Petrol (nymex/brent) 23-12-2019

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

27Aralık/19:00

ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim --1.1 mio varil **

PETROL (NYMEX/BRENT)

WTI Petrol (NYMEX)


Geçen hafta sürekli yükselen ve Cuma günü değer kaybeden petrol fiyatı toplamda fazla bir değişiklik göstermemekle, haftayı nötr kapatmakla birlikte son haftaların kazançlarını konsolide ediyor olabilir. Ticaret tartışmaları olumlu beklentiler çerçevesinde devam ediyor, ekonomik beklentiler iyimser. Petrol stoklarında da geçen hafta azalma gözlendi. 2020 yılına doğru talep yönlü endişelerin azalması ardından piyasada tedbirli bir iyimserlik devam ediyor.

ABD-Çin ticaret tartışmalarında iyimserlik. 1.tur sözlü uzlaşı ardından yükselmeye başlayan petrol fiyatı talep artış beklentisi ile destekleniyor. Perşembe günü Çin, bazı petro-kimyasal ürünler üzerine ABD’den gümrük muafiyetini açıkladı. Ayrıca, ABD hazine bakanı “1. Tur” anlaşmanın Ocak başında imzalanacağını açıklaması da iyimserliği artırdı.

EIA (Energy Information Administration) haftalık stok raporu destekleyici. Çarşamba günü açıklanan petrol arzı 1.1 milyon varil piyasa beklentilerinin (1.5-2.5 milyon varil arası) çok altında. Petrol fiyatını destekleyen bir diğer faktör stokların azalması ve OPEC’in ilave üretim kısıtlaması kararı ile piyasalara istikrar getirme çabası.

OPEC ve diğer üretici ülkelerin daha fazla kısıntı kararı. İki hafta önce OPEC ve Rusya başta olmak üzere diğer üretici ülkelerin mevcut günlük 1.2 milyon kısıtlama miktarına 500.000 varil daha ilave edilmesi kararı alınmıştı.

Petrol fiyatları OPEC’in arz yönünde kontrolü yada üretim kısıtlamasını derinleştirme kararı ile piyasalarda istikrar sağlamaya çaba gösterirken ABD’nin başı çektiği ekonomik toparlanma beklentileri ve talep endişesinin azalması son haftalarda WTI petrol fiyatını 60.00 dolar/varil üzerine taşıdı. Ancak, teknik değerlendirme ve net uzun pozisyonların petrol fiyatını aşırı pahalı bölgeye taşıdığını söylemeliyim.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları 45132 kontrat artarak 553641 kontrat oldu. Petrol fiyatı hem net uzun pozisyon sayısı hem de teknik analiz açısından aşırı pahalı bölgede seyrediyor.Teknik olarak, WTI petrol fiyatı hafta boyu değerlendi ama Cuma günü satış baskısı ile tümünü geri verdi. Özellikle, son haftalardaki aralık işlemlerinin (range trade) üst kısmında gözlenen bu satış, oldukça negatif bir sinyal olarak algılanabilir. Muhtemelen bir kaç dolarlık geri çekilme gözlenebilir.

Yükselme momentumunda olan WTI petrol fiyatı 61.00 dolar/varil seviyesini test ediyor, kırılması 62.50 dolar/varil direncini öne çıkarır ama öncesinde 58.50-57.00 destek bölgesi ziyaret edilebilir, zira kısa dönem günlük göstergeler aşırı pahalı bölge sinyali vermeye başladılar.


Ücretsiz Deneme Hesabı