Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 01-11-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Seçime geri sayım başladı ve piyasalar tedirgin...


Amerikan genel seçim tarihine 11 işlem günü kaldı, ikinci teşvik paketi ise seçim sonrasına kalmış görünüyor. Bankacılık sektörü kar rakamları beklenti üzerinde ancak hisse senedi piyasaları pollyanna oyununu devam ettirmekte zorlanıyor. Virüs vaka sayısı artarken Avrupa Bölgesinde kısıtlamalar yeniden başladı. İngiltere ve Avrupa Birliği önümüzdeki hafta Brexit görüşmelerine devam edecek ancak Avrupa taviz vermek istemiyor İngiltere ise Avustralya benzeri bir anlaşmada ısrar ediyor. Aşı çalışmalarında iki firma beklenmeyen yan etkiler nedeni ile denemelere ara verdi. Pfizer acil durumlarda kullanılacak bir aşının en erken Kasım ayı sonunda hazır olacağını duyurdu. Son anketlerde Biden 51.4 Trump 42.2 ve Kasım ayı seçimlerinde mavi dalga ihtimali artıyor. Hisse senedi piyasaları birbitine yakın muallakta bir seçim sürecinden ziyade Demokratların açık ara önde gitmesinden memnun görünüyor. Ancak bu derece önemli haber akışının içerisinde FED'in kenarda beklemeyi tercih etmesi ve ekonomik verilerde bozulma endişesi ile küresel piyasalarda tat kaybı yaşanıyor.
Öte yanda Çin ekonomisinde iyileşme umut verici araba satışları bir önceki senenin üzerine çıkmış durumda iken Eylül ayında Çin bakır ithalatı son zamanların ikinci yüksek seviyesinde gerçekleşti. IMF 2021 yılında Çin ekonomisinin %8.1 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Başlıklarda neler var diye baktığımızda;
  • Haftanın ilk işlem gününde açıklanacak Çin 3. çeyrek büyüme beklentisine gelince çeyreklik bazda %3.3 yıllık bazda %5.5 GSYIH artışı bekleniyor.
  • 20 Ekim Salı günü Netflix 3. çeyrek karını 21 Ekim Çarşamba Tesla 3. çeyrek karını açıklayacak.
  • 22 Ekim Perşembe Joe Biden ve Donald Trump TV düellosu var.
  • 23 Ekim Cuma American Express 3. çeyrek kar rakamını açıklayacak.

Amerika seçim beklenti anketi

 Amerika seçim beklenti anketi

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

Amerikan Ekonomik Verileri Ne Söylüyor?

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları 898 bin olarak 825 olan beklenti üzerinde gerçekleşti. Geciken teşvik paketi ve istihdam piyasasını destekleyici ek önlemlerin seçim sonrasına kalma ihtimali ile işgücü piyasası bzulmaya yüz tutabilir. Eylül ayı istihdam rakamı piyasalar için tehdit olmadı ancak sonrasından endişe ediliyor.

16 Ekim Cuma günü açıklanan perakende satışlar verisi ve tüketici güveni ile moraller düzeldi. Eylül ayında perakende satışlar %1.9 ile %0.8 olan beklenti üzerine artış gösterdi. Ancak aynı gün açıklanan sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı beklentiyi karşılamadı. Eylül ayı kapasite kullanım oranı (önceki 72.0) %71.5 ile %71.9 olan tahminlerin altında gerçekleşti. Pandemi sonrası ekonomide kapasite kullanım oranı Nisan ayı %64.2 Mayıs ayı %64.7 olarak gerçekleşti. Ocak ve Şubat 2020 tarihinde kapasite kullanım oranı %76.9 olarak açıklanmıştı. 2009 krizinde %70.0 altına inen kapasite kullanımı 2018 Kasım ayında %79.6 seviyesine yükseldi.

Pandemi sonrası Ağustos ayında %71.4 olarak açıklanan kapasite kullanımı Eylül ayında beklenti altında gerçekleşmeye rağmen Ağsutos ayı verisinin %72.0 olarak güncellenmesi ile pozitif diyebiliriz. Amerikan ekonomisinde kapasite kullanımının yakın zamanda Şubat ayı yüksek seviyelerine hareketi olası olmamakla birlikte Nisan ayından bu yana %7.3 artış ABD ekonomisinde güçlenmeyi teyit ediyor.

Her olgu için olduğu gibi ekonomik iyileşmenin de bir bedeli var. Bu bedeli görmek için ABD bütçe açığına bakmak yeterli oluyor. 2008 krizinde 1.2 trilyon dolar olan bütçe açığı pandemi sonrası son rakamalar ile 3.1 trilyon dolar olarak açıklandı. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %16'sı bütçe açığı 1945'ten bu yana en yüksek oranı ifade ediyor. Hükümet harcamaları 2020 mali yılında %47.3 artış ile 6.55 trilyon dolara ulaştı. Ekonomi kapanınca hükümetin gelir kalemi (vergi gelirlerinde düşüş) önceki seneye kıyasla %1.2 geriledi. Bu durumda pandemi ABD ekonomisine uzun dönemli bir bedel yaratır iken kısa dönemli iyileşme bol likidite ile yükselişe sebep arayan piyasalar için fırsat olabilir. Ancak büyük resimde karşılaşılan hiç de hoş bir tablo değil...

ABD kişisel tasarruflar

ABD kişisel tasarruflar

ABD işsizlik oranı değişimi

ABD işsizlik oranı değişimi

Yeni haftadan beklediklerimiz

Bu kadar gündem içerisinde Çin büyüme tahminleri ve olgunlaşan emtia talebi dışında artı görünmüyor. O takdirde Amerikan politikacılarının halk yerine siyasi menfaatleri öne çıkararak hareket ettiği bir süreçte tahvil piyasasında alımlar ile düşen faiz ortamı döviz piyasasında ABD doları talebi ve emtia piyasasında satış baskısı ile tedirgin bir hafta tahmin ediyorum.

Ücretsiz Deneme Hesabı