Haftalik Bülten 31-08-2020

HAFTALIK BÜLTEN

GBPUSD Paritesi: Geçtiğimiz hafta yayınladığımız raporumuzda haftalık grafikte Haziran 2018 1.44 Mart 2020 1.14 düşüşünün yüzde 61.8 fibo direnci 1.3200'in yukarı yönde kırılması ile yükselişin devam edeceği görüşümüzü belirtmiştik. Perşembe günü Powell Jackson Hole konuşması ile Amerikan Merkez Bankası'ın (FED) tam istihdam ve büyüme konusunda önceliği ve enflasyon hedeflemesini orta vadeli %2 olarak değiştirmesi önemşi bir politika değişikliği ve Dolar Endeksi (DXY) değer kaybı sürebilir. Bu beklenti ile değer kaybeden Dolar Endeksi ile Euro ve Sterlin'in de içinde olduğu sepet para birimlerinin güçlendiği bir hafatı geride bıraktık. Döviz piyasası FED'in enflasyon hedeflemesi ile yüzde 2 üzerine tolerans gösterilerek bankanın hemen aksiyona geçmeyeceğini düşünüyor.

25 Ağustos haftasının dreinlik raporunda vadeli piyasalarda Sterlin net uzun pozisyon miktarı 904 kontrat düşerek 34,607 seviyesine geriledi. Haftanın son işlem günlerinde gözlenen yükseliş gecikmeli olduğundan bir sonraki rapora yansıyacak. 52 haftanın rekor net uzun pozisyon miktarı 34,607 iken derinlik raporu yükseliş için marj olduğunu ima ediyor.

Teknik olarak; Haftalık grafikte önemli direnç olarak gördüğümüz 1.3200'in yukarı yönde kırılması ile 1.3200 ardından 1.3500'e doğru hareketin önü açılmış görünüyor. GBPUSD paritesinde yukarı yönlü trend devam etmekle birlikte 1.3200 altına geri çekilme durumunda 1.3100 ve 1.2900 destek olarak takip edilebilir.

USDJPY Paritesi: Geçtiğimiz haftalardaJapon Merkez Bankası (BOJ) enflasyonun mevcut koşullarda öncelik olmadığını işletmelere kredi akışına önem verdiklerini açıkladı. Üzerine FED'in enflasyon hedeflemesini %2 ortalama olarak değiştirmesi ve BOJ Başkanı Abe 'in istifası eklenince 28 Ağsutso Cuma günü Japon Yen'inde 3 aylık volatilite 1999 yüksek seviyesine yaklaştı. Abe yönetimi süresince enflasyon hedeflemesine ulaşma başarısı gösteremeyen Japon ekonomisinin yeni Başkan umutları haftanın son işlem gününde Japon Yeni'ni roketledi.

25 Ağustos haftasının derinlik raporunda vadeli piyasalarda Japon Yeni net uzun pozisyon miktarı artarak 23,616 seviyesine yükseldi. 52 hafta zirve seviyesi 34,607 kontrat iken COT raporu pozisyon artışı için potansiyel olduğunu gösteriyor.

Teknik olarak; . 28 Ağustos seansında 109.85-104.16 düşüşünün %50 fibo düzeltme seviyesi 107.00 test edildikten sonra günün kapanışı 105.37'de gerçekleşti. Böylece 31 Temmuz'da tek günlük geri dönüş hareketi 28 Ağustos'ta son buldu. 105.50 destek seviyesi altında 31 Ağustos düşük seviyesi 104.20'ye kadar geri çekilme olası iken yukarı yönlü tepki alımlarında 106.34 ilk direnç seviyesi, USDJPY paritesinde 107.00 üzerinde kapanış olmadan düşüş eğiliminin sürdüğünü söyleyebiliriz.

XAG/USD Paritesi: Kıymetli metal piyasasında son iki haftada yaşanan aşağı yönlü düzeltme FED Başkanı Powell'ın Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşma ile sonlanmış olabilir. Kenarda bir soru işareti bırakıyoruz çünkü uzun vadeli tahvil faiz oranlarında yaşanan yükselişin altın ve gümüşü yavaşlatma potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Ancak büyük resime bakıldığında tam istihdam ve büyümeyi ön plana çıkarırken enflasyonda ortalama yüzde 2 ile bu taraftaki politikasında yükseliş marjı bırakan FED gümüş piyasasında yükseliş trendini destekliyor. Öte yanda bu politika ile Dolar Endeksinde zayıf seyrin arada yaşanan yukarı yönlü tepkilerte rağmen süreceği beklentisi yerleşti. Mayıs ayından bu yana gümüşün yükseliş potansiyelinine dikkat çekmiş Temmuz ayı sonunda ise trendi sorgularken Euro devam ise gümüş de devam görüşüne yer vermiştik. Arada trendi etkileyecek minör değişikliklere rağmen Euro ve altın pozitif korelasyonu asıl takip edilmesi gereken denebilir.

25 Ağustos haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında toplam net uzun pozisyon miktarı 3,046 kontrat artış ile 53,768 seviyesine yükseldi. Son dört haftada toplam spekülatör satış miktarı -2,552 kontrat iken 20 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon miktarı ile gümüş piyasasının aşırı alım bölgesinde olmadığını ve yükseliş marjı olduğunu söyleyebiliriz.

Teknik olarak; Haftalık grafikte 26.80 üzerinde kalındığı sürece 28.00 ara direnç olmak üzere 11 Ağsutos yükseği 29.20'ye kadar yükseliş sürebilir. Geçtiğimiz iki haftada yaşanan aşağı yönlü düzeltme ile Bollinger üst bant 30.00 dolar üzerine çıkılacak güç toplandı mı bu hafta anlayacağız? Ancak orta vadeli destek olarak gördüğümüz 25.50 dolar üzerinde yükseliş trendi korumuyor olacak. Aşağıda 26.80-25.50 ve 23.50 destek olarak takip edilebilir.

S&P500 Endeksi; FANG hisse senetleri aşırı alım bölgesinde açıklanan bilançoların çoğunluğu pandemi izleri taşırken çok azının evde kal ekonomisinden fayda sağladığı görülüyor. Endişe geciken ikinci teşvik pkaeti ile firmaların işten çıkarma yoluna gitmesi ve bunun istihdam piyasasına olumsuz yansımasıydı. Hafta sonu açıklanan haber akışında teşvik paketinin büyüklüğü konusunda Cumhuriyetçiler ile Demokratların henüz anlaşamadığı haberleri yer alıyordu. Öte yanda Eylül ayı'na girerken bu konuda anlşamaya yakın olunduğu yönünde izlenim alıyoruz. Çünkü FED politikaları ve politika yapıcılar için istihdam piyasası bu dönemde yüksek önemde ve feda edilemez boyutta ekonomik ve politik etkisi var. Bu hafta açıklanacak Ağustos ayı istihdam raporu hisse senedi piyasalarında yükselişe destek verecek mi bilemeyiz? Ama umutlar devam ediyor ve Amerika'da piyasaya çıkan yeni kolay aşı testi kiti ile havayolu başta olmak üzere bazı sektörlere olumlu etki bu hafta da pozitif fiyatlanabilir.

Teknik olarak; Haftalık grafikte aşırı alım bölgesinde teknik göstergelere rağmen S&P500 endeksi geçtiğimiz haftaki 3,500 hedef seviyesine ulaşan endeksi için bu haftaki değerlendirmede 3,490 üzerinde kaldığı sürece 3,680-3,720 bandına doğru yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz. Arada 3,590 ve 3,640 ara direnç iken aşağıda 3,400-3,320 ve 3,260 destek olarak takip edilebilir.

Nasdaq Endeksi: Amerika Çin arasında ilk faz görüşmelere istinaden Çin'in Soya fasulyesi başta olmak üzere tahıl piyasasında yaptığı alımlar iki ülke arasındaki teknolojik rekabeti durdurmaya yetmiyor. Diğer tarafta zaman içinde öncelikler değişiyor ve Donald Trump'ın Amerika dışında istihdam yaratan şirketlerin vergi yükünü artıracağım söylemine rağmen teknoloji hisselerininden belirgin bir çıkşış yok. 21. yüzyıl inovasyon ve teknoloji çağı bu anlamda Nasdaq endeksi zaman içerisinde döenmsel hisse senetlerinin gerisinde kalsa da hisse senedi yatırımcısı buradaki potansiyelin farkında ve geri çekilmeler alım fırsatı olarak görülebilir.

Teknik olarak; Günlük grafik üzerinden bakıldığında Nasdaq 11,600 üzerinde kaldığı sürece 12,300 ve 12,730 seviyelerine doğru yükseliş sürebilir. 11,600 altına geri çekilme durumunda ise 11,250 ve 11,000 destek olarak görülüyor.

Dax Endeksi; Küresel hisse senedi piyasaları düşük faiz ortamında Merkez Bankaları ve teşvik paketleri ile destek bulurken pandemi dönemindeki iyi yönetimi ile bir kez daha takdir toplayan Angela Merkel 2020 yılı sonuna kadar covid-19 bizimle gerçeğini dile getirdi. Küresel piyasalar bu gerçeği kanıksamış ve likiditenin piyasadan çekilmesi için uzun zaman gerektiğini anlamış durumda Almanya pandemi ile yaratılan likiditenin piyasadan geri çekimesi için 2058 gibi tarih veriyor. Temkinli bir yaklaşım diyenler olabilir ancak öncesinde istihdam piyasasında iyileşmeye rağmen enflasyon hedefine ulaşmakta zorlanan Merkez Bankaları Avrupa Birliği içinde İtalya gibi ekonomik problemli ülkeler, Brexit çözümsüzlüğü, ticaret savaşları, değişen tüketim anlayışı gibi bir dizi etken ile bu tarih abartılı olmayabilir. Euro Bölgesinde artan güven endeksleri ve sanayi üretimi ile iyiye giden bir ekonomik görünüm var. Avrupa Merkez Bankası finansal kesimin likidite ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Gerekirse yeni teşvik paketleri gelebilir deniyor. Bu ortamda DAX endeksi için Euro'nun değer kazanımı ile ihracatçı şirketler için kur dezavantajını dert etmekten başka bir şey kalmıyor. Yapılan analizlerde yılın geri kalanında 1.2000 üzerine yerleşmesi beklenen euro/dolar paritesi ile bölgede 12 aylık hisse başı kar beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar gelmeye başladı. Güçlü euro etkisi DAX endeksinde yükselişin hızını kesmekle birlikte topyekun bakıldığında yeni yüksek seviyeler için potansiyel olduğunu düşünüyoruz.

Teknik olarak; . Haftalık grafikte 12,500 destek iken bu seviye üzerinde kalındığı sürece 13,230-13,320 ardından 13,500 seviyelerine doğru yükseliş sürebilir. 12,500 altında 12,120 ve 11,728 destek seviyelerini takip ediyor olacağız. Güçlü Euro'nun ileriye dönük 12 aylık hisse başı kar beklentilerini etkilemeye başladığı son dönemde DAX tüketici ve ekonomik güven ortamında iyileşmeye rağmen Amerikan hisse senedi piyasaları ile kıyaslandığında geride kalabilir.

Doğalgaz Piyasası; Meksika körfezinde doğalgaz üretimi Laura kasırgası etkisi ile %59 sekteye uğradı. Bölgenin önemli sevkiyat bölgelerinde faaliyetler minimize edilmiş durumda ve kısa vadeli arz yönlü sıkışıklık büyük ölçüde fiyatlamalara yansıdı. Öte yanda kasırga etkisi geçtiğinde yükselişin devamı için aranan kış sezonu sert hava koşulları olacak. Geçtiğimiz beş senede bu konuda piyasa hayal kırıklığına uğradı ve doğalgaz stoklarında artış devam etti. 2020 kış sezonu öncekilerden farklı olacak mı yorum yapmak için erken ancak bu hafta kasırga etkisinin geride kalduğı senaryoda doğalgaz piyassaında aşağı yönlü fiyat düzeltmesi bekliyoruz.

Teknik olarak: 2.60-2.62 aralığının önemli bir direnç bölgesi olduğunu ve kasırga etkisinin geride kaldığı haber akışında 2.55 seviyesine doğru geri çekilme olacağını düşünüyoruz. Bir sonraki destek seviyesi 2.43 iken 28 Ağustos yükseği 2.74 üzerinde 2.88-2.90 aralığına doğru yükseliş sürebilir.

Ücretsiz Deneme Hesabı