Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 04-01-2021

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Sorgusuz sualsiz yükseliş yerine gerçekçi durum değerlemesi?

2021 yılı ilk işlem gününde Japonya, Almanya, İngiltere ve ABD Aralık ayı PMI imalat sanayi endeksi son okuma olarak açıklanacak. Yılın son çeyreğinde artan virüs vaka sayısı ekonomik kısıtlamları beraberinde getirmişti. Öte yanda arda arda gelen aşı haberleri ile tüketici ve reel sektörün ekonomiye olan güveni arttı. 2021 yılında hızlı bir ekonomik toparlanma olabilir bekleyişi var. Bu iyimserlik piyasa fiyatlamalarına yansırken ilk çeyrekte işlerin beklendiği gibi gitmemesi V tipi ekonomik toparlanma ile yapılan pozitif fiyatlamanın önüne geçecektir.
ABD'de Salı günü Georgia'da yapılacak olan senato seçimi ile Biden döneminin ilk iki senesinde Cumhuriyetçilerin üstünlüğü devam edecek mi? Bu konu önemli çünkü senatoda üstünlük Demokratlara geçerse reformlar konusunda daha hızlı ilerleme sağlanabilir beklentisi var. Çarşamba günü 15-16 Aralık FED toplantısı tutanakları açıklanacak. Haftanın son işlem gününe gelindiğinde Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi aylık 50 bin artış, işsizlik oranı %6.8 ve ortalama kazançlar %0.2 artış olarak tahmin ediliyor. Ek teşvik paketinin geçmesi ve nakit yardımlar ile istihdam piyasası teşviklerin ekavuştu. Ancak yeterli olup olmadığı bu ay ve sonraki aylarda istihdam raporu ile netleşmiş olacak. Tahminler Aralık ayında istihdam piyasasında bozulma yönünde iken Biden yönetimi ne hızda kontrolü ele alabilecek?
Hisse senedi piyasaları Aralık ayını pozitif seyir ile yükseliş ile kapadı. Ocak ayı sorgusuz sualsiz yükseliş yerine ekonomik veriler ve Biden yönetimi icraatlerini anlamaya çaılşan piyasa kısa süreli de olsa iyimser fiyatlamaya ara verebilir. Emtia piyasasının 2021 yolculuğu ise büyük ölçüde ABD Doları ve küresel ekonomik toparlanma hızına bağlı. Aşı iyimserliği ve zayıf dolar emtia fiyatlarını son çeyrekte yukarı taşıdı. Emtia piyasasında da talep hassasiyeti ile daha gerçekçi fiyatlamalar görebiliriz. Çin talebinin olduğu emtialar bu dönemde diğerlerinden ayrışabilir.

Dolar Endeksi (DXY)

Dolar Endeksi (DXY)

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

Altın piyasasını 2021 senesinde ne bekliyor?

Ağustos 2020 yılı zirvesi 2075 dolar/ons sonrası başalyan düzeltme süreci sonrası altın fiyatları 1900 dolar seviyesinde kapanış yaptı. Bloomber Emtia Endeski (BCOM) üzerinde ağırlık olarak ilk sırada olan altının senenin tamamındaki performansı ise %25 yükseliş oldu. Kıymetli metal kompleksi içinde gümüş %48 paladyum %20 platintum %11 değer kazandı.
Her ne kadar yılın ikinci yarısında yaşanan performans akılda kalsa da altın fiyatları 2010 yılından bu yana ilk kez %20 üzerinde kazanç sağladı. Arkasında yatan zayıf Dolar ve düşük faiz ortamından başkası değildi.
Fiyatlarda ki düşüşe paralel ilk önce COMEX fon uzun pozisyon miktarında geri çekilme yaşandı. Ardından gecikmeli olarak altın ETF'leri geri çekildi. Öte yanda borsa yatırım fonları (ETF) tarafında yaşanan geri çekilme miktara bakınca kar realizasyonu diyebiliriz. ETF yatırım fonlarında Eylül ayından sonra çıkışlar hızlandı. Yılın son çeyreğinde ABD seçim belirsizliğinin geride kalması ve aşı haberleri ile pandemi sürecinde güvenli liman olan altın cazibesini kaybetti. Öte yanda uzun süreli düşük faiz ortamı ve zayıf dolar ile temelde destekleyici olan koşulları piyasalar bir süre görmezlikten geldi. 2021 yılında V tipi ekonomik iyileşme ile küresel Merkez Bankaları'nın kolay para politikası altın için önemli olacak. Bazı yatırım baankaları 2021 sene sonuna duğru ABD uzun vadeli tahvil faiz oranlarında yükseliş ile altın için kolay bir sene olacak görüşünde. Öte yanda 2008 krizi sonrası onca çabaya rağmen enflasyon hedefini tutturmakta zorlanan küresel merkez bankaları FED başta olmak üzere limit aşımına açık kapı bıraktı. Son derece ince bir cizgi ancak bunca teşvike varlık alımlarına ve likiditeye rağmen FED ortalama enflasyon hedefi için zorlanabilir. Çıkış zaman alacak ve altın 2021 senesini geride kalan pandemi etkisine rağmen kolay paradan destek bularak geçirecek. Bu senaryoda 2020 senesi kadar iyi bir performansı olmasa da altın fiyatlarının yeni yüksek seviyeler görme ihtimali var. Ocak ve Şubat aylarında borsa yatırım fonları talebi 2021 yılı için önemli bir gösterge olacaktır.

ABD enflasyon ve altın

ABD enflasyon ve altın

Altın ETF ve fon değişimi

Altın ETF ve fon değişimi

Yeni haftadan beklediklerimiz

Küresel ekonomide önemli bir gösterge PMI imalat sanayi verileri ile başlayacak olan hafta ABD tarım dışı istihdam verisi ile son buluyor. Georgia senato seçim sonuçları ve FED toplantı tutanakları takip edilecek diğer gündem maddeleri. Ocak ayında sorgusuz sualsiz yükseliş yerini aşılama süreci, ekonomik veriler ile şekillenen gerçekçi fiyatlamalara bırakabilir.

Ücretsiz Deneme Hesabı