Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 23-11-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Küresel piyasalar geçiş dönemine giriyor...


Geçtiğimiz haftaya Moderna'dan gelen başarılı aşı çalışması ile başlayan küresel piyasalar haftanın geri kalanında iyimserliğini korumakta zorlandı. 20 Kasım tarihinde ABD günlük covid vaka sayısı 195,690 olarak açıklandı. 21 Kasım Cumaertesi günü açıklanan vaka sayısı 177,552 olarak gerilemiş görünse de bir ay öncesine kıyasla ortalama 110 bin vaka artışı yaşandı. İngiltere tarafında pazar günü yeni kısıtlamaların açıklanması bekleniyor. Almanya Kasım ayı sonuna kadar kısıtlamalara devam etmeyi planlıyor. Fransa'dan gelen haber akışına göre Aralık ayından itibaren kademeli olarak kısıtlamalar azaltılacak. İtalya'nın da Aralık ayı tatili öncesi aynı sinyalleri verdiği söylenebilir. İngiltere'de vaka sayısı Kasım ayında ikiye katlarken 1.5 milyona yükseldi. Ülkede 7 günlük vaka artış ortalaması 21,290 iken Pazar günü açıklanan 18,662 vaka ile bir nebze gerileme gözlendi. Bardağın boş tarafında artan vaka sayısı var iken diğer tarafta covid-19 aşısını üç haftadan az bir sürede uygulamaya başlayabilir. Piyasalar aşı uygulamasına geçileceği beklentisi ile normalleşmeyi fiyatlamaya devam edecek mi? Yoksa bu beklenti büyük ölçüde satın alındı ve artık ekonomik veriler teşvik paketleri rutine geri mi döneceğiz? 23 Kasım ile başlayan hafta bu sorumuzun cevabını alacağımızı düşünüyorum.

Haftanın gündemine bakacak olursa Çarşamba günü açıklanacak FED toplantı tutanakları ve ABD konut verisi verileri ABD tarafında, Kasım ayı PMI imalat sanayi endeksleri Avrupa tarafında takvimde yer alıyor. 26 Kasım tarihinde İsveç Merkez Bankası toplantısında ise sıfıra yakın politika faizinin korunması bekleniyor. Amerika ve Avrupa'da Aralık ayı indirimli alışveriş sezonunu başlatan Black Friday rakamları da takip edilecek.

Geçtiğimiz hafta FED tarafındaki haber akışında yer alanlar arasında Covid-19 döneminde kullanılmayan teşviklerin ABD hazinesine yıl sonunda iade edileceği vardı. Hazine Bakanı Steven Mnuchin dönemi acil borç verme proğramında sona yaklaşırken bu tarafta boşluk olabilir endişesi kenarda bekliyor. ABD hazinesi FED ile gereksiz bir çekişmeye girdi yorumu da başlıklarda yer alıyor. İşin aslı bu geçis döenminde yasal boşluklar oluşur ise öncesinde olumlu birçok beklentiyi satın almış görünen küresel piyasalar kısa süreli de olsa satıcıların kontrolüne geçebilir. Öte yanda Joe Biden bu hafta kabinesini oluşturmaya başlarken şükran günü öncesi Hazine Bakanı'nı açıklaması bekleniyor.


MSCI Dünya Endeksi piyasa değeri

MSCI Dünya Endeksi piyasa değeri

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

Amerikan ekonomik verileri ne söylüyor?

Geçtiğimiz hafta açıklanan perakende satışlar verisi piyasa beklentisi altında gerçekleşti. Takvim etksisinden arındırılmış Nisan ayı verisi 412.8 mia dolar ile 2013'ten bu yan en düşük seviyedeydi Son açıklanan Ekim ayı perakende satışlar verisi %0.3 artış ile %0.5 olan tahminin altında iken otomotiv hariç satışlar aynı eğilim ile %0.2 oldu. Temmuz ayından Ekim ayına kadar diğer tüm verilerde olduğu gibi perakende satışlar tarafında da iyileşme yaşandı. Ekim ayı verisindeki geri çekilmeye rağmen gerçekleşme Nisan ayıının 140 mia dolar üzerinde ve gelecek aylarda yükseliş eğilimi korunabilir. Bu hafta Salı günü 3. çeyrek konut fiyat endeksi açıklanacak. 2. çeyrekte %0.8 artış gözlenen konut fiyatları 3. çeyrekte yönünü yukarı çevirebilir. Bir diğer ekonomik veri 3. çeyrek büyüme rakamı ve %3.6 olan gerçekleşmede herhangi bir güncellleme olmayacağı düşünülüyor.

ABD Konut Fiyat Endeksi

ABD Konut Fiyat Endeksi

ABD Gayri Safi Yurt İçi Hasıla

ABD Gayri Safi Yurt İçi Hasıla

Yeni haftadan beklediklerimiz

Küresel piyasalar orta vadeli pozitif aşı beklentisine karşı Dünya genelinde artan vaka sayısı ve geciken teşvik paketi ile ikilem arasında kalabilir. Bu hafta yükseliş eğilimi ya da kısa vadeli bir geri çekilme arasında karar verecek olan hisse senedi piyasası bir tartaftan da FED tarafındaki gelişmeleri takip ediyor olacak. Çarşamba günü FED toplantı tutanakları açıkalanacak. Arada FED Başakanları son çeyerk ekonomik verilerde bozulam olabilir uyarısı yaparken seçim sonrası geçiş döneminde teşvik paketi askıya alınmış görünüyor.

Ücretsiz Deneme Hesabı