Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 16-11-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Asya etkisi ile gelen pozitif fiyatlama korunabilecek mi?


09 Kasım Pazartesi günü Pfizer başarılı aşı çalışması haberi ile küresel piyasalarda ileriye dönük artan ekonomik aktivite beklentisi risk alma iştahını artırdı. Hafta ortasından itibaren uzun vadeli talep artış beklentisine karşı kısa vadede artan covid-vaka sayısı ile iyimserliğin ivme kaybettiği söylenebilir. Hisse senedi piyasasında sektör değişimi altın ve gümüşte satış baskısı Euro ve Sterlin gibi gelişmiş ülke para birimlerinde yükseliş olarak gözlenen fiyatlama bu hafta ne yöne evrilecek?

Hafta sonu haber akışına bakıldığında ABD'de 2. teşvik paketinin yeni seneye kalacağı yönünde endişeler ile zayıf açılış beklenen hisse senedi piyasaları tersine olumlu bir başlangıç yaptı. Sebebi ilk işlem gününde açıklanan Japonya ve Çin ekonomik verilerinde iyileşme olarak yansıtılıyor. Oysa ki Asya tarafındaki fiyatlamanın ardında yatan geçmiş 8 senede planlanan Asya'da 15 ülkeyi kapsayan RCEP (Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık) olsa gerek. 15 Kasım tarihinde ABD'in içinde olmasığı en büyük serbest ticaret anlaşması RCEP imzalandı. Öncü ülke Çin olduğuna göre Çin'in Asya bölgesinde ticari çerçeve üzerinde etkisinin artacağı düşünülüyor. Şimdi asıl soru mevcut koşullarda kendi iç dinamikleri ile uğraşan ABD'in 2021 senesinde bu ortaklığa kaşı nasıl bir strateji izeleyeceği olacak? 26.2 trilyon dolara ulaşan bir ekonomik büyüklük ile bu anlaşmayı görmezden gelmek mümkün görülmüyor.

17 Kasım Salı günü perakende devi Walmart 3. çeyrek bilançosu açıklanacak. 19 Kasım Perşembe Macy 3. çeyrek kar rakamını öğrenmiş olacağız. 2. çeyrekte pandemi etkisi ile taplam satışlar içerisinde %54'e ulaşan internet üzerinden satış rakamı merak ediliyor? Bir başka dikkat çeken Mart ayından bu yana covid-19 pandemisi ile mücadele için farklı bir strateji izleyen İsveç içinde yaşananlar. İşveç'te covid-19 vaka sayısının Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması ile 20 Kasım tarihinden itibaren bar ve restoranlarda akşam 10:00'dan sonra alkol satışı yasaklandı. Ülke ilk kez bu sınırda bir kısıtlama getirdi. Olumlu aşı haberine rağmen kış aylarına girdiğimiz günlerde pandemi etkisini artırarak sürdürüyor.
Kıymetli metal piyasasındaki harekete gelince beklenen pozitif aşı haberi satış yönünde fiyatlandı. Şimdi Merkez Bankaları kolay para politikaları, enfşasyon beklentisi ve ABD Doları'nın yönü ile gerçek değer aranıyor olacak. Önümzüdeki hafta Salı günü Aralık vadeli opsiyonlarda son işlem günü iken altın için 1900 dolar üzeri hareket gümüş için 25.00 dolar üzeri hareket yeni alıcıları piyasaya çekebilir.

ABD haftalık işsizlik maaşı endeksi

ABD haftalık işsizlik maaşı endeksi

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

Amerikan ekonomik verileri ne söylüyor?

17 Kasım Salı günü açıklanacak ABD Kasım ayıperakende satışlar verisinde %0.5 artış tahmin ediliyor. Ekim ayında %1.9 artış gösteren perakende satışların önceki aya kıyasala ivme kaybedeceği ancak buna rağmen yükselişini sürdüreceği tahmin ediliyor. Analistler ilk okumada yükseliş eğiliminin süreceğini tahmin ederken Kasım ayı ABD seçimlerinin olduğu ilginç bir dönem ve belirsizliğe karşı harcam eğilim ile artan perakende satışlar moral verebilir.

Öte yanda 2. teşvik paketi ile istihdam piyasası verilerinde bozulma olabilir endişesi yaşanırken Ekim ayı istihdam raporunda %6.6'ya gerileyen işsizlik oranı pozitif yorumlandı. Mevcut koşullarda 2. teşvik paketi konuşulmaz iken Kasım ayı istihdam raporu ne yönde değişecek. Bunun için haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip ediliyor. İşgücünün iş aranmaktan umudunu kaybettiği dönemlerde bu sayı artarken iş piyasası istihdam yaratme yetisinde ise bu rakam geriliyor. Şimdilerde geçtiğimiz hafta 709 bin olan bu hafta 700 bin olması beklenen işsizlik maaşı başvuruları ile ekonominin iş yaratma kapasitesinin azalarak da olsa sürdüğü izlenimini alıyoruz. Bu koşullarda Kasım ayı istihdam raporunda da çok keskin bir bozulma beklemiyorum. Muhtemelen statüko korunuyor olacak.


ABD perakende satışlar

ABD perakende satışlar

ABD mevcut konut satışları

ABD mevcut konut satışları

Yeni haftadan beklediklerimiz

Bu hafta ileriye dönük aşı pozitif fiyatlamaya karşı kısa vadede artan covid-19 vaka sayısı kıyasıya rekebet edecek. Uzun vadede ekonomik iyileşme beklentisi kısa vadede ekonomik kısıtlamalar ile pozitif fiyatlamayı kırabilir. Emtia piyasası arz/talep dengesine hassas fiyatlamalar ile ürün bazında farklılık gösterebilir. WTI ham petrol fiyatlamasında 40-43 dolar aralığının kırılma yönü önemli iken tahıl piyasasında artan Çin ithalatı ve USDA (ABD Tarım Bakanlığı) raporunda dönem sonu stoklarda geri çekilme ile geri çekilmeler alım fırsatı olarak görülüyor.

Ücretsiz Deneme Hesabı