Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 21-12-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Son viraj alındığına göre aceleye gerek yok...

ABD kongresi Pazar akşamı 900 milyar dolarlık teşvik paketini oylamaya sundu. Bu paketin yanında hükümetin kapanmasını engelleyecek fonlama da oylamaya sunuldu. Paket oylamaya sunulurken geniş anlamda bir anlaşma için gereken koşulların sağlanmadığı görüldü. Noel haftasında devam edecek olan süreç için Nancy Pelosi'nin açıklamalarına göre kısıtlı zaman ile yeterli gözden geçirme sağlanamadı. Öte yanda iki günlük fonlama ile hükümetin kapanmasının önüne geçildi. Bu konuda hata marjının çok düşük olduğu bilinirken 1.4 trilyon dolarlık federal harcama paketinin geçmesi bekleniyor. 900 milar dolarlık ek teşvik paketinin içinde 300 dolarlık işsizlik maaşı 600 dolarlık yardım çekleri yer alıyor.
Christmast tatili nedeni ile kısa olan hafta için de ekonomik takviminde zayıf olduğu görülüyor. ABD ve Avrupa içinde 3. çeyrek büyüme rakamları son hali ile açıklanacak. Çarşamba günü haftalık petrol ve doğalgaz stok değişim rakamları yanında ABD tekno kuyu sayısındaki değişimi öğrenmiş olacağız. Son rakamlarda yükselen petrol fiyatlarına bağlı olarak ABD kaya gazı üreten firma sayısında artış gözlendi. Gündemi sıralarken arada NBA liginin başlıyor olması tatil havası ile gündeme konulmuş. Kısaca bu hafta ve önümüzdeki hafta küresel piyasalar tatil rehavetini daha fazla hissediyor olacak.

ABD dolarında aşağı yönlü eğilim korunursa...

Amerikan Merkez Bankası (FED) tam istihdam ile enflasyonun hedefine ulaştığı dönem kadar sıfıra yakın politika faizini koruyabilir. Bu süreç ne kadar uzarsa Amerikan ekonomisi düşük faiz ortamında büyüme ve enflasyonu bir arada yakalamaya çaılaşacak. 2020 pandemi etkisi ile devreye giren teşvik paketlerine en son 900 milyar dolar daha ekleniyor. Aşı iyimserliği bir süre sonra yerini V tipi ekonomik toparlanmaya bırakmaz ise paketin büyüklüğüne ek yapılabilir. Yeni senede ABD Doları'nde geri çekilmenin devam ettiği senaryo artan emtia fiyatları ile enflasyon hedeflemesine destek çıkabilir.
ICE Dolar Endeksi 90.00 seviyesini aşağı yönde kırdıktan sonra satışların hızlandığını gördük. Dolar Endeksi 2011 Mayıs ayında en düşük 72.70 seviyesini gördükten sonra başlayan yükseliş 31 Ocak 2020 tarihinde görülen 103.82 yükseği ardından tersine döndü Bu yükselişin yüzde 50 fibo düzeltme seviyesi 88.20 iken endeksin tekrar yükselme potansiyelinden bajsedebilmek için 90.00 endeks üzerinde kapanış gerekiyor. Bir sonraki direnç 92.00 seviyesi olabilir.
Küresel para ABD Doları'nın değer kaybettiği ortamda tahvil piyasasasına rağbet olmayabilir. Bir başka deyişle ABD tahvillerini elinde tutan ülkeler Çin başta olmak üzere satış yapmayı tercih edebilir. Ocak 2015-16 Aralık 2020 tarihleri arasında en çok ABD tahvilini FED almış. Sonrasında Japonya Çin ve İngiltere geliyor. Son yıllarda Çin ABD tahvili tarafındaki yatırımlarını azaltırken bu eğilim sürebilir.
Hisse senedi piyasalarında eğilime bakacak olursak mevcut koşullarda ciddi bir geri çekilme için sebep bulamıyoruz. Önce yüksek büyüme ve enflasyon yakalansın üzerinden birkaç yıl geçsin 2008 krizinin bir başka versiyonu beklenmedik bir anda kapıyı çalabilir. Hemen ekleyelim zamanı var...
MSCI Dünya State Street Yatırımcı güven endeksi Kaım sonu itibari ile 90.7'ye yükseldi. Detaya bakıldığında Avrupalı yatırımcı güveni 92.0, Asya'lı yatırımcı güveni 95.1 iken Kuzey Amerikalı yatırımcı güveni 87.4 olarak gerçekleşti. Geriye bakıldığında 2015 senesi sonrasında 2008 yatırımcı güvenine kıyasla yukarı yönlü potansiyel var.

Yeni haftadan beklediklerimiz

3. çeyrek GSYIH rakamlarının son hali ile açıklanacağı haftada veri trafiği zayıf iken ABD ikinci teşvik paketi artık beklenti olmaktan çıkıyor. Küresel piyasalar beklentiyi al gerçekleşmeyi sat olgusu ile mi davranacak? Bu ihtimali göz ardı etmiyoruz. Aralık ayı tatil sezonu fon yöneticileri pozisyonlarını çoktan sene sonuna hazırladı. Kısaca piyasalarda son virajda agresif fiyatlamaları düşük olasılık olarak görüyoruz.

Ücretsiz Deneme Hesabı