Pi̇yasa Noorcm Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla 01-02-2021

PİYASA NoorCM Yurtdışı Piyasa Bülteni - Sn. Arzu Toktay'ın Katkılarıyla

Küresel piyasalarda satış derinleşir mi?

Küresel piyasaların geçtiğimiz hafta yaşadığı moral bozukluğunda yavaş ilerleyeceği düşünülen ek teşvik paketi süreci ve Güney Afrika ile devam eden covid mutasyonu öne çıkıyor. Hisse senedi piyasalarının aşırı alım bölgesinde oluşu ve teknik düzeltme ihtiyacını da ekleyelim. Diğer tarafta ABD'de son 7 günün ortalama vaka sayısının 16 Kasım'dan bu yana en düşük seviyede oluşunu piyasa görmezden geldi. Ülkede bir eyalette vaka sayısı arttı on eyalette değişmedi 40 eyalette geriledi. önceki raporumunda Aralık ayı düşük seviyelerine geri çekilmenin 120 bin civarı pozitif olacağını belirtmiştik. Son durumda günlük 155 bin vaka sayısı ile olumluya gidiş yanında Johnson&Johnson dan gelen olumlu aşı haberi de pozitifdi.

Şimdilik piyasa bu durumu görmezden geldi ve virüs vaka sayısında düşüşü kaile almadı. Aslına bakarsanız vaka sayılarının arttığı Ocak ayı'nın ilk haftasında da kötüleşme göz ardı edilmişti. Dolayısı ile geçtiğimizi hafta yaşanan düzeltme vaka sayısındaki değişim dışında beklenti eksikliğine bağlanabilir. 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Mart ayına kalacağı söylentisi düzeltme için bahane oldu. Önemli olan satış baskısının derinleşip derinleşmeyeceği ve hafta başında ilk sinyalleri almış olacağız.

Haftanın ekonomik takviminde Avustralya (RBA) ve İngiltere (BOE) Merkez Bankaları toplantısı yanında PMI imalat sanayi endeksleri ve ABD istihdam raporu gibi açıklanacak önemli veriler yer alıyor. Bunun yanında bu hafta start verilmesi beklenen teşvik görüşmeleri asıl belirleyici olacak. FED geçtiğimiz hafta ekonomik iyileşmenin büyük ölçüde aşılamaya bağlı olduğunu söylediğine göre bir ihtimal piyasalar bu taraftaki gelişmeleri daha yakın takip edilecektir. 

Geçtiğimiz hafta ABD haftalık stok değişim rakamlarında -9.9 milyon varil düşüş ham petrol fiyatlarının kritik destek seviyesi üzerinde kalmasını sağladı. Bu hafta Çarşamba günü Rystad Energy OPEC'in üretici ülkeler ile yapacağı toplantı öncesinde kartelin Ocak ayı üretim rakamını açıklayacak. Sonrasında kartel üretim kısıntılarına uyumu görüşmek için bir araya gelecek. Ancak ilk izlenim önemli ve Ocak ayında OPEC üyesi ülkelerin üretiminde artış olacağı tahmin ediliyor.

Diğer emtialara gelince tarım ürünleri artan Çin ithalat rakamına bağlı olarak yükseliş eğilimini koruyor. Güney Amerika'da üretici dostu hava koşulları ile arz tarafındaki beklentiler geçtiğimiz aylara kıyasla olumluya döndü. Diğer taraftta tahıl piyasası güçlü talepten aldığı destekle geri çekilmeleri alış yönünde değerlendiriyor.

Bakır fiyatlarda geçtiğimiz hafta yaşanan geri çekilme ile trend içinde kalacağı düşünülürse alım için makul seviyelere geriledi. Altın gümüş geçtiğimiz haftanın düşük seviyelerinden tepki verirken gümüşteki alımların daha kuvvetli olduğu dikkat çekiyor. Sterlin yeni yüksek seviyeler için zorlanırken emtia paraları içinde Kanada Doları ekonomik verilerine bakarak değer ifade ediyor. Doğalgaz kış dönemi olmasına rağmen zayıf olan talep ile yukarı gitmekte zorlanırken emtialar içerisinde en zayıf performansı gösteren olarak öne çıkıyor. 10 yıllık ve 30 yıllık tahvil faiz oranları yılın ilk haftasında yaşanan yükselişi devam ettirmekte zorlandı. Ancak ABD Doları'nın düşüş eğilimini sürdürdüğü senaryoda tahvil piyasasında fiyatlar gerileyebilir. Dolar (DXY) endeksi

Dolar (DXY) endeksi

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı

ABD ekonomik verileri ne söylüyor?

2020 yılı son çeyrek GSYIH artışı %4 olarak %4.2 olarak beklenti altında gerçekleşti. Ancak Avrupa ile kıyaslandığında Avrupa Bölgesine kıyasla fena bir performans sayılmaz. Dayanıklı tüketim mallları siparişinde %1.0 beklenirken %0.2 artış gerçekleşti. Kişisel gelirler %0.6 artarken kişisel harcamalar %0.2 azaldı. Chicago PMI reel sektör endeksi 63.8 olarak bölgede ekonomik aktivitede canlılığı işaret ediyor. Güven endekslerine gelince ileriye dönük olumlu beklentiler ile iyileşme devam ediyor. Açıklanan ekonomik verilerde en iyi performansı gösteren ise konut sektörü çünkü düşük faiz ortamı en fazla bu sektöre yarıyor.
İstihdam piyasasına gelince  son iki ayda tarım dışı istihdam raporunda gözlenen bozulma ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz hafta yapılan FED toplantısı ardından Başkan Powell önceliğin ekonomik aktivitenin desteklenmesi ve pandemi öncesi istihdam koşulları olduğu söyledi. Ocak ayı istihdam raporu tarım dışı istihdam artışının 55 bin olacağı (önceki -140) tahmin ediliyor. İşsizlik oranı %6.7 olarak korunurken ortalama saat başı kazançlar %0.3'e gerileyebilir. Geçtiğimiz ay geri çekilme ardından Ocak ayında tahmin edilen ek istihdam rakamı pozitif olmakla birlikte işsizlik oranında geri çekilme hız kesti. Bu tabloda teşvik paketleri desteğinin yetmediği ekonomik koşullar istihdam raporu üzerinde negatif etki yaratacaktır. Önümüzdeki haftanın bir başka önemli verisi ise Pazartesi açıklanacak olan ISM imalat sanayi endeksi beklenti 60.0 olarak gerçekleşeceği yönünde iken Aralık ayına kıyasla bir miktar zayıflama olabilir.  Bu taraftaki geri çekilmenin ölçüsü Ocak ayı artan covid-19 vaka sayısının ekonomik etkisini göstermesi açısından önemli diyebiliriz. Fabrika siparişleri Kasım ayında %1.0 artış göstermişti Aralık ayında %0.7 ile hafif geri çekilme tahmin ediliyor. Haftanın son işlem gününde açıklanacak ABD Aralık ayı dış ticaret açığının -66.0 milyar dolar olması bekleniyor. Geçtiğimiz dört senede ABD'in Çin ile olan dış ticaret açığını düşürme amacıyla izlenen politika  öne çıkıyordu. 2020 senesinde Çin söz verdiği gibi enerji ve tarım ürünleri başta olmak üzere ABD'den ithalatını artırdı. Buna rağmen Çin ile olan dış ticaret açığındaki düşüşün sınırlı olduğunu görüyoruz.  

ISM imalat sanayi endeksi

ISM imalat sanayi endeksi

Küresel işsizlik

Küresel işsizlik

Yeni haftadan beklediklerimiz

2008'den bu yana Merkez Bankaları kolay para politikası ve alternatif enstrüman eksikliği ile küresel hisse senedi piyasalarında yükseliş bugünlerde küçük yatırımcıları tehdit eder hale geldi.  Biden dönemi ekonomik politikaları orta vadede yükseliş trendini teyit edebilir ve bir süre sonra hisse senedi piyasaları 'risk on' ile yükselişini sürdürebilir.  Ancak kısa vadede ülkede 1.9 trilyon dolarlık ek teşvik paketi yanında aşılama sürecinde yavaş ilerleyiş risk teşkil ediyor. Risk uzun pozisyonlar için ve artan satış baskısına karşı korunma amaçlı pozisyonlar ile portföylerde risklerin sınırlandırılması gerekir. 

Ücretsiz Deneme Hesabı