Wti Petrol (nymex) 29-06-2020

NoorCM ENERJİ Raporu - Sn. Ateşan Aybars'ın Katkılarıyla

ENERJİ PİYASASI VERİ TAKVİMİ
BeklentiÖncekiÖnem

02 Temmuz/ 17:30

 ABD DOE Ham Petrol Stokları Haftalık Değişim -1.4 mio varil **

WTI Petrol (NYMEX)

Petrol piyasası için Covid-19 endişeleri yerinde mi nelere bakmalıyız?


Covid-19 endişesinin azalması ve korunma kurallarında esneklik otomobilleri sokağa dökünce talep yönlü endişeler azalmaya başlamış ve rafine ürünlerde stoklar hızla azalmaya başlamıştı ama geçtiğimizi günlerde 2.dalga endişelerinin istatistik rakamlarla desteklenmesi ardından petrol fiyatlarında kısa dönem endişeler gözlenmeye başladı. Geçen hafta petrol piyasası Covid-19 endişesine omuz silkerek son üç ayın en yüksek seviyesinde işlem gördüğünü ve devamının 2.dalganın ne kadar ciddi olup olmayacağına bağlı olduğundan bahsetmiştim. Hafta boyunca kararsız davranan WTI petrol fiyatı, 2.virüs dalgası endişelerinin artmasıyla birlikte Cuma günü yükselme trendini durmaya getirdi ve hatta aşağıda bahsettiğim diğer olumsuz gelişmelerle birlikte trend aşağı yöne dönebilir. Bu hafta stok rakamları Covid-19 endişelerinin yerinde olup olmadığı konusunda fikir verebilir.
WTI petrol fiyatının 40 dolar üzerinde işlem görmesiyle tetiklenen ABD üretimi geçen hafta günlük 10.5 milyon varile ulaştı. 11.00 milyon varil üretim petrol fiyatında satış baskısı yaratacaktır. Diğer yanda arz yönlü satış baskısı Libya’dan geliyor. Uzun yıllar iç savaşın petrol üretim tesis ve alt yapılarını tahrip ederek bu ülkede üretim kapasitesinin azaldığını biliyoruz ama son günlerde ortalığın biraz yavaşlaması ardından günlük 300.000 varil üretime geri dönülmesi planlanıyor. Yine geçen hafta değindiğim Rusya’nın üretim kısıtlaması konusunda gönülsüz olması OPEC+ solidarite’sini zorluyor. Topyekün üretim kısıtlama kotalarına sadık kalınması son derece önemli, aksi halde negatif petrol fiyatlarında olduğu gibi sözleşme dışı ve aşırı üretim ciddi satış baskısına yol açacaktır. Rusya yeniden piyasaların dengelenmesi için petrol üretim kısıntısının Mayıs ayı sonunda sonlandırılmasından yana açıklamalar yapmaya başladı ve Temmuz sonrası için kısıntı programına katılmayacağını açıkça ifade ediyor. Sonuç olarak, petrol fiyatlarının kısa sürede aşırı yükselerek teknik hedefleri sağlamış olması, satış eğilimi yada kısa pozisyon (bearish) olasılığını öne çıkardı ve kısa pozisyon eğilimi daha makul görünüyor.

Petrol piyasalarında analitik veriler; fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin haftalık net uzun pozisyonları geçen hafta 17634 kontrat artarak 607885 kontrat’a yükseldi.

Teknik olarak; WTI petrolün 38.00 dolara gerilemesi ile zaten virüs endişesi ile yükselme trendinin devam etmesi kuşkulu beklentiye dönüştü. Teknik olarak, birkaç haftadır bahsettiğim boşluk (gap) kapatma hedefi 41.63 dolar seviyesinde gerçekleşti ve ardından satıcılar öne çıkmaya başladılar. Bu seviye %61.8 Fibo direnci yanısıra 200 günlük hareketli ortalama seviyesi. Elbette, yukarı yönlü kırılması halinde yükselme trendinin devamından söz edeceğim ama şimdilik bu olasılık cılız görünüyor. Boşluk tepesinden geri dönen Ağustos vadeli WTI petrol fiyatı Cuma günü bazı teknik analistlerin kullandığı “candle stick” formasyonlarından “shooting star” oluşturdu. Bu formasyon çok defa trend dönüşümlerini (reversal) teyid etmek üzere gözlenir.

Hafta sonu başlayan satış baskısının devam etmesi ilk hedef olarak 34.70 dolar desteğine devamı halinde %50 Fibo çekilmesi olan 30.80 dolara kadar gerileyebilir. Bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde uzun süre petrol fiyatının 30-40 dolar arasında konsolide olacağı ve bu aralık içinde “range trade” yani bandın üst seviyelerinde satış alt seviyelerinde ise satın alma faaliyetleri makul olacaktır.


Ücretsiz Deneme Hesabı