Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 30-11-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Küresel piyasalar geçiş dönemine giriyor...

Geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde şükran günü ile başlayan tatil sezonu Aralık ayı boyunca likiditenin arada düştüğü piyasa koşulları anlamına geliyor. Bu nedenle yeni pozisyonlanmalar için fazla aceleci olmaya gerek yok. Çünkü bu dönemde aynı zamanda lokomotif ekonomi Amerika'nın seçim sonrası politikalarının ne yönde değişeceği konusunda az da olsa belirsizlik var. ABD'in ülke olarak politika ekseninde fazla bir kayma olmayacak ancak bu kez ülke önceki hedeflerine daha Demokrat politikalar ile gitme yönünde hareket edecek. Bu süreçte Çin ile ticaret anlaşmalarında izlenecek ve geçmiş 4 seneye kıyasla yapıcı olması düşünülen poitikalar covid-19 ile akla gelen sağlık reformu ve yenilenebilir enerji konusundaki uzun vadeli patika emtia fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir. Biden yeni kabinesinde Janet Yellen'ı Hazine'in başına atadı. Bu durum finansal piyasalar tarafında olumlu fiyatlandı. Demokratlar eski ve başarılı bir Merkez Bankası Başkanı olan Yellen ile ekonomik gerçekliği anlayan bir Hazine yönetimine sahip olacak iken koordineli bir çalışma olacağı düşünülüyor.

Öte yanda Nisan ayı ile ekonomisini açma yoluna giren Çin 2021 yılında beklenen ekonomik iyileşme ile yine küresel ekonomi için ivme kazandıracak ülke diyebiliriz. Eğer düşünülen olur ve 2021 ikinci yarısında hızlanan aşılama ile V tipi ekonomik büyüme yakalanırsa gelişmiş ülkeler hedeflenen enflasyona ulaşabilir. Yüksek büyüme ve hedefe yakınlaşan enflasyon ideal ekonomiik görünüm ve 2008 krizi öncesi fiyatlamalar hayal olmayabilir.

Bu hafta başında OPEC+ ülkeler toplanacak ve ürteim kısıntısını ne kadar uzatacakları konusunda karar verilecek. En iyi ihtimal ile üretim kısıntısının 2021 Mart ayı sonuna kadar olacağı beklentisi var. Her durumda bu hafta petrol piyasasında oynaklığın artması bekleniyor. Hafta sonunda açıklanan Çin Kasım ayı PMI imalat sanayi endeksi 51.6 ile beklenti dahilinde gerçekleşti. Sonrasında Avrupa ve Amerika PMI imalat ve imalat dışı PMI endeksleri açıklanacak. Hafta ortasında FED Başkanı Powell finansal hizmetler komitesinde sunum yapacak. Haftayı kapatırken Kasım ayı istihdam raporu ile geciken 2. teşvik paketinin istihdam piyasası üzerinde etkilerini görebiliriz. Kasım ayında tarım dışı istihdam artışının 500 bin olacağı ve işsizlik oranının %6.9'dan %6.8'e gerileyeceği tahmin ediliyor.

MSCI Dünya Endeksi piyasa değeri

MSCI Dünya Endeksi piyasa değeri

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

İmalat ve servis sektör PMI endeksleri bekleniyor.

Avrupa, Amerika ve Çin imalat ve imalat dışı PMI verilerini alacağımız haftaya Çin ile başladık. Kasım ayında Çin imalat PMI endeksi 52.1 olarak beklenti üzerinde artış gösterdi. Veride 50'in altı ekonomik daralmayı işaret ederken 50 üstü genişleme olarak görülüyor. 2020 Şubat ayında covid-19 etkisi ile ekonominin kapanması imalat ve servis sektöründe aktiviteyi tarihi düşük seviyelerine çekmişti. Nisan ayından sonra fabrikaların hızla işe dönüşü endeksi 50 seviyesi üzerine taşıdı. Bu dönemde imalat sanayi tarafındaki iyileşmenin servis sektörüne kıyasla daha iştahlı olduğunu görüyoruz. Ancak Kasım ayı ile beraber servis sektörü eğrisinin de dikleşmeye yüz tuttuğu görülüyor. Pandemi döneminde fabrikaların işe dönüş hızına bakılınca V tipi ekonomik deyince ilk akla gelen Çin ekonomisi oluyor.

ABD ISM Kasım ayı imalat sanayi endeksinde gerçekleşmenin 58.00 (önceki 59.3) olarak tahmin ediliyor. Markit imalat sanayi endeksi ise ilk tahminde 56.7 olarak bekleniyor. Amerika için artan virüs vaka sayısı ve geciken teşvik paketine rağmen imalat sanayii bir önceki aya yakın bir noktada gerçekleşir ise bu da ekonomik aktivitenin önceki teşviklerden aldığı destek ile yükseliş eğilimini koruduğu anlatacak.

Amerika ISM imalat sanayi endeksi

Amerika ISM imalat sanayi endeksi

Çin PMI imalat ve servis sektör endeksi

Çin PMI imalat ve servis sektör endeksi

Yeni haftadan beklediklerimiz

Kasım ayı hisse senedi piyasaları yeni rekor seviyeler test ederek yükseliş eğilimi korudu. Yeni haftaya başlarken OPEC toplantısından anlaşmaya çıkmayabilir endişesi ile petrol fiyatlarında yaşanan geri çekilme hisse senedi piyasaları için geri çekilmede bahane olmuş görünüyor. Asya seansında yükseliş denemesinin başarılı olamayışı ile haftaya kar realizasyonu ile başlıyoruz. Küresel piyasalarda iyimserlik aşırıya kaçmış olabilir ve kısa vadede düzeltme hareketi bekliyorum.

Ücretsiz Deneme Hesabı