Noorcm Enerji̇ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla 21-12-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

23 Aralık 18:30

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --3.1 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Çin ve Hindistan talebi yanında aşı iyimserliği nereye kadar?

ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri, yatırımcıların COVID19 aşılarının piyasaya sürülmesinin talebi artıracağı beklentisi, Çin ve Hindistan satın alma faaliyetleri ile Cuma günü dokuz ayın en yüksek seviyesinden işlem gördü. Diğer yanda geçen hafta EIA tarafından açıklanan devasa yüksek petrol stoklarına ve Dünya genelinde koronavirüs vakalarındaki artışa tepki göstermiyor. Birçok analiste göre petrol fiyatının yukarı yönlü eğilimi devam edecek.
Nitekim, Çin ve Hindistan'dan gelen talep nedeniyle petrol fiyatları yükseliyor. Çin, muazzam rafinaj kapasitesi ve artan depolama kapasitesi nedeniyle bu yıl petrol fiyatlarının önemli destekleyici gücü oldu. Bu yılın başlarında, Suudi-Rusya fiyat savaşı ve Mart ayında baş gösteren salgın nedeniyle aşırı değer kaybeden hatta bir ara negatif fiyatlanan süreçte Çin, rezervlerini doldurmak üzere satın alma çılgınlığına girişmişti ve faaliyetleri devam ediyor. Hindistan ile birlikte Asya şu anda petrol fiyatını etkiliyor, yönlendiriyor. Ancak, stokların dolması ve satın alma faaliyetlerin azalması bu destekleyici faktörü ortadan kaldıracaktır. Bunula beraber, COVİD 19 aşı iyimserliği petrol fiyatının yükselmesinde temel faktör olmaya devam ediyor. Avrupa ve ABD şu anda virüsle ilgili en büyük sorunları yaşamakla birlikte toplu aşılamayı ilk uygulayan ülkeler olacaklar. Kitlesel aşılamanın ilk sonuçları birkaç ay sonra görünür ama vadeli piyasalar öncü gösterge olarak geleceği fiyatladıklarından petrol fiyatları yükseliyor. Kısa vade için petrol ve diğer birçok emtia fiyatını baskı altına alabilecek gelişme Brexit cephesinden gelebilir. İngiltere ve AB, Brexit anlaşmasını müzakere etmeye devam ediyor ve uzlaşmacı bir anlaşma hala net değil. Anlaşmasız (no-deal) Brexit muhtemelen piyasalarda satış dalgasına neden olacak, petrol dahil olmak üzere çeşitli varlıklar üzerinde baskı oluşturacaktır.
Sonuç olarak, petrol fiyatı kısa vade için olumlu gelişmeleri satın almış görünmekle birlikte uzun vade açısından yapısal bir değişime yöneliyor. Küresel faiz oranlarının düşük olması, Merkez Bankaları'nın enflasyona yeşil ışık yakması, doların değer kaybetme sürecinde olması genel olarak piyasalarda yapısal değişimi tetikler. Ancak kısa vadede ifade ettiğim gibi olumlu verilerin fiyata yansıdığını düşünüyorum.
Petrol piyasalarında analitik veriler; ABD’nin Commodity Futures Trading Commission (CFTC) haftalık verisine göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 2721 kontrat azalarak 579174 kontrata geriledi.

Teknik analiz: Petrol fiyatı yükselmeye devam ediyor ve şu anda 49.00 dolar seviyesinin üzerine taban oluşturma çabasında. Şubat vadeli WTI petrol fiyatının hafta başında geri çekilmesi satın alma fırsatı olarak değerlendirildi ve sonrasında önemli 50.00 dolar seviyesine ulaşmak için yeterli momentum sağlandı. Psikolojik direnç olarak görülen 50.00 doları cıvarında kar realizasyonu mantıklı görünüyor. Önümüzdeki hafta, Noel tatili nedeniyle likidite düşük olacaktır. Geçen hafta olduğu gibi göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı pahalı bölgeye tırmanmış olmasına rağmen MACD satış sinyali vermedi.


Ücretsiz Deneme Hesabı