ancak bu kez artan belirsizliklere rağmen hisse senedi piyasalarıında satışların limitli kaldığını ve endekslerin önemli destek seviyeleri üzerinde tutunduğunu gözlemliyoruz.

Haftanın son iki işlem gününde yaşanan harekete bakıldığında 30 Eylül tarihinde 2. teşvik paketinin temsilciler meclisinden geçmesi ile moral bulan ve 3380 seviyesine doğru yükselen E-mini S&P500 Endeksi 02 Ekim'de Başkan Trump'ın covid-19 pozitif çıktığının açıklanması ile 3300 endeks seviyesine doğru geri .çekildi. Aynı gün açıklanan Eylül ayı tarım dışı istihdam verisinde beklenti altında gerçekleşme de 2. teşvik paketinin gecikmesinin ekonomik veriler üzerinde olumsuz etkisini açığa çıkardı. Öte yanda hafta sonu Avrupa Birliği tarafında Barnier açıklamalarına bakılırsa İngiltere ile Birlikten çıkış konusunda ana konulardaki görüş ayrılıklarının büyük olduğu ve iki tarafın birbirine yaklaşmasının zor olduğunu anlıyoruz. Bu durumda senelerdir süren Brexit konusu anlaşmasız ayrılık ile sonuçlanabilir.

Bu şartlar altında yaklaşan ABD seçimleri 2. teşvik paketinin senatodan geçip geçmeyeceği yönünde kaygılar ve artık üst yönetiminde tehdit altında olduğunun kesinleşmesi ve sonbahar ayları ile artan virüs vakası hepsi bir arada hisse senedi piyasalarında volatilite artışına kesin gözü ile bakıyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz onca belirsizliğe karşı hisse senedi piyasaları ayakta durmakta fazla zorlanmıyor, ilginç! Nedenini açıklamaya çalışırken psikoloji devreye giriyor piyasalar mevcut pandemi sürecinde kabullenme dönemine girmiş olabilir. Başkan Donald Trump'ın covid-19 geçirmesi ve istihdam piyasasındaki bozulma ile Cumhuriyetçiler ve Demokratlar 2.2 trilyon dolarlık teşvik paketinde orta noktayı bulabilir. İlk önce mali teşvik paketi sonra ben diyen FED ekonomik gidişe destek olmak adına 2. teşvik paketini beklemeden yeni adımlar atabilir. Kısaca piyasa her şerde bir hayır vardır mantığı ile yükseliş eğilimini koruyabilir. Olmaz olmaz demeyin temel analizin ve klasik ekonomik teorilerinin gerçekleşmeleri açıklanmakta zorlanddığı bir dönemden geçiyoruz.

Hisse senedi piyasalarında volatilite artışına kesin gözü ile bakıyoruz demek Ekim ayı içerisinde piyasa satıcıların kontrolüne girebilir demek. Ancak karşıt görüş ile eger ki piyasa bu belirsizlikleri büyük ölçüde satmış ise ılımlı bir geri çekilme ile yatırımcıların bir kısmı seçim öncesinde pozisyonlarının bir kısmını likidite edip kenarda beklemeyi tercih edebilir. Çoğunluk pozisyonda kalmak istediğinden arada yaşanan çıkışlara rağmen S&P500 endeksi yükselişini sürdürebilir.

Her durumda S&P500 endeksi vadeli piyasada uzun pozisyon taşıyan yatırımcı düşüşlere karşı satım (put) opsiyonu alarak, satış yönlü pozisyonu olanlar ise alım (call) opsiyonu ile Ekim ayı'nı korumalı (hedge) geçirmeli.


Hisse senedi endeksleri tüketici güveni

Hisse senedi endeksleri tüketici güveni

S&P500 ve tahvil piyasası temettü verimi

S&P500 ve tahvil piyasası temettü verimi

Yeni haftadan beklediklerimiz

Küresel piyasalar artan belirsizlik ortamı ve olumsuz etkiler ile başa çıkmak ile uğraşır iken her şerde bir hayır var mantığı ile olumlu beklenti içine girebilir. Öte yanda yaklaşan ABD seçimleri öncesinde bir kısım yatırımcının nakde dönerek kenarda bekleme isteğinde olacağını tahmin ediyoruz. Ekim ayı'nın klasik davranış biçimi olarak görmekle birlikte bu kez durum biraz daha farklı ve küresel piyasalarda volatilite artabilir. Bu nedenle vadeli piyasalar üzerinden yapılan alım ve ya satım işlemlerinde korumalı (hedge) stratejiler üretilmesi ve yüksek riskli pozisyonlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum.

Ücretsiz Deneme Hesabı