Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 28-12-2020

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Küresel hisse senedi piyasaları trende sadık kaldı...

Son raporda hükümet harcamalarını da içeren ek teşvik paketinin kongreden geçmesi sonrası Başkan Trump'ın onayı alınsaydı önemli bir beklenti sona ermiş olacaktı. Ancak beklendiği gibi olmadı Başkan 600 dolarlık yardım çek miktarının 2000 dolara çıkmasını önerdi ve yasaya onay vermedi. Öte yanda paketin gecikmesi 2018 Aralık ayına benzer şekilde hükümetin kapanmasını gündeme getirecekti. Pazartesi sabahına Başkan Donold Trump2ın içinde hükümet harcamalarının ve covid-19 teşvik paketinin olduğu yasayı onaylaması ile piyasasalar rahat bir nefes aldı. Giderayak hükümetin kapalı duruma geçme ihtimali ve artık etkin olmayan politika ısrarları ile kısa süreli bir gelgit yaşandı. Hemen ardından Joe Biden'ın 2021 yılında teşviklerin artırılma ihtimaline dikkat çekmesi de bir başka pozitif fiyatlama unsuru olarak görülüyor.
Haftanın ilk işlem günü ve son işlem günü tatil iken kısa haftaya kalan 2. teşvik paketi onay süreci piyasaları canlı tutmaya yetebilir. Öte yanda sınırlı katılım ve düşük işlem hacmi ile pozitif ya da negatif aşırıya kaçan fiyatlamalar yeni senenin öncü göstergesi olarak düşünülmemeli Muhtemelen Biden ilk etapta farklı bir yaklaşım ile piyasaların dikkatini çekmek isteyebilir
Kuşkusuz öncesinde yola koyulması gereken önemli bir gündem var. Covid-19 aşılama süreci; Son açıklanan rakamlara göre ABD'de 2.7 milyon aşılama yapıldı. Henüz miktar vaka sayısında düşüş için yeterli değil. Bunun yanında ülkenin Ulaştırma Güvenlik noktaları tatil sezonunda hava taşımacılığı ile seyahat eden yolcu sayısının 1.1 milyona ulaştığını gösteriyor. 18 Aralık şükran günü tatilinden sonra (1.2 milyon) ulaşılan bu yüksek rakama bakılırsa bulaş riski sürüyor. Bu rakamlar Mart 2020 tarihinde ulaşılan 2 milyon gözönüne alındığında Amerikan halkı aşı rehavetine erken kapılmış.
Avrupa tarafına bakıldığında tatil sezonunda pek iyi bir tablo yok. Almanya'da 23 Aralık2ta vefat sayısı Mart ayı yüksek seviyesinde açıklandı. Mutasyona uğramış virüse Almanya'da da rastlandı. Sağlık Bakanı bu hafta onaylanan aşı listesine yenilerinin ekleneceğini söylerken 2021 yılının ilk yarısı sonunda Almanya genelinin aşıya ulaşacağını belirtti. Bir tarafta ileriye dönük iyi haber akışı diğer tarafta mevcutta kötüye giden tablo. Şimdiye dek ileriye dönük pozitif beklentileri fiyatlayan piyasalar Brexit anlaşmasını da büyük ölçüde satın aldıysa geriye Amerika'da daha fazla teşvikten başka olumlu beklenti kalmıyor.
Anlaşmalı Brexit konusunda piyasalar son ana kadar emin değildi. Çünkü hem Avrupa Birliği hem de İngiltere için zorlu bir o kadar da önemli bir konuydu. Gelinen nokta son gözden geçirmeler yapılırken detaylar resmi olarak açıklanmadı. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel başarılı bir anlaşma olarak nitelendirdiği Brexit ardından İngiltere Almanya ve Avrupa Birliği'nin öenmli bir ticaret ortağı açıklamasını yaptı. Bu anlaşma ileride AB'den ayrılmak isteyecek ülkeler için de referans olacağından önemliydi.Bloomberg Dolar Endeksi

Bloomberg Dolar Endeksi

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD sermaye piyasaları pandemiyi faydaya çevirdi...

Geçmiş yıllar ile kıyaslandığında ABD hisse senedi piyasasında halka arz miktarı (IPO) 2020 yılında rekor seviyeye ulaştı. 23 Aralık tarihli veriye göre halka arz miktarı geçtiğimiz seneye göre yüzde 50 artış ile 154 mia dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2007 yılından bu yana en yüksek seviye olarak kayda geçiyor. 2008 krzi öncesinde yüksek büyüme ve enflasyon ile canlı ekonomik koşullar sermaye piyasalarında halka arzların artmasını sağladı. Oysa ki, 2020 yılında benzer ekonomik koşullar olmadığı gibi pandemi etkisi var. Bu noktada varlık alımları teşvik paketleri ve düşük faiz ortamı ile ortaya çıkan tabloya dikkat çekmek gerekiyor.
Benzer durumu tahvil piyasasında da görüyoruz. 2020 yılında yatırım yapılabilir şirket tahvilleri halka arz miktarı yüzde 57 artış ile 1.9 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Mart ayından sonraki 6 aylık dönemde bu şirketlerin düşük faiz ortamından faydayı halka arzlar ile lehe çevirdiği gözleniyor.
Bol likidite, teşvikler ve varlık alımları sermaye piyasaları haraketi ile makroekonomik görünümün ayrışması sonucunu doğuruyor.

ABD hisse halka arz (IPO)

ABD hisse halka arz (IPO)

ABD yatırım yapılabilir şirket tahvil ihracı

ABD yatırım yapılabilir şirket tahvil ihracı

Yeni haftadan beklediklerimiz

Pazartesi sabahına ABD'de covid-19 teşvik paketi onaylandı haberi ile uyanan küresel piyasalar sonuçtan memnun. Biden ileriye dönük ek teşvikler için de sinyal verdi. Yeniyıl tatili nedeni ile kısa olan haftanın geri kalanında Dünya genelinde aşılamanın ne hızda yayıldığı takip edilecek. Küresel hisse senedi rekor halka arz miktarı ve yükseliş ile son 10 yılın yükseliş eğilimine sadık kaldı.

Ücretsiz Deneme Hesabı